MALATYA
Giriş Tarihi : 01-03-2019 09:14   Güncelleme : 01-03-2019 09:14

TSO Başkanının Derdi Büyük!. Manşette Niye Yokmuş?

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Şubat ayı meclis toplantısı, önceki akşam TSO Meclis salonunda yapıldı.

TSO Başkanının Derdi Büyük!. Manşette Niye Yokmuş?

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Şubat ayı meclis toplantısı, önceki akşam TSO Meclis salonunda yapıldı.

Toplantı, rutin gündem maddelerinin görüşülmesinden sonra, Meclis üyesi Arif Aksoğan’ın, TSO Yönetim Kurulu Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu’nun Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyeliği’ne getirilmesi için gösterdiği çaba nedeniyle Gümrük ve Ticaret Eski Bakanı AK Parti Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkçi’ye teşekkür etmesi Sadıkoğlu’nun tepkisine neden oldu.

TSO Meclis toplantısının dilek ve temenniler maddesinin görüşüldüğü son bölümünde söz alan TSO Meclis Üyesi Arif Aksoğan, Oğuzhan Ata Sadıkoğlu’unun yaklaşık bir yıl önce yapılan Malatya TSO seçimlerinde yönetim kurulu başkanı seçildiğini hatırlatarak, “Oğuzhan Bey bu seçimin ardından, dönemin Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent Tüfenkci’nin destek ve katkılarıyla, ayrıca Malatya’mızın temsil edilmesi amacıyla TOBB yönetimine seçildi. Sayın Gümrük ve Ticaret Bakanımıza Malatya’nın temsili için verdiği bu desteğe teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Arif Aksoğan’ın AK Parti Milletvekili Bülent Tüfenkçi’ye yönelik teşekkür sözlerine kızan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, oturduğu yerden Aksoğan’a “Bunu sen bilemezsin. Nerden biliyorsun? Kendi kafandan konuşamazsın. Böyle bir şey yok” ifadeleriyle ile itiraz etti.

Meclis üyesi Arif Aksoğan, Sadıkoğlu’nun sözünü keserek kendisini yalanlamasına tepki göstererek, toplantıyı yöneten TSO Meclis Başkanı Hasan Özkan’a döndü ve  konuşmasının kesilmemesini rica etti.  Aksoğan, “Sayın Başkan sözümün kesilmemesini rica ediyorum. Biz başkanı 33 dakika dinledik. Bize her toplantıda TOBB’un icraatlarını aktarıyor, biz de dinliyoruz ve bilgileniyoruz. Sözüm kesilmesin lütfen” dedi.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Şubat ayı meclis toplantısı önceki akşam TSO binasında yapıldı.

Toplantının açış konuşmasını yapan TSO Meclis Başkanı Hasan Özkan, Ocak ayı toplantısında, gazetecilerin meclis toplantısının takip edilmesinin engellenmesi olayını gündeme getirerek, “Geçtiğimiz ay meclisimiz bu yönde karar almış. Bu karar o toplantı için geçerliydi. Biz bunu TOBB yönetimine sorduk. Teamülleri sorduk. İsteyen takip eder isteyen etmez dediler.  Dolayısıyla isteyen basın mensupları dilek ve temenniler kısmını dinler” dedi. Özkan, “Biz Malatya TSO olarak basınımızı seviyoruz. Meclisimizi de seviyoruz. Bizim basın mensuplarına saygı göstermemiz gerekiyor.  Onların da Malatya TSO çalışmalarına destek vermesini bekliyoruz. Saygı ve hürmet önemli.  Karşılıklı olması çok daha önemlidir” diye konuştu.

Meclis gündemindeki rutin maddelerin görüşülmesinden sonra, toplantının dilek ve temenniler maddesinin görüşüldüğü son bölüme geçildi.

Mülkiyeti belediyeye ait otomobile harcanan 28 bin TL’yi nasıl faturalandırdınız?

Bu bölümde söz alan Arif Aksoğan, Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne ait bir Mercedes marka otomobilin TSO yönetimince kullanılmak üzere satın alınmak istendiğini, ancak yasal mevzuata aykırılık nedeniyle henüz TSO mülkiyetine geçmeyen otomobile 28 bin bin TL masraf yapıldığını ileri sürerek, bu konuda yapılan iş ve işlemlere harcanan paranın nasıl faturalandırıldığını sordu.

“Bu araca harcama yapıldıysa bize ait olmayan başka araç ve taşınmazlara da harcama yapabilir miyiz?”

Yapılan bu harcamanın yasal bir zemine dayanmadığını ve 7 bin TSO üyesinden toplanan aidatla bütçesini oluşturan Malatya TSO kaynaklarının hesapsız ve usulsüzce harcanmasının kabul edilemeyeceğini belirten Arif Aksoğan şöyle konuştu:

“Özellikle, harcama kalemlerinde ‘Mülkiyeti Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan’ diye geçen 44 LV 001 plakalı bir araç var. Öğrendiğimiz şu ki; Gümrükten Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne verilen oradan Malatya TSO’ya tahsis edilmek istenen araç bu. Buraya kadar sıkıntı yok. Ancak henüz devrini almadığımız, mülkiyetini edinmediğimiz bir araca, bakım, onarım, lastik, kasko, kahve makinesi, çakar ışık, yanardöner, boya koruma vs. kalemleri adı altında bugüne kadar 28 bin 306 lira parayı neye göre harcadınız, neye göre ödendi bu kadar para?. Aracın mülkiyeti bize ait değil. Bu harcamalar nasıl muhasebeleştirildi? Başkasının adına olan, başka bir kurumun adına olan araç için biz parayı nasıl ödedik? Muhasebe kayıtlarına bu nasıl geçti?  Bunun yapılması doğru mudur? Bunu merak ediyorum ve sormak istiyorum. Mülkiyeti bize ait olmayan herhangi bir başka araca da, bir binaya da veya bir taşınmaza da biz çok kolay masraf edip, odamızın bütçesinden ödeyebiliriz demektir ki zaten bu çok yanlış olur”.

Kürsüye gelen TSO Yönetim Kurulu Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, Arif Aksoğan’ın Mercedes marka araca yapılan harcamaların nasıl muhasebeleştirildiğine ilişkin sorusuna cevap veremedi.

Gümrük vergisinden muaf alınan araçların 5 yıl içinde satılması halinde vergi muafiyetlerinin ortadan kalkacağı ve gümrük vergisi dahi, ÖTV, KDV gibi tüm vergilerin muafiyet tanınan kurumdan tahsil edilebileceği Vergi Mevzuatında açıkça belirtilmesine rağmen bu mevzuatı unutan Sadıkoğlu, başka bir kuruma ait bir araca yapılan harcamanın TSO’nun muhasebe kayıtlarına nasıl yansıtıldığı bilgisini vermediği gibi, aracın tahsis edilememesi ile ilgili meclis üyeleri ve basını suçladı.

Büyükşehir Belediyesi’nin ihayele çıkarıp ardından şartnamede bir takım eksiklikler bulunduğu gerekçisiyle yine ihale Büyükşehir Belediyesi tarafından iptal edilmesine karşın Sadıkoğlu “Hacı Uğur Bey sağ olsun. Bu aracı buraya alacağımız gün, ihaleye katılacağımız gün, buradan çeşitli arkadaşlar arayıp siz ihaleye çıkarsanız ihale şartnamesine uymaz, bu şartnameye uymaz diye söylentiler yaydılar’ ifadeleriyle isim vermeden bazı TSO meclis üyelerini suçladı.

Aracı biz talep etmedik, Erkoç ve Payza talep etti”

Sadıkoğlu’nun, o konuşmasının banttan çözümü özetle şöyle:

“Göreve geldiğimizden bu yana yapmaya çalıştığımız şey, Malatya’ya nasıl katkı sağlarız, nasıl faydalı olabiliriz diye gayret göstermeye çalışıyoruz. Hiçbir beklentimiz olmadan.  Burada geçen toplantıda da buradaki basındaki arkadaşlarımız meclis kararıyla çıkartıldı. Daha sonra ulusal basına özellikle bir algı yaratılıp Oğuzhan Ata Sadıkoğlu çıkarmış gibi bir algı yaratıldı. Bizim basından kaçar hiçbir yanımız yok. Samimiyetle faaliyetlerimizi yazan basına karşı hiçbir tavrımız olmaz. Bir buçuk saat sunum yapacağız, rutin gündem diye geçecek, gelip senin sorduğun soruyu manşet yapacak. Böyle bir adalet ve samimiyetsizlik yok. Bizim buradaki arkadaşlarımız irade koymuştur. (Mecliste geçen ay basının dışarı çıkarılması için yapılan oylamayı kastediyor).  Bizim burada sağlamaya çalıştığımız şey fayda sağlamaktır. Yapıcı eleştiriye her zaman açığız. Eksik yapabilir miyiz yapabiliriz. İnsanız. Samimiyetsizce yapmayız.

Oda için gerekirse 150 lira verip 400 liraya satarız Odaya gelir sağlarız

Bugün bahsetmiş olduğunuz araç Hasan Hüseyin Erkoç döneminde Sami Payza ve Hasan Hüseyin Erkoç’un bakanla görüşerek talep ettiği bir araçtır. Oğuzhan Sadıkoğlu’nun aracı değildir. Sayın Bakan,  Ticaret ve Sanayi Odası’na makam aracı tahsis edilmiştir. 150 -160 bin lira dediğimiz araç bugün gümrüklerin el koyduğu araçtır ve Gümrük Başmüdürlükleri ve Gümrük Bakanlığı belediyelere bu imkânı sağlar. Oğuzhan Ata Sadıkoğlu’nun şahsına olsa kimsenin haberi olmaz. Ben gider devrini alırım kimsenin ruhu duymaz. Bu şekilde günde aşağı yukarı 20-22 tane gümrüklerden el konulmuş araçlar bir şekilde tahsis ediliyor. Bu araç bizim de talebimiz değildi. Bugün o araç gümrükte muhafazada duran, muhafazada durduğu için lastiği 5 senedir 10 senedir orada tamamen çalışmayan, kontak açılmadığı içim aküsü bile bitmiş, lastiği çalışmaz bir araç. O araçları buraya getirmek için ya bunları yapacaksınız ya da vinç tutacaksınız. Daha pahalıya mal olacak. Biz burada şunu öğrendi. Bu araç belediyeler aracılığı ile gümrüğün hibe yetkisi var. Biz de buraya geldik, yönetim kurulu üyeleri ve meclis başkanımızın yaptığı şeyi bozmadık, biz de devam ettirdik. Neticede bu babamın aracı değil, buraya gelen herhangi bir yetkilinin de kullanacağı araç. Sayın Bakan’a da teşekkür ediyoruz. Bu hibedir.  Bugün o aracın TSO’ya tahsisi aşamasında, basında büyük bir algı operasyonu yaratıldı. 500 liralık araç 150 liraya TSO’ya peşkeş çekiliyormuş denildi. Gümrükten günde 20 tane böyle araç geliyor. Hangisi yazıldı? Bir tanesini yazdınız mı? Senin haberin var mı?  Sanki ben şahsıma alıyorum.  Öyle bir hakkım da yok. Oda içinse biz bu aracı buraya getiririz, gerekirse 150 bin TL’sini öderiz,  400 bin TL satarız odaya bir katkı sağlasın.  Ama araca lastik almak akü almak suyunu yağını benzinini almak zorundayız. Gümrüklerin el koyduğu 7 senelik çalışmayan araçlar. Battalgazi Belediyesi üzerinden buraya almak istedik, daha sonraki süreçlerde ilçe belediyesi olduğu için büyükşehire yönlendirdiler. Sanki gizli bir şey yapılıyormuş gibi yansıtılıyor. Basına çıkıp da bunları açıklamak istemiyoruz. İşimiz var.  Yol almamız gereken mevzular var. Burayı geliştirmemiz lazım. Bunlarla uğraşmak istemiyoruz. Zamanımız kısıtlı. Şahsıma bir şey almamışım. Hacı Uğur Bey sağlosun bu aracı buraya alacağımız gün, ihaleye katılacağımız gün, buradan çeşitli arkadaşlar arayıp siz ihaleye çıkarsanız ihale şartnamesine uymaz, bu şartnameye uymaz diye söylentiler yaydılar.”

“Ben kendi yemediğimi kimseye de yedirmem”

Bazı meclis üyelerinin kişisel çıkar ve beklenti içinde olmakla suçlayan ve bu taleplere cevap verilmediği için TSO yönetimi aleyhinde algı operasyonu yaptıklarını ileri süren Sadıkoğlu, bu konuyla ilgili de şunları söyledi:

“TSO, Oğuzhan Ata Sadıkoğlu’nun değildir.  Ticaret Odası Malatya’nındır.  Oğuzhan yapamazsa zaten gider. Bu makama alınan binadır, evdir, araçtır, alınırsa buraya kalır.

Bizim içimizde buraya beklenti içinde gelen arkadaşlarımız var. Yönetim kurulu. Biz kimseye taviz vermeyiz. Babasının çiftliği. Burada umduğunu bulamayan çıkar gider. Kimsenin ardından bakmayız, giden gider, burada adam bitmez.

Algı yaratıp buradaki muhalefeti dinamik hale getirip kullanılmasına izin vermeyin. Biz burada eksiğimiz varsa yakamıza yapışın. Geldiğimden beri büyük gayretle mücadele ediyorum. Hiçbir kurumun gayret göstermediği kadar mücadele ediyorum. Ama bir kesimdeki basın, sadece olayları sabote etmek için yazıyor.  Biz kimseye eğilmedik, eğilmeyeceğiz, beni isterseniz yerden yere vurun. Ben bildiğimden şaşmam.  Ben burada oturmaya gelmiş bir adam değilim. Algı yaratıp da ucuz işlerden bir şeyler çıkarmaya çalışmak kimseye fayda sağlamaz. Ucuz adamlara da buraları peşkeş çektirmeyiz. Ben kendim yemediğimi de kimseye yedirmem. Bunlar ucuz işler. Herkesin bir beklentisi var. Biz bu beklentilere de cevap veremeyiz. Adam geliyor OSB’de ‘Sana oy verdim bana arsa ver’ diyor. Yok kardeşim. Biz burada hak ediyorsak alırız. Kalkınma Ajansına sen projeni sunduysan, istihdam yaratacaksan, istihdamını verdiysen arsa veririm. Bana bir daha oy verme. Bir daha seçim kaygım yok. Benim doğru olanı yapmam lazım.”

“Bir tane manşette ben yokum”

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıkloğlu’nu Malatya’ya kendisinin getirdiğini ama buna rağmen hakkının teslim edilmediğini belirten Sadıkoğlu, bu çabasının manşetlerde yansıtılmamısının kendilerinin motivasyonlarını engellediğini savundu.

Sadıkoğlu “Malatya adına bir başarı olacaksa,  Türkiye Odalar Borsalar Birliği Başkanı gelmiş, TOBB Başkanı Oğuzhan Sadıkoğlu’nun çabasıyla gelmiş, bir tane manşette Oğuzhan Sadıkoğlu yok. Yapmayın ya böyle.  400 tane adamın problemini çözdük.  Ben kendim için mi getirdim?  Çözsem zaten kendi işimi çözerim her gün onlarla birlikteyim. Bırakın da motivasyonumuz gelsin” ifadelerini kullandı.

Sadıkoğlu’nun cevabının ardından tekrar söz alan Arif Aksoğan, Mercedes marka araca yapılan harcamanın nasıl muhasebeleştirildiğini sorduğunu ve bu sorusuna yanıt alamadığını belirtti.

malatyahaber.com- Yeni Malatya Gazetesi- Bülten