Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 06-03-2019 08:51   Güncelleme : 06-03-2019 08:51

"Malatya’nın kalkınmasına büyük katkı sağlayacak"

Malatya’da son 16 yılda 8 baraj ve 1 gölet inşa ettiklerini belirten DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Malatya’ya 11 baraj daha inşa ediyoruz. Bu barajlar topraklarımıza bereket katacak.”dedi.

Son 16 yılda Malatya’ya 8 baraj ve 1 gölet inşa ederek sulama alanında çiftçilerimize önemli bir katkı sağladıklarını açıklayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın,’ İnşa ettiğimiz Kapıkaya Barajına, 8. Cumhurbaşkanımız, rahmetli Turgut Özal’ın ismini verdik. 40.000 dekar arazi bu barajdan sulanacak olup, 34.350 dekarı sulamaya açılmış, kalan 5.650 dekar araziyi sulayacak sulama şebekesinin de inşaat çalışmalarında sona gelinmiştir.

Geçmişte pek çok baraj ve sulama tesisinin altında imzası olan değerli büyüğümüz Recai Kutan’ın ismini de dev Boztepe Barajı’na verdik. Boztepe Recai Kutan Barajı ile 120.600 dekar münbit arazi sulamaya açılacaktır. Cazibeli olarak sulanacak olan 92.300 dekar arazinin sulama şebekesi tamamlanarak işletmeye hazır hale getirilmiştir. Bu iki barajın sulama şebekeleri tamamen devreye girdiğinde Malatya’da ziraat hızla gelişecektir.

Vatandaşlarımızın için suyun önemini çok iyi biliyoruz. Bu sebepten Malatya’ya 11 baraj daha inşa ediyoruz. Bu barajlar topraklarımıza bereket katacak.

Malatya’nın yıllardır hasretini çektiği Yoncalı Barajının inşaat çalışmaları devam etmektedir. 98 metre yüksekliğindeki baraj ile 174.090 dekar arazi sulanacaktır. %80’ini tamamladığımız Yoncalı Barajı Malatya’nın kalkınmasına büyük katkı sağlayacaktır.’’dedi.

Genel Müdür Aydın, ‘Sulama projeleri hakkında da açıklamada bulunarak, Malatya’da son 16 yılda inşa ettiğimiz sulama projeleri ve 2018 yılında 9.230 ha arazinin sulanmasına hizmet edecek Boztepe sulamasıyla toplam 327.720 dekar zirai araziyi sulamaya açtık. Böylece bir ziraat şehri olan Malatyalı çiftçilerimize yıllık 210 milyon TL zirai gelir artışı sağladık.

Sulamaya açtığımız bu alan çok önemli ama sulayacağımız daha fazla alan var. Şu anda inşaat çalışmaları devam eden 13 adet sulama tesisleri ile 276.890 dekar münbit araziyi daha sulamaya açacağız.

Özellikle Kapıkaya Turgut Özal Barajı Sulaması ile Boztepe Recai Kutan Barajı Sulaması çok önemli olup, bu iki sulama tesisi ile takriben 160.000 dekar arazi suyla buluşacaktır. Bu işlerin inşaat çalışmalarında sona gelinmiştir. ’dedi.

Aydın, ’Diğer taraftan tamamlanan taşkın koruma tesisleri ile ilgilide, ‘Son 16 yılda inşa ettiğimiz 46 adet taşkın koruma tesisi ile 44 yerleşim yeri ve 3.902 dekar araziyi taşkın zararlarından koruduk. Ayrıca çalışmaları devam eden 2 adet taşkın koruma tesisi ile vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini korumaya devam ediyoruz. Açıklamasında bulundu.

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın; “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Bülten