GÜNDEM
Giriş Tarihi : 26-11-2017 21:30   Güncelleme : 26-11-2017 21:30

Bakan Tüfenkci, "Bölgede pamukla birlikte tekstilin de gelişmesini istiyoruz"

Çeşitli ziyaretler ve açılış için Şanlıurfa'ya gelen Tüfenkci Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba ile birlikte Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin’i makamında ziyaret etti.

Bakan Tüfenkci,

Çeşitli ziyaretler ve açılış için Şanlıurfa'ya gelen Tüfenkci Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba ile birlikte Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin’i makamında ziyaret etti.

Bakan Fakıbaba ise AK Parti hükümetinin bakanlarının ayırım yapmaksızın tüm kentleri ziyaret ettiğini ve önemli çalışmalar yaptığını söyledi.

Konuşmaların ardından Vali Erin, Fakıbaba ve Tüfenkci'ye çeşitli hediyeler takdim etti.

Tüfenkci ve Fakıbaba, daha sonra Organize Sanayi Bölgesindeki ÇUKOBİRLİK'e ait pamuk fabrikasının açılış törenine katıldı.

"Bölgede pamukla birlikte tekstilin de gelişmesini istiyoruz"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise Şanlıurfa'nın son yıllarda çok geliştiğini belirterek, böyle önemli bir fabrikanın kente kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Pamuğun ülke ekonomisi açısından önemine değinen Tüfenkci, söz konusu ürünün tekstilin ham maddesini oluşturduğunu hatırlattı.

Bakan Tüfenkci, Türkiye'nin pamuk üretimi noktasında dünyada söz sahibi olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

"Dünya pamuk üreti̇mi̇ni̇n yaklaşık yüzde 80'i Türkiye'nin de içinde bulunduğu 8 ülke tarafından gerçekleştirilmektedir. Dünya pamuk veriminde de Türkiye ilk 5 ülkeden biridir ve Türkiye yüzde 100 GDO'suz pamuk üretimi gerçekleştiren ülkeler arasında en verimli pamuk üretiminin yapıldığı ülkedir. Sektörün bu günlere gelmesinde, ülkemizin geçmiş yıllarda önemli miktar ve kalitede pamuk üretmesinin katkısı büyüktür. Bu bölgede pamukla birlikte tekstilin de gelişmesini istiyoruz."

Kooperatif ve birliklerin önünü açmak adına çalışma yürüttüklerini anlatan Tüfenkci, her alanda olduğu gibi bu konuda da başarılı olmak istediklerini sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından Fakıbaba ve Tüfenkci, fabrikanın açılışını gerçekleştirdikleri fabrikada incelemelerde bulundu.