GÜNDEM
Giriş Tarihi : 30-05-2017 16:30   Güncelleme : 22-07-2019 14:29

"Mobilya sektöründe hedefimiz 2023'te ihracatımızı 5 milyar doların üzerine çıkarmaktır"

Tüfenkci ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara Mobilyacılar Lakeciler Esnaf ve Sanatkarlar Odasının (ANKAMOB) ve Ankara Siteler Mobilya Sarayı'nın açılış törenine katıldı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, mobilya sektöründe ihracatın geçen yıl 2002'ye göre 8 kat arttığını vurgulayarak, "Mobilya sektöründe hedefimiz 2023'te ihracatımızı 5 milyar doların üzerine çıkarmaktır. Bu sektörü destekleyen her türlü çalışma gerçekten Türkiye’nin ihracatına, üretimine de istihdamına da katkı sağlıyor." dedi.

Fuarda esnaf ziyareti yaparken konuşan Tüfenkci, mobilya sektöründe 158 bine yakın istihdam sağlandığına dikkati çekerek, esnafa ve üreticiye verilen desteklerle sektörün daha da ileriye gideceğini anlattı.

Tüfenkci, mobilya sektöründe ihracatın geçen yıl 2002'ye göre 8 kat arttığını vurgulayarak, "Mobilya sektöründe hedefimiz 2023'te ihracatımızı 5 milyar doların üzerine çıkarmaktır. Bu sektörü destekleyen her türlü çalışma gerçekten Türkiye’nin ihracatına, üretimine de istihdamına da katkı sağlıyor." değerlendirmesinde bulundu.

İç ticaretin canlanmasını istediklerinin altını çizen Tüfenkci, "2016 yılı esnaflarımız için zor bir yıl oldu. Biz hükümet olarak piyasayı canlandırmak için hem de sanayinin çarkı durmasın diye almış olduğumuz tedbirler çerçevesinde mobilya ve beyaz eşyada ÖTV'yi ve KDV'yi indirdik. Bu sektöre yüzde 30'dan fazla bir canlılık getirdi. Sektörün gelişmelerini izleyerek indirimlerin devam edip, etmemesi konusunda önümüzdeki dönemde kararımızı vereceğiz." diye konuştu.

Tüfenkci, 2001 öncesinde ithalatçı konumunda olan Türkiye'nin mobilya sektöründe bugün ihracatçı konumda olduğuna dikkati çekerek, sektörün istihdama önemli ölçüde katkısı olduğunu kaydetti.