MALATYA
Giriş Tarihi : 16-04-2018 13:49   Güncelleme : 31-08-2018 09:24

Bakan Tüfenkci: Hamit Fendoğlu’nun mirası bugün de kalbimizde yaşayacaktır

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 17 Nisan 1978 yılında gelini, torunları ile birlikte şehit olan Malatya eski Belediye Başkanı Hamit Fendoğlu'nun ölüm yıl dönümü münasebeti ile mesaj yayınladı

Bakan Tüfenkci: Hamit Fendoğlu’nun mirası bugün de kalbimizde yaşayacaktır

Malatya tarih boyunca önemli devlet adamı yetiştirmiş bir ilimizdir. Yakın tarihimizde Malatya’mızın yetiştirdiği ve milletin içerisinden çıkmış önemli siyaset ve dava adamlarından birisi de merhum Hamit Fendoğlu’dur. Siyasi tarihimize geçen ismiyle Hamido 1978 yılının 17 Nisan günü kendisine gönderilen kutuyu açması sonucu bombanın patlamasıyla kendisi, iki torunu ve gelini şehit düştü. Anadolu’nun tam kalbine gönderilen bomba ile kadim coğrafyaya kan ve şiddet tohumları yayılmak istendi. Huzurun, kardeşliğin ve barışın şehri Malatya'nın kardeşliğine halel getirmek amacıyla, ülkede bir kaos ortamı oluşturmak isteyenler böylesi menfur bir saldırıyı gerçekleştirdiler. Malatya 80 darbesine giden yolu iki yıl öncesinden en acı tecrübelerle yaşadı.  Mesele Hamido meselesi değildi. Mesele Anadolu’ya fitne ateşini sokarak huzur ve kardeşliğimize zarar vermekti.  Herkes şunu bilmelidir ki Malatya kardeşlik şehridir. Malatya huzurun ve barışın sembolüdür. Malatya güzellikler şehridir ve ebediyen de böyle kalacaktır. 

Kendisini Malatya’ya ve milletine adamış Hamit Fendoğlu bir değerdir. Nam-ı diyar Hamido, anti demokratik zihniyetin baskıları karşısında gözü kara cesareti ve vakarıyla ve yiğitliği ile daima minnetle anılacaktır. Yaşamış olduğu sürece içerisinde şehrine ve ülkesine hizmet eden Hamit Fendoğlu’nun mirası bugün de kalbimizde yaşayacaktır. 

Bu vesileyle; Malatya eski Belediye Başkanı Hamit Fendoğlu'nu, vefatlarının yıl dönümü vesilesiyle rahmet ve minnetle anıyorum. Değerli ailelerine, Malatyalı hemşehrilerime ve milletimize başsağlığı diliyorum.