MALATYA
Giriş Tarihi : 24-05-2020 21:14   Güncelleme : 24-05-2020 21:14

Malatya İle İlgili Haberleri Takip Etmek İsteyenlere Öneriler

Kayısısı ile meşhur olan ve bu yüzden de sürekli olarak Iğdır ile kayısı çekişmesi yaşayan Malatya, 800 bin civarındaki nüfusuyla Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Dünyada medeniyetin beşiği olarak kabul edilen bir bölgede kurulu olan şehrin tarihi oldukça eskidir.

Malatya İle İlgili Haberleri Takip Etmek İsteyenlere Öneriler

Malatya İle İlgili Haberleri Takip Etmek İsteyenlere Öneriler


Doğal yapısı gereğince insan, çevresinde olup bitenler hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir. Haber alma ihtiyacı, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi gereğince temel bir hak olarak kabul edilmiştir. Yapılan araştırmalar, bireylerin kendi yakın çevresinde başlayan haberlerden başlayarak, uzaklaşan bir daire içerisinde haberlere daha fazla değer verdiği tespit edilmiştir. Yani bireyler için en değerli haberler, kendisine en yakın konumda ortaya çıkan haberlerdir. Habere konu olan olay, bireyden ne kadar uzaksa; bireyin ilgisi de o kadar düşük olmaktadır. İnsanlar, elde ettikleri haberler doğrultusunda kendi hayatlarını da şekillendirmektedir. Haberler, artık kamusal alanın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir.


Malatya Hakkında


Kayısısı ile meşhur olan ve bu yüzden de sürekli olarak Iğdır ile kayısı çekişmesi yaşayan Malatya, 800 bin civarındaki nüfusuyla Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Dünyada medeniyetin beşiği olarak kabul edilen bir bölgede kurulu olan şehrin tarihi oldukça eskidir. Kimi kazılarda Hititlere ait kalıntılar bulunan Malatya, tarihi eserler açısından da oldukça zengin bir şehirdir. Ayrıca adı türkülere konu olan Fırat Nehri, Malatya’dan geçerek güneye doğru devam etmektedir. Her geçen gün büyüyen ekonomisi ile Türkiye’de gelişmişlik endekslerinde üst sırala doğru ilerleyen Malatya, insanının güler yüzlülüğü ve cana yakınlığı ile de nam salmıştır.


Yerel Habercilik


Yerel habercilik ya da diğer adı ile yerel gazetecilik, sadece bir şehirde ya da o şehrin bulunduğu coğrafi bölgede meydana gelen haberleri konu alan habercilik biçimidir. Bu habercilik türünde, ülkenin bütününde olan olaylar ile ilgilenilmez. Sadece cumhurbaşkanı açıklamaları, askeri hareketlilikler, meclis kararları gibi ülkenin bütününü ilgilendiren önemli olaylar bu gazetelerde haricen yer alabilmektedir. Türkiye’de hemen hemen her şehirde ve her bölgede yerel gazetecilik faaliyetleri yürütülmektedir. Bu yerel gazetelerden bazıları, internetin sunduğu olanaklardan faydalanarak, internet platformlarından da yayın yapmaya başlamıştır. Bu sayede bölge insanları, haberlere daha kolay ve daha düşük maliyetler ile erişebilmektedir.


Malatya’nın Siyasi Durumu


Malatya, sosyal anlamda muhafazakâr tutumu ile ön plana çıkan şehirlerden biridir. Şehirde farklı inançlardan ve farklı milletlerden insanlar, bir arada huzur ve sükûnet içerisinde birlikte yaşamaktadır. Malatya’nın siyasal olarak mecliste temsil edilmesini sağlayan 6 milletvekili bulunmaktadır. Bu milletvekillerinden 5 tanesi Adalet ve Kalkınma Partisi’nden; 1 tanesi ise Cumhuriyet Halk Partisi’nden seçilerek meclise gitmiştir. Ayrıca Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin yönetimi de Adalet ve Kalkınma Partisi’nin elindedir.


Malatya’nın Ekonomik Durumu


Malatya ekonomik anlamda, Türkiye’nin en gelişmiş şehirleri arasında yer almaktadır ve sıralamalarda da her geçen gün daha üst sıralara yükselmektedir. Şehir ekonomisinin büyük bir kısmı tarıma ve tarım ürünlerinin işlenmesine yönelik sanayiye bağlıdır. Özellikle mısır, buğday, arpa gibi ürünlerin bolca üretildiği Malatya’nın, tarım alanındaki en değerli ürünü ise kayısıdır. Malatya, Türkiye’de yetişen kayısıların yüzde 45 civarına yakın bir kısmını karşılamaktadır. Şehirde sanayi ve madencilik faaliyetleri de yürütülmektedir ve büyük bir organize sanayi bölgesi bulunmaktadır.


Malatya Haberleri


Malatya’da da hem basılı olarak, hem de internet ortamında faaliyet gösteren gazeteler bulunmaktadır. Malatya haber kuruluşları arasında üst sıralarda yer alan https://malatyahaberleri.net/  adresinden, Malatya ile ilgili haberlere erişim sağlamak mümkündür. Hızlı, güncel ve güvenilir habercilik yapan https://malatyahaberleri.net/ Malatya haber hakkında okuyucularına bilgi sunmaktadır. Ayrıca yalnızca Malatya ile sınırlı kalmayarak, Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan başta Elazığ olmak üzere, diğer şehirler hakkında da haberleri okuyucuları ile buluşturmaktadır.
 

AdminAdmin