EKONOMİ
Giriş Tarihi : 08-05-2019 22:07   Güncelleme : 08-05-2019 22:20

Fındık Borsası Nedir ? Fındık Satış fiyatlarında son durum

Fındık Borsası Nedir ? Akçakoca fındık fiyatları, düzce fındık fiyatları, çarşamba fındık fiyatları, ordu fındık fiyatları, sakarya fındık fiyatları, trabzon fındık fiyatları. Fındık Satış fiyatlarında son durum nedir ? Fındık nereden satılır nereden alın

Fındık Borsası Nedir ? Fındık Satış fiyatlarında son durum

Fındık Fiyatları Ne durumda ?     

 Ticari değeri  yüksek olan fındık Türkiye'de Giresun, Ordu, Trabzon, illerinde tek tarım tipi olarak yapılır. Üretilen fındıkların %80'i Karadeniz Bölgesi'nden sağlanır. Karadeniz Bölgesi'nden başka Marmara Bölgesi'nde de yetiştirilir. Türkiye, Dünya fındık üretiminin %62-65 kadarını karşılar.
     Fındık yetiştirmek sanıldığı kadar kolay değildir. Henüz dikimine gelene kadar birçok aşamadan geçilir. Toprağın tam anlamıyla hazır olması gerekir. Meyilli arazilerde bahçe kurulması, meyilli arazilerde teraslanma yapılması, düz arazilerde bahçe kurulması gibi dikim öncesi hazırlıklar yapılır. daha sonra ise çeşit seçimine dikkat edilmesi gerekir. Örneğin pazarda tutulan çeşit olması çok önemlidir. Tabi bunun yanı sıra verimli ve kaliteli de olmalıdır. Fidan seçimine gelince bu konuda da bilinmesi gereken birçok şey vardır. Fındık kök sürgünü oluşturan bir bitki olduğu için bu amaca uygun olan sürgünlerde bazı özellikler aranır. Örneğin düzgün sağlıklı hastalıksız güneş gören, pişkin  ve 1-2 yaşlı kök sürgünleri olmalıdır. Bunun gibi dikkat edilmesi gereken başka özellikleri de vardır. Bununla da kalmayıp kök sürgünler seçildikten sonra köklere zarar vermeden  çepin ile çıkarılmalıdır. Dikime en uygun mevsim sonbahardır. Sonbahar geldiğinde şubat ve mart aylarının sonuna kadar fındık dikilebilir. Bu gibi bunun benzeri  daha birçok aşamadan geçer fındık. Daha başlangıçtır desek hata etmiş olmayız. Yani büyük bir titizlikle ve aynı zamanda özenle yetiştirilmesi gerekir. Türkiye Dünya' da ki en büyük fındık üreticisi olmasına rağmen fındık  hasatı ve harmanındaki teknolojik altyapısının sınırlı olduğu görülmektedir.Bu durumdan  üreticilere fazla iş düştüğünü anlayabiliriz. Durum böyle olunca üreticilerin fiyatlardan beklentileri  de haliyle büyük oluyor. 
       Bilindiği gibi fındık fiyatları serbest piyasada ayarlanmaktadır.  Bu fiyatlar arz-talep ilişkisi ile doğru orantılı olup artmakta veya azalmaktadır. Üretici bu fiyatlar üzerinden fındık tüccarlarına fındıkları satmaktadır. Üretici bu fiyatlar üzerinden fındık tüccarlarına fındıkları satmaktadır. Serbest piyasada yükselen fiyatlarla birlikte fındık üreticileri de fındık fiyatların artmasını arzuladılar ancak üreticiler 20 TL'ye kadar artış beklerken, fiyatlar  sezon başında 11 TL ile başladı sonrasında 14 TL ile devam ederken sezon sonunda 13TL ye kadar geriledi. Elinde fındık kalan üreticiler ise büyük zarara uğradı.                         

               DÜZCE FINDIK BORSASI
    Fındık üretiminin artmasını amaçlayan yetkililer üreticileri bilinçlendirme odaklı çalışmalar yapmaya başlamışlardır. Fındık bahçelerinde ilaçlı mücadeleyle birlikte kültürel önlemlere de dikkat edilmesi gerektiğini, özellikle yerdeki bulaşık dallar ve yaprakların sonbaharda toplanarak yakılmasının önemli oluğunu . fındık yetiştirmede de dengeli gübrelemenin önemi çok büyüktür , 2-3 yılda bir toprak analizi yaptırıp ona göre gübreleme yapılıp yapılmayacağına karar verilmedir. 
    Son zamanlarda emanete fındık bırakma olayı çok fazlalaşmıştır. Bundan başka arz ve talebin dışında aşırı miktarda fındık pazara iniyor. Bu iniş de fındık fiyatlarının düşmesine neden oluyor. Fındık çok fazla inince manavlar da çok rahat hareket edebiliyor.
     Fındığın faydaları saymakla bitmeyeceğinden, halk tarafından bolca tüketilir. Üretimin azlığı tabi ki satışlara da yansıyor. Satış fazla olsa da fındık tükendiğinde ister istemez satışlar duracaktır. Bu da üreticinin zarara girmesini sağlar.
 Düzce fındık borsası  fındık fiyatlarını sürekli olarak güncelleyerek üreticiyi bilinçlendiriyor. Üreticiler fındığın en az 15 TL olması yönünde fikir birliktelikleri bulunmaktadır. Bu yüzden fındık fiyatları gün geçtikçe yükselmekte. Son olarak %50 randıman kabuklu fındığın fiyatı net fiyat  14 TL'dir

                                                       GİRESUN FINDIK BORSASI
     Giresun serbest piyasasında 50 randıman fındığın kilogramının 13,50 TL'de sezonu açmıştır. Bu sene piyasada fındığın olmaması fiyatları yavaş yavaş yukarı çıkarmıştır. 
    Alım fiyatlarını, serbest piyasada günlük oluşan rakamlara göre şekillendiriyorlar. Serbest piyasayı günlük takip ediyor ve merkezlerimizde pazar rakamlarının üzerine 20-30 kuruşluk fark koyarak alımları gerçekleştiriyorlar. Artan fiyatlara  ayak uydurarak ve fındık fiyatlarını 14 liraya yükseltildi. Randıman farkıyla bu rakam daha da artmaktadır.
     Ticari değeri yüksek fındık Giresun'da yetişmektedir. Üretilen fındığın %80'i Karadeniz Bölgesi'nden sağlanır. Çok iyi bir enerji kaynağıdır, vücuda güç ve enerji  verir, beden ve zihin yorgunluğunu giderir. Fındık, kalp ve damar sağlığı açısından çok faydalıdır. Kolesterolü düşürür, kalp ritmini ayarlamaya yardımcı olur. Düzenli olarak her gün fındık yemek kalp krizi geçirme riskini azaltmakta çok etkilidir. Kansızlığa iyi gelir, vücut ve kemik gelişimini destekler. Hamilelerin hem kendileri için hem de doğacak çocuk için fındık yemeleri çok faydalıdır. Cinsel gücü arttırır, varislere iyi gelir. Fındık, soğuk algınlığı ve akciğer hastalıklarına da faydalıdır. Ayrıca, cildi güzelleştirdiği bilinmektedir. En önemli özelliği ise kansızlığa çok iyi gelmesidir.