SAĞLIK
Giriş Tarihi : 30-04-2020 07:53   Güncelleme : 30-04-2020 07:53

Psikolojik Nefes Darlığı Nedir

Psikolojik Nefes Darlığı Nedir

Psikolojik Nefes Darlığı Nedir

 

Günümüzün stresli yaşamında psikolojik rahatsızlıklar ile karşılaşmayan kişiler neredeyse yok denecek kadar azdır. Bu rahatsızlıklar çok düşük yaş aralığına kadar inmiştir. Hemen her kesimden insanın mutlaka sahip olduğu bir rahatsızlık söz konusudur. Bu rahatsızlıkların başında psikolojik nefes darlığı gelir. Kişi çeşitli psikolojik nedenlerle nefes darlığı çekmektedir. Diğer yaygın hastalıklardan bir tanesi panik ataktır. Panik atak, anlık panik durumunun kriz şeklinde gelmesi ile oluşur. Beraberinde psikolojik çarpıntı şeklinde belirtileri olabilir. Bu nedenle bu hastalıkları ciddiye almalı ve tedavi olmak için çaba göstermelisiniz. Psikolojik rahatsızlıklar, genel olarak kişiyi yıpratan, acı veren rahatsızlıklar bütünüdür.

Psikolojik Nefes Darlığı ve Çarpıntı ile Beraber Görülebilen Durumlar

Psikolojik nefes darlığı ve çarpıntı gibi belirtiler sıklıkla anksiyete ile ilişkili olduğundan aşağıdaki belirtileri de beraberinde getirebilmektedir.

 • Sinirli, huzursuz ya da gergin hissetme hali: Bu kişiler devamlı olarak sinirli, huzursuz ya da gergin olabilirler.
 • Her an panik duygusu ile birlikte kötü bir şey olacakmış gibi hissetme hali: Devamlı bir şekilde her an her şey olabilecekmiş gibi davranabilirler.
 • Kalp atış hızında bir ilerleme durumu: Kaygı, beraberinde hızlı bir kalp atışı getirecektir.
 • Nefes darlığı ve terleme: Kaygı bozukluğu yaşayan kişilerde nefes darlığı ve terleme görülebilir.
 • Vücutta titremelerin meydana gelmesi: Kaygı sonrası vücutta titremeler meydana gelebilir.
 • Kendini güçsüz ve zayıf hissetme hali: Bu kişiler devamlı bir şekilde kendini zayıf ve güçsüz bir şekilde hissederler.
 • Bir şeye odaklanmakta güçlük çekme: Bu kişilerde dikkat çabuk dağılır ve bir şeye odaklanmakta güçlük çekme söz konusudur.
 • Uyuma problemleri: Genel olarak uyuma problemleri söz konusudur.
 • Mide problemleri: Beraberinde mide problemleri de eşlik edebilir.
 • Kaygıyı kontrol etmekte güçlük çekme: Kaygıyı kontrol etmede güçlük yaşanabilir.
 • Kendi kendine bir teşhis koyma ve bu teşhisten kaçınma çabaları: Genel olarak bir teşhis koyup daha sonra o teşhisin belirtilerini yok etme çabası halinde olabilirler.

 Belirtiler bu şekilde olsa da kaygı bozuklukları için psikolojik destek almak şarttır.

Anksiyete tedavisinde kullanılan yöntemler

Genel olarak ilaçlı tedavi uygulansa da bu tür rahatsızlıkların tedavisinde terapiler de çok iyi sonuçlar vermektedir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte tamamen internet üzerinden, hiçbir yere gitmeden, terapiler online bir şekilde yürütülebilmektedir. Online psikolog yardımı psikolojik destek alabilir ile bu durumun üstesinden gelebilirsiniz.

 

Anksiyete bozuklukları ve psikolojik nefes darlığı ile ilgii daha fazla yazı için Nora Psikoloji bloğunu ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: https://norapsikoloji.com/psikolojik-nefes-darligi-ve-carpinti/