MALATYA
Giriş Tarihi : 14-11-2019 18:30   Güncelleme : 14-11-2019 18:30

Malatyada ‘Bugün Fidan Yarın Nefes’ Sloganıyla 200.000 Fidan Toprakla Buluştu

Malatyada ‘Bugün Fidan Yarın Nefes’ Sloganıyla 200.000 Fidan Toprakla Buluştu

 

Vali Aydın Baruş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Tarım ve Orman Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü’nün ortaklaşa başlattıkları  ‘Geleceğe Nefes’ kampanyası çerçevesinde Türkiye genelinde 11 milyon fidan toprakla buluştuğu fidan dikim törenine katıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı koordinasyonunda başlatılan “Geleceğe Nefes” seferberliği çerçevesinde 11 Kasım saat 11.11’de 11 milyon fidan, Türkiye’nin 2023 noktasında toprakla buluşturuldu. Malatya’da da 200 bin fidan toprakla buluştu.

Vali Aydın Baruş, 2. Ordu Kurmay Başkan ve Garnizon Komutan Vekili Tuğgeneral Salim Afgün, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, askeri ve mülki erkân, STK temsilcileri ile öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla Orduzu Pınarbaşı’nda Türkiye genelinde eş zamanlı olarak düzenlenen “11 milyon fidan dikimi” töreni düzenlendi.

Fidan dikimi öncesinde konuşan Vali Aydın Baruş da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Tarım ve Orman Bakanlığı’nın koordinasyonunda Türkiye genelinde 81 ilde düzenlenen ‘Geleceğe nefes ver’, ‘Bugün fidan yarın nefes’ kampanyası çerçevesinde dikilmesi planlanan 11 milyon fidanın toprakla buluşacağını kaydederek, son katılımlarla birlikte bu sayının 14 milyona ulaştığını belirtti.

Vali Baruş, Malatya’da fidan dikim kampanyası çerçevesinde Orduzu Pınarbaşı’ndaki manzaranın göğüslerini kabarttığını ifade ederek, “Bugün burada özellikle geleceğimizle gurur duyduğumuz ve gelecekte Türkiye’yi dünyanın en önemli güçlerinden biri yapacak olan yeni nesillerimizin, sevgili çocuklarımızın gösterdiği bu rağbet, bu ağaç ve doğa sevgisi bizleri umutlandırıyor” dedi.

Fidan’ın nefes olduğunu dile getiren Vali Baruş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Fidan, temiz hava teneffüs etmemizi sağlayan doğanın en güzel nesnesidir. Fidan ve yetişen ağaçlar sayesinde havamız temiz olacak, çocuklarımız temiz hava soluyacak. Fidan, sudur. Fidan çektiği yağmurlarla, bulutlarla toprağımıza su sağlayan nesnedir. Bu sayesinde topraklarımız bereketlenir, verimli hale gelir ve ekonomimiz daha da büyük güç kazanır. Fidan, topraktır. Biz toprağı, aziz bilen bir milletiz. İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy, hepimizin bildiği İstiklal Marşı dizelerinde,

“Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?

 Şüheda fışkıracak toprağı sıksan, şüheda!”

derken, bu toprağın bizim için ne kadar aziz olduğunu veciz bir şekilde ifade etmektedir. Çünkü toprağımızın her zerresi şehitlerimizin kanlarıyla sulanmıştır. Dolayısıyla bu toprağa bekçilik etmek, canımız gibi korumak vatanseverliğinde göstergesidir.”

Vali Baruş, kentte dikilecek olan fidanların aynı zamanda Malatya ve cennet vatanın toprağının bekçisi olacağını ifade ederek, “Fidan, umuttur. Fidan, geleceğe olan inançtır. Malatya’da dikeceğimiz 200 bin fidan, Türkiye genelinde dikilecek olan 14 milyon fidan büyüyecek, geleceğimize umut getirecek. Çocuklarımızla birlikte ülkemizin geleceğini kurtaracak ve ülkemiz daha da bereketlenecek, yemyeşil bir vatana sahip olacağız. Fidan, gelecektir. Bugünün fidanları yarının ormanları olacak. Tepelerimizi yeşil gördüğümüzde gönlümüz şenlenecek” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından saat 11.11’de Orduzu Pınarbaşı’nda 10 bin, Malatya genelinde ise 200 bin fidan toprakla buluştu.

Malatya’da 200 bin 470 fidan dikimi hedeflenirken, şuana kadar gelecegenefes.com adresinde 225 bin 207 fidanın sahiplenildiği kaydedildi. Malatya’da katılım ise yüzde 112 oranında gerçekleşti.