MALATYA
Giriş Tarihi : 24-04-2020 16:30   Güncelleme : 24-04-2020 16:30

Malatya'da 2 bin kişiye sıcak yemek dağıtımı

Malatya'da valiliğin belirlediği 2 bin kişinin evlerine sıcak yemek dağıtımı yapılacak.

Malatya'da 2 bin kişiye sıcak yemek dağıtımı

Koronavirüs salgınından dolayı kurulamayan iftar çadırları yerine 2 bin kişinin evlerine yemek servisi yapılacak.Malatya Valisinin belirlediği bu 2 bin yalnız yaşayan ihtiyaç sahiplerine,Malatya Büyükşehir Belediyesi,Türk Kızılay,İnönü Üniversitesi,Battalgazi ve Yeşilyurt belediyelerinin destekleriyle yapılacak.

Yemeklerin hazırlanmasını yakından takip eden Vali Aydın Baruş,yemeklerin evlere servisinin yapılması için 12 araçlık bir filo oluşturduklarını dile getirdi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tetbirleri kapsamında bazı uygulamaların hayata geçirildiğini dile getiren Baruş, şöyle konuştu:

"65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza sokağa çıkma yasağı getirildi. Bazı yaşlı büyüklerimizin yakınları da çevrelerinde olmadığından yemeklerini kendileri pişirememe noktasında ihtiyaç sahibiler. Ramazan ayında soframıza giderek, sıcak çorbaya kaşığımızı sallayabiliyoruz ama bunu yapamayan insanlar da var. Bunu düşünerek yola çıktık. Şimdilik Battalgazi ve Yeşilyurt ilçelerinde 690 aile tespit ettik. Buradan yaklaşık 2 bin kişiye günlük yemek çıkarılacak."

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan da ramazanın birlik, bereket ve rahmet ayı olduğuna dikkati çekerek, ihtiyaç sahibi vatandaşların Valilik, Kızılay, Büyükşehir ile Yeşilyurt ve Battalgazi belediyelerinin çağrı merkezlerini arayarak sıcak yemek talebinde bulunabileceğini söyledi.

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ise ihtiyaç sahiplerine katkı sağlamak için üniversitenin tüm imkanlarını seferber ettiklerini ifade etti. 

Türk Kızılay Denetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Yalçın da el birliğiyle hazırlanan sıcak yemeklerin belediyelerin desteğiyle dağıtılacağını aktardı.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ve  Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder ise sıcak yemekle kimsesi olmayan vatandaşları iftar sofrasında sevindirmiş olacaklarını aktardı.