MALATYA
Giriş Tarihi : 01-08-2019 18:28   Güncelleme : 01-08-2019 18:28

Malatya'da Bugün Neler Oldu ?

Malatya'da Bugün Neler Oldu ?

1)

Malatya Ticaret Borsası'nda gün kurusu kayısının kilogramı 17,89 liradan satıldı.

Borsada işlem gören bazı ürünler ve fiyatları (kilogram/TL) şöyle:

 Ürün  Miktar  En düşük (TL)  En yüksek (TL)  
Gün kurusu kayısı  Kg 17,89 17,89
Kuru kayısı  Kg 17,27 17,27
Endüstriyel kuru kayısı  Kg 5,80 5,80
Yaş kayısı  Kg 19,78 19,78
Sanayi tipi yaş kayısı  Kg 0,99 0,99

 

2)Binali Yıldırım Malatyalılarla Buluştu

 AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, "Erişilemeyen, ulaşılamayan bir Türkiye'den bugün her köşesine eriştiğimiz, buluştuğumuz bir Türkiye var. Yollarıyla, internet altyapısıyla, havaalanlarıyla, demir yollarıyla günden güne gelişen bir ülkemiz var elhamdülillah. Birçok Avrupa ülkesinden daha ileri durumdayız." dedi.

AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık'ın kentteki gençleri Twitter üzerinden çaya davet etmesiyle başlayan etkinlik kapsamında kente gelen Yıldırım, Malatya Büyükşehir Belediyesini ziyaret etti.

Yıldırım, daha sonra AK Parti İl Başkanlığı'na geçerek partililerle bir araya geldi.

Binali Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, kente birçok kez açılış ve temel atma programları için geldiğini ancak bu sefer daha serbest bir gündeminin olduğunu belirtti.

Sosyal medya üzerinden davet aldığını hatırlatan Yıldırım, "Gençlerden, Malatyalı kankalarımızdan aldığımız davet üzerine bu buluşma gerçekleşti. Geldiğimiz andan itibaren şahsımıza gösterilen ilgi ve sıcak karşılamadan dolayı çok teşekkür ediyorum." ifadesini kullandı.

AK Parti'nin Türkiye'nin geleceğiyle, kaderiyle özdeşleşmiş olduğunu vurgulayan Yıldırım, şöyle devam etti:

"2001 yılında Cumhurbaşkanımız, liderimiz Recep Tayyip Erdoğan ile bu yola çıktığımızda Türkiye'nin içinde bulunduğu şartları bugünün gençleri bilemezler. Çünkü o devirlerde daha çok küçüktüler ya da daha doğmamışlardı. Elhamdülillah o günler geride kaldı. Erişilemeyen, ulaşılamayan bir Türkiye'den bugün her köşesine eriştiğimiz, buluştuğumuz bir Türkiye var. Yollarıyla, internet altyapısıyla, havaalanlarıyla, demir yollarıyla günden güne gelişen bir ülkemiz var elhamdülillah. Birçok Avrupa ülkesinden daha ileri durumdayız."

Binali Yıldırım, kentin çok önemli bir konuma sahip olduğunu belirerek, "Siyasette geçmiş yıllarda, Cumhuriyet'in kuruluşunda ve 1980'li yıllardan itibaren bütün vatandaşlarımızın zihninde iz bırakmış rahmetli Turgut Özal, İsmet İnönü Malatyalı hemşehrilerimiz, buradan yetişen değerli siyaset insanları. Bir anlamda Malatya Türkiye'nin ortalamasını teşkil ediyor. Daha güzel bir Malatyaiçin daha güzel bir Türkiye için bugüne kadar nasıl el birliğiyle çalıştıysak bundan sonra da gayretimizi, bütün imkanlarımızı seferber edeceğiz. Amacımız 780 bin kilometrekare vatan toprağında kardeşçe, tasada da sevinçte de bir olarak bu güzel yurdumuzu gelecek kuşaklara sağ salim aktarmaktır. Bunun için mücadele ediyoruz." dedi.

 

- "Bu coğrafyada ayakta kalmanın bedeli var, bunu biliyoruz"

Yıldırım, vatandaşların da mesele memleket meselesi olunca "gerisi teferruattır" diyerek kendileriyle birlikte yol yürümeye devam edeceklerini söyledi.

Türkiye'nin önemli ve zor bir coğrafyada yer aldığına dikkati çeken Yıldırım, şu ifadeleri kullandı:

"Bu coğrafyada ayakta kalmanın bedeli var, bunu biliyoruz. S-400, Doğu Akdeniz meselesi, Güney hudutlarımızda yaşanan konular, FETÖ mücadelesi, PKK bölücü terör örgütüyle mücadele Türkiye'nin beka mücadelesidir. Türkiye'nin gelecekte hem kendisi için hem de bölgesi için var olma mücadelesidir. Birçok zorlukların üstesinden gelerek bugünlere geldik. Bugün yaşamakta olduğumuz zorluklar da geçecek zorluklardır, bunu biliyoruz. İnşallah çok daha güzel yılları beraber yaşamış olacağız."

- "Kamunun vicdanını rahatsız edecek şeylerden uzak olunmalı"

Yıldırım, bir gazetecinin "son günlerde Türkiye'de özellikle belediye başkanlarının birinci derece yakınlarını şirket müdürleri, daire başkanları veya özel kalem müdürü olarak atamaları gündemde. Siz bu konu hakkında neler söyleyeceksiniz?" sorusu üzerine de konunun partilerden bağımsız olarak ele alınması gerektiğini söyledi.

Binali Yıldırım, her ne kadar kanunların onayı olsa da yöneticilerin kamu imkanlarını kullanırken, vatandaşın emanet ettiği yerlerde görev yaparken halkın vicdanını rahatsız edecek tasarruflarda bulunmamasının esas olduğunu dile getirdi.

Liyakat ve ehliyet esas alınarak memleketin daha ileriye gitmesi için en güzel şekilde görev yapmak gerektiğini vurgulayan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Halkı rahatsız eden, tabiatıyla bizi de rahatsız eder. Burada 'Efendim senden daha fazla var, benden daha az var' gibi bir kavga da işi daha da vahim hale getirebilir. Nepotizm çağlardan beri insanlığın en büyük sorunlarından biridir. Burada mücadelede de ortak bir anlayış, partilerin birbirlerini suçlamalarını değil ortak bir anlayışla bu ve buna benzer işlere meydan vermemektir. Şunu da gözardı etmeyelim, siyasetçinin her türlü yaptığı iş ve tasarrufları normal vatandaşın yaptıklarına göre çok daha fazla göz önünde ve mercek altındadır. Onun için siyasetçi ailesi, yakını olmak esasında bir avantaj değil. Bazen o yakınlarınızın, çocuklarınızın hayatı da kararabiliyor. Haksız, yersiz infazlara da maruz kalabiliyorsunuz. O yüzden hangi konumda olursak olalım esas olan ehliyet, liyakat olmalı ve tabii ki kamunun vicdanını rahatsız edecek şeylerden uzak olunmalıdır."

Konuşmasının ardından Yıldırım'a Malatya kayısısı hediye edildi.

3)Malatya Turgut Özal Üniversitesinden AYM'nin "hak ihlali" kararına tepki

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörlüğünce, Anayasa Mahkemesinin (AYM), "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi" metnine imza atan 10 akademisyenle ilgili "hak ihlali" kararına tepki gösterildi.

Üniversiteden yapılan yazılı açıklamada, kamuoyunda "Barış Bildirisi" olarak bilinen bildiriye imza atarak, eli kanlı bölücü terör örgütünün propagandası yapan bazı akademisyenlerin ceza almalarını hak ihlali olarak değerlendiren Anayasa Mahkemesinin aldığı kararın üzüntü yarattığı belirtildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve tüm güvenlik güçlerince yurt içinde ve yurt dışında terör örgütüyle etkin bir mücadelenin yürütüldüğü, önemli başarıların sağlandığı ve örgütün insan kaynaklarının önemli ölçüde azaltıldığı bir dönemde Anayasa Mahkemesinin aldığı kararın zamanlamasının dikkat çekici olduğu bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Kararın, terör örgütü tarafından annesiyle birlikte katledilen 10 aylık Mustafa Bedirhan'ın şehadetinin yıl dönümüne denk gelmesi ise manidardır. İleri demokrasiyi yaşadıkları iddia olunan başta Avrupa ülkeleri ve ABD olmak üzere dünyanın hiçbir ülkesi bölücü ve terörist eylemlerde bulunan terör örgütlerini savunmayı, psikolojik destek vermeyi ifade özgürlüğü olarak kabul etmez. Terör örgütlerini hiçbir zaman eleştirmemiş olanların, terörle mücadele ettiği için devletini suçlayan açıklamalarda bulunanların, Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarına karşı cephe alarak yüce milletimizin Kurtuluş Mücadelesi'ni engellemeye çalışan batı yanlısı cemiyetler kuranlardan hiçbir farkları yoktur. Milletimiz dün nasıl emperyalizme karşı Kurtuluş Zaferi'ni kazandıysa, bugün de emperyalizmin yerli iş birlikçisi olan terör örgütü ve terör örgütü yandaşlarına karşı da zafer kazanacaktır. Millet ve devlet varsa Anayasa Mahkemesi vardır. Devletin bütünlüğünü, milletin birlik ve beraberliğini korumak, aslında Anayasayı korumaktır. MalatyaTurgut Özal Üniversitesi olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin toplumsal huzuruna ve refahına karşı atılmış bu ve benzeri adımların karşısında olduğumuzu, olmaya da devam edeceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz."