EKONOMİ
Giriş Tarihi : 21-02-2019 11:21   Güncelleme : 21-02-2019 11:21

"Kayısı ihracatçılarının reeskont kredilerinin arttırılmasını talep ettik"

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, iş dünyası ile finans dünyasının bir araya gelmesini sağlayan Malatya Buluşması konusunda soruları cevaplandırdı.

Malatya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özcan, geçtiğimiz günlerde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ve iki kamu bankasının katılımı ile Malatya’da yapılan Reel Sektör ve Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme Toplantısı”nın kent ekonomisi adına verimli geçtiğini belirterek, “Biz bu toplantıda Malatya’nın tarımsal sanayisi adına önemli ürünümüz olan kayısı Türkiye’miz için de önemli bir değer olduğunu ifade ettik ve kayısı ihracatçılarını rahatlatacak RESKON kredilerinin verilmesini talep ettik” dedi.

Sanayici ve iş adamlarının finans sektörü ile buluşmasını sağlamak amacıyla, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü Hüseyin Aydın ve Türkiye Halk Bankası Genel Müdürü Osman Arslan’ın katılımıyla ‘Reel Sektör ve Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme Toplantısı’ gerçekleştirilmişti.

Toplantının ev sahiplerinden biri olan Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, iş dünyası ile finans dünyasının bir araya gelmesini sağlayan Malatya Buluşması konusunda soruları cevaplandırdı.

Buluşmanın Malatya kent ekonomisinin geleceği anlamında verimli görüşmelerle geçtiğini söyleyen Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, “Biz bu toplantıda Malatya’nın tarımsal sanayisi adına önemli ürünümüz olan kayısı Türkiye’miz için de önemli bir değer olduğunu ifade ettik. İhracatçılarımızın finansal sorunlarını, üreticilerimizin kamu bankalarından beklentilerini dile getirdik. Malatya’da bir sanayi olduğunu aktardık” diye konuştu.

Kayısı ihracatçılarının reeskont kredilerinin arttırılmasını talep ettik

Ziraat Banksı ve Halk Banksı tepe yöneticilerinden, Malatya’da kayısı ihracatı yapan firmaların Reskon kredilerinin artırılması ve Eximbank kredilerinin faiz oranlarının düşürülmesi talep ettiklerini vurgulayan Ramazan Özcan, “Özellikle sadece tarımda 300 milyon dolar ihracat yapan bir şehrin kısa ve orta vadede bir Eximbank şubesine ihtiyaç duyduğunu ve şubenin burada açılması gerektiğini belirttik.  Hem kayısı üreticimize hem de büyük bir emek ve gayretle ürünü ihraç etmeye çalışan yatırımcılarımıza ve Malatya’mıza bu konuda özel ehemmiyet göstermelerini beklediğimizi ifade ettik” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin ekonomide yaşanan sıkıntıların atlatılması ve ekonomik sürecin normalleşmesi yolunda yürüttüğü çalışmalar hakkında da bilgi veren Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, bu kapsamda, hükümetin iş dünyasının sıkıntılarını azaltacak bir dizi hukuki düzenleme yaptığını belirterek, bu düzenlemelerden 440 firma ve 33 bin çalışanın yararlandığını kaydetti.

SGK prim borçlarında işveren ödeme kolaylığı getirildi, teknik iflas sorunu çözüldü

SKG prim borçlarında, primlerini son 3 yılda düzenli ödeyen işverenlere 60 aya kadar vade getirildiğini hatırlatan Ramazan Özcan, “İşverene asgari ücret desteği yeniden başlatıldı ve 2019 yılında aylık 150 TL olarak 12 ay boyunca verilecek. Kamuya iş yapanlar için kanun tasarısı TBMM’den geçti.  Teknik iflas sorunu çözüldü.  Devlet 2019’da ticari alacaklar için sigorta uygulaması başlatacak” bilgisini aktardı.

Malatya’yı da yakından ilgilendiren lisanslı depoculukta lojistik ve analiz desteklerinin  arttırıldığını ifade eden Özcan, kredilere yapılandırma getirildiğini ve şu ana kadar, tarımsal krediler de dahil olmak üzere 118 milyar TL’lik kredi yapılandırıldığını bildirdi.

Konut kredileri düşürüldü, % 80’i KGF teminatıyla kredi imkanı getirildi

Konut kredileri düşürüldüğünü, başta kamu bankaları Halkbank, Vakıfbank olmak üzere aralarında İş Bankası’nın da bulunduğu bazı bankaların yüzde 0, 98 ile kredi kampanyası  başlattığını belirten Ramazan Özcan, “Mikro ve küçük ölçekli üyelerimiz için aylık yüzde 1.54 faizle 6 ay ödemesiz, 36 ay taksitle yüzde 80 kredi garanti fonu teminatıyla kredi imkanı getirildi” dedi.

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, “Reel Sektör ve Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme Toplantısı”na katılarak Malatya iş dünyasının ve kayısı üreticisinin sorunları için çözüm üretme desteği sunan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın ve Türkiye Halk Bankası Genel Müdürü Osman Arslan’a, ayrıca üretici, yatırımcı ve ihracatçının kredi sorunlarına yeni çözümler sağladığını belirttiği hükümete teşekkür etti.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com