EKONOMİ
Giriş Tarihi : 01-03-2020 00:02   Güncelleme : 01-03-2020 00:02

Ağrılı Muhammet Turan, Vanlı Depremzedelerin Mutluluğu Oldu

Ağrılı Muhammet Turan, Vanlı Depremzedelerin Mutluluğu Oldu

Ağrılı Muhammet Turan, Vanlı Depremzedelerin Mutluluğu Oldu

 

23 Şubat 2010 tarihinde merkez üssü İran olan depremden etkilenen Van’a ülke genelinden yardımlar gelmeye devam ederken Ağrılı iş adamı Muhammet Turan da elini taşın altına koydu. Ağrı’nın saygın iş adamları arasında gösterilen Turan, Başkale’nin Gelenler, Özpınar, Güvenlik ve Kaşkol köylerine yardım tırları sevk etti.

Özellikle artçı depremlerle birlikte Gelenler Köyü kâbusu yaşamıştı. İran depremi 10 canımızı alırken, birçok ev ve eşyanın da kullanılamaz hale gelmesine sebep olmuştu. Muhammet Turan, depremden etkilenen köyler için özel olarak hazırlattığı tekstil ve gıda malzemelerini kendi ekibiyle köylere gönderdi. AFAD ekipleri ile koordineli şekilde dağıtılan ürünleri arttıracaklarını söyleyen iş adamı yapılacak çok iş olduğunu belirtti.

Muhammet Turan tarafından hazırlattırılan mont, bot, yağmurluk, battaniye, havlu, iç çamaşırı, un, ekmek, süt, seker, tuz, çay, deterjan, sabun, peçete, bebek bezi gibi ürünler bölge halkını mutlu etti. Ana ihtiyaçlara öncelik verdiklerini ve kademeli olarak yeni paketlerde ürün çeşitlendireceklerini söyleyen iş adamı, yardımları yakından takip etti.

Deprem köylerinden basın mensuplarına konuşan Muhammet Turan; “Buradaki tabloyu görmek için illa gelmek gerekmiyor. Ancak gelip yerinde inceleme yapınca gerçekten durumun çok kötü olduğunu anlıyorsunuz. Kıt kanaat geçinen insanlar bu olayla birlikte oldukça çaresiz duruma düştüklerini görüyorsunuz. Deprem bize gelmez demeyin. Yangın var, sel var, çığ var. Hepimiz bir afet riski altındayız. Empati kuralım ve bıkmadan usanmadan yardımlara devam edelim” diyerek konuşmasını bitirdi.

Konuşmasında meslek örgütlerini Van’a davet eden Muhammet Turan, bölgenin en yardımsever iş adamlarından biri olarak gösteriliyor. Düzenli olarak gerçekleştirdiği memleket ziyaretlerinde bölgede okuyan öğrencileri ve yoksul aileleri görmeden dönmeyen iş adamı, birçok ailenin yıllık ihtiyaçlarına derman oluyor.

“Okullarımız iyi ısınsın. Hepsinin kütüphanesi olsun, yemekhanesi olsun. Sınıflarında eksik bulunmasın. Öğrencilerimiz dersler dışında hiçbir şeyi kafasına takmasın. Çocukların yüzlerine düşen bir tebessüm, duydukları bir heyecan, onlarda oluşan mutluluk enerjisi benim tüm dertlerimi unutturuyor” diyen Muhammet Turan, öğrencilerle yakından ilgileniyor ve bursiyerlerinin eğitim süreçlerini düzenli olarak takip ediyor.