MALATYA
Giriş Tarihi : 10-03-2019 12:16   Güncelleme : 10-03-2019 12:16

"Türkiye ekonomisi için üreten kadınlarımıza ihtiyacımız var"

AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Battalgazi Belediye Başkanı ve AK Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selahattin Gürkan ile birlikte Battalgazi Kız Öğrenci Yurdu’nda kalan öğrencilerle bir söyleşi gerçekleştirdi.

Çalık, öğrencilerle birlikte yemek sırasına girerek, onlarla uzun süre sohbet etti.

Gerçekleştirilen söyleşide konuşan Battalgazi Belediye Başkanı ve AK Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selahattin Gürkan, üniversite öğrencileriyle tecrübelerini paylaştı. Gürkan, “Okuduğunuz kitapların egemenliğine girmeyin. Çok okumanız lazım. O zaman siz yol haritanızı kendiniz tayin etmiş olursunuz. Kendimize uygun bir ders çıkaracağız ama bu ders kendi kişiliğimizi kitaptaki kişiliğe uydurmayacak. Oradaki aldığımız bilgi, kişiliğimize nasıl uyar onun mantığı içerisinde olmamız lazım” dedi.

Gürkan, annesinin üzerindeki en büyük etken olduğunu kaydederek, “Sorsanız ‘Üç fakülte bitirmişsiniz, sizin üzerinizdeki en büyük etken nedir?’ deseler, ‘anam’ derim” ifadesini kullandı.

AK Parti KYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise 16 yılda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde önemli hizmetler yaptıklarını kaydetti.

Çalık, kadınların lehine çok önemli yasal düzenlemeler yaptıklarına dikkat çekerek, “Türk Ceza Kanunu’nda, Türk Medeni Kanunu’nda, İş Kanunu’nda, Anayasa’nın 10’uncu ve 90’ıncı maddesinde değişiklikler yaptık. Bu yasal düzenlemelerle birlikte en önemli hadise zihinsel değişime ihtiyacımız var. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için her türlü yasal önlem alınsa da zihinler değişmediği süreç şiddet aile içerisinde her daim maalesef tüm dünyada görülüyor. Bunlar için hep birlikte mücadele edeceğiz. Bu mücadeleleri yaparken kadınların karar alma mekanizmalarında, siyasette, eğitimde, ekonomide, çalışma hayatında ve evdeki ev mühendislerimizle hayatlarını idame ettirmelerinde kadınlarımızın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Türkiye ekonomisi için üreten kadınlarımıza ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

AK Parti’yle birlikte meclisteki kadın temsil oranının yüzde 18’e çıktığını kaydeden Çalık, “Siyasetteki kadın oranları Türkiye’de 1934’te 4,1 ile başlayan meclisteki kadın temsil oranı bugün yüzde 18’e çıktı. Bunun en önemli sebebi cumhurbaşkanımız. 16 yıl önce Türkiye’deki kadının meclisteki temsil oranı yüzde 2,1’di. Bir dönem binde bire kadar geriledi. Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan’ın liderliğiyle AK Parti’yle birlikte kadının meclisteki temsili yüzde 18’lere kadar yükseldi. Ben, bu konuda cumhurbaşkanımıza minnetlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Çalık, 31 Mart’ın tarihi bir öneme sahip olduğuna dikkat çekerek, “Mücadelelerimizin terör örgütleriyle, uluslararası güçlerle olduğunu biliyorsunuz. İstirhamım şudur; lütfen gidip oylarınızı kullanın” dedi.

AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık daha sonra Battalgazi Belediye Başkanı ve AK Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selahattin Gürkan ile birlikte öğrencilerle öz çekim yaptı.

Bülten