MALATYA
Giriş Tarihi : 25-03-2018 14:12   Güncelleme : 25-03-2018 14:16

Bakan Tüfenkci, Türkiye’ye bu yıl 38 milyon turist bekliyor

Bakan Tüfenkci, İstanbul Ticaret Odası (İTO), İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) ve kuyumculuk sektörünün diğer paydaşı sivil toplum temsilcileriyle İstanbul’da buluştu.

Bakan Tüfenkci, Türkiye’ye bu yıl 38 milyon turist bekliyor

Bakan Tüfenkci, burada yaptığı konuşmada Hükümetin ve bakanlığının sektörlerin sorunlarına inisiyatif alarak pratik çözümler getirdiğini ifade etti.

Kuyumculuk sektörünün gelişimi için güvenliğin en önemli konu başlıklarından olduğunu aktaran Bakan Tüfenkci, esnafın işini rahat yapabilmesi için sokakların emniyetinin sağlanması gerektiğini vurguladı.
Bakan Tüfenkci sektörün sorunlarına ilişkin şöyle konuştu:

“Samimi olarak söylüyorum başkanlarım bu masada, önce başkanlarımın bir karara varması lazım. Siz konuşun, ben hakemlik yapmaya razıyım. Çünkü biz bu sektörü büyütmek istiyoruz. İstiyoruz ki esnafımız büyüsün bu işin tüccarı olsun. Tüccarımız büyüsün ihracatçı olsun istiyoruz. Bu salonda  bulunanlardan kimse kimsenin rakibi değil, bir zincirin halkaları gibi... 

Biz dünyayla rekabet edeceksek, dayanışmamızı, birliğimizi artırmamız lazım. Bununla ilgili ben organize yapmaya hazırım. Hükümet olarak elimizi taşın altına koymaya hazırız. Nitekim burada da kanaatim pekişti, en kısa zamanda sizler organize edin, bakan arkadaşlarımız veya diğer üst düzey yönetici arkadaşlarımızla saatlerce oturalım, tartışalım, hayata geçirilmesi ihracatımızı, üretimimizi artıracak her türlü tedbiri almaya hazırız.”

“TÜRKİYE EKONOMİSİ AFRİN OPERASYONUNU HİSSETMED BİLE”

Güçlü ekonomi için istikrar ve güvenliğin önemine dikkat çeken Bakan Tüfenkci, Afrin’de yürütülen "Zeytin Dalı Harekatı"na ilişkin şöyle konuştu: 

“Ciddi bir operasyon gerçekleştirdik ve Allah’a hamd olsun Türkiye ekonomisi, Türkiye neredeyse bu ciddi operasyonu hissetmedi bile. Biz bu güce eriştik ve başarıyla o operasyonları tamamladık. 
Bu operasyonları niye yapıyorduk? Sınırdaki güvenliğimizi sağlama, bunu sağlarken esasında yurt içindeki güvenliğimizi sağlamak adına yapıyorduk.

15 Temmuz hain darbe girişimini hep birlikte yaşadık. Ticaret ve turist sayısı ne kadar düştü? Bunu hep beraber gördük… Bunun ardından bütün terör örgütleri hep birden sağda solda organize oldular. Ankara’da İstanbul’da, havalanlarında bir sürü saldırıya geçtiler. Allah’a hamd olsun dirayetli bir şekilde cumhurbaşkanımızın liderliğinde, biz bu terör örgütlerini gerek şehirde gerekse kırsalda hareket edemez hale getirdik. Sadece yurt içinde değil yurt dışında da, işte Afrin operasyonuyla, El bab’daki Cerablus’taki operasyonlarla, Kandil’deki operasyonlarla, akabinde gerçekleştirilecek diğer operasyonlarla beraber biz yurt içinde ve yurt dışında da terör yuvalanmalarına izin vermeyeceğiz.”   

Türkiye’nin turizmdeki yaralarını sardığını belirten Tüfenkci, şunları kaydetti:

“Türkiye 2016’da, 2017’de turizmde yaşanan geriye gidişi durdurdu,şimdi hızlı bir şekilde ileriye gidiyor. Türkiye 2017’de 32,5 milyon turisti ağırladı. Bu yıl için rezervasyonlarla 38 milyon bekleniyor resmi olarak, belki bu rakam 40 milyonlara varacak. (Turizm bölgelerinde) Kapanan yerlerin hızla açıldığını göreceksiniz. Gelirken sordum bu otelde yabancı turist sayısındaki artışı çok açık ifade ettiler, yüzde 100 doluluğa ulaşmışlar. Diğer şehir otellerine de baktığımızda bu rakamları görebiliyoruz. Kimsenin karamsarlığa kapılmasına gerek yok.”

“SEKTÖR İLE BERABER ÇALIŞMA YAPACAĞIZ”

İç Ticaret Genel Müdürü’ne kuyumculuk sektöründe sahtecilikle mücadele konusunda agerekli talimatları verdiğini aktaran Tüfenkci,”Özellikle sahtecilik noktasında yetki boşluğuyla ilgili sorunu giderme noktasında inşallah sektörle  beraber bir çalışma yapıp yakında sektörün görüşüne sunacağız.” dedi.

Sektörün sorunlarını çözmeye gayet edeceklerini belirten Tüfenkci, şöyle konuştu:
“Kuyumculuk sektöründe yurt dışından gelen ürünler noktasında özellikle gümrüklerde denetimlerimizi artırma talimatı verdik. Yurt içi sahte mücevherat ve altınla mücadele için İç Ticaret Genel Müdürü’müze talimatı verdik. Sektörle beraber çalışarak bu denetimlerin standardını oluşturacağız. Böylelikle yüzde 100 önleyemeyiz ama en azından cezaları artırma anlamında iyi bir noktaya geliriz.”    

Konuşmaların ardından Bakan Tüfenkci, Anadolu’dan gelen sektör temsilcilerinin sorularını cevapladı.

Daha sonra İstanbul Ticaret Odası Kuyumculuk Meslek Komitesi Başkanı Mehmet Erhan Hoşhanlı ve İTO Kuyumculuk Komitesi Üyesi Cemal Turgut, Bakan Tüfenkci’ye tamamı gümüşten yapılmış kakma portresini hediye ettiler.