MALATYA
Giriş Tarihi : 24-05-2020 21:23   Güncelleme : 24-05-2020 21:23

Malatya’da Bulunan Üniversiteler

Kayısısı ile tüm Türkiye’ye nam salmış olan Malatya, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir şehirdir. Büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir coğrafyada yer alan Malatya, zengin bir tarihi ve kültürel dokuya sahiptir. Özellikle şehrin kırsal bölgelerinde Anadolu kültürü halen daha bozulmadan yaşatılmaktadır.

Malatya’da Bulunan Üniversiteler

Malatya’da Bulunan Üniversiteler


Kayısısı ile tüm Türkiye’ye nam salmış olan Malatya, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir şehirdir. Büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir coğrafyada yer alan Malatya, zengin bir tarihi ve kültürel dokuya sahiptir. Özellikle şehrin kırsal bölgelerinde Anadolu kültürü halen daha bozulmadan yaşatılmaktadır. Başlıca geçim kaynakları tarım ve hayvancılık olan Malatya, Türkiye’nin 30 büyük şehrinden birisidir. Şehir ayrıca, ekonomik gelişmişlik endekslerinde her yıl daha üst sıralara yükselmektedir. 800 bin civarında insanın yaşadığı şehirde, okuryazarlık oranı yüzde 95’tir. Eğitim alanında da öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilen şehirde iki tane üniversite bulunmaktadır.


Malatya İnönü Üniversitesi


Malatya tarım, sanayi, ekonomi, hayvancılık alanlarındaki gelişmişliğinin yanı sıra, eğitim alanında da büyük gelişmeler kaydetmiş olan bir şehirdir. Malatya’da Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden birisi olan İnönü Üniversitesi bulunmaktadır. 1975 yılında sadece Eğitim Fakültesi olarak kurulan üniversite, günümüzde çok sayıda fakülte ve araştırma merkezi ile hem öğrencilere, hem de bilim dünyasına katkı sağlamaktadır. Malatya İnönü Üniversitesi, yaklaşık olarak 7000 dekarlık alan üzerine inşa edilmiş olan kampuslardan oluşmaktadır. Üniversite bünyesinde 14 fakülte, 1 Devlet Konservatuarı, 4 yüksek okul, 12 meslek yüksek okulu ve 5 enstitü bulunmaktadır. Geniş teknolojik imkânlara sahip olan İnönü Üniversitesi, yaklaşık olarak 45 bin öğrenciye sahiptir. Üniversitenin gelişmişliği, kampus hayatının zenginliği ve şehrin ekonomik anlamda ucuzluğu, öğrencilerin bu şehri seçmelerinde önemli bir rol oynamaktadır.


Malatya Turgut Özal Üniversitesi


Malatya’nın eğitim alanındaki zenginliklerinden biri olan Turgut Özal Üniversitesi, 2018 yılında kurulmuş olan, genç bir üniversitedir. Yapılanma aşamasını tamamlamaya çalışması nedeniyle bazı eksiklikleri bulunsa da, hızla Türkiye’nin yükselen üniversiteleri arasında yer almaktadır. Turgut Özal Üniversitesi, kendi bünyesinde kurulan bazı bölümlerin yanı sıra; İnönü Üniversitesi’nin bir kısmı ile birleşerek yapılandırılmıştır. Üniversite bünyesinde toplamda bir enstitü, 5 fakülte, 1 yüksek okul ve 8 meslek yüksek okulu yer almaktadır. Ayrıca ilerleyen dönemlerde açılması planlanan pek çok da bölüm bulunmaktadır.


Malatya Kayısı Festivali


Festivaller, insanları hem şehrin bunaltıcılığından bir an olsun kurtarıp eğlenmelerini sağlayan, hem de yöresel ürünlerin tanıtılmasına olanak sağlayan etkinliktedir. Kayısısı ile meşhur olan Malatya’da da her yıl Temmuz ayında Malatya Kayısı Festivali düzenlenmektedir. Festivalin esas amacı, kayısının tüm dünyaya tanıtılabilmesi ve Malatya kayısısının yeni pazarlara açılabilmesidir. Ancak festival kapsamında çok farklı müzik grupları tarafından konserler verilmektedir ve farklı eğlenceler düzenlenmektedir. Son 2 yıldır bazı nedenlerden dolayı festival ertelenmiş olsa da, gelecek yıllarda Malatya’nın en zevkli etkinliklerinden birisi olarak devam edeceğine herkes kesin gözü ile bakmaktadır.


En Güncel Malatya Haberleri


İletişim ve haberleşme ihtiyacı, ya da çevrede neler olup bittiğini bilme ihtiyacı, insanların yaşamlarını devam ettirebilmeleri ve yönlendirebilmeleri açısından oldukça önemli bir ihtiyaçtır. Haberin en önemli özelliklerinden birisi ise güncel olmasıdır. Hiç kimse, önemli bir olayı üzerinden birkaç gün geçtikten sonra öğrenmek istemez. Haber merkezleri de, okuyucularına en güncel haberleri en kısa süre içerisinde vermeyi hedeflemektedir. Malatya ile ilgili en güncel haberleri takip etmek istiyorsanız https://malatyahaberleri.net/  adresini takip etmeniz yeterlidir. Sitede günlük olarak meydana gelen gelişmeler, sıcağı sıcağına okuyuculara sunulmaktadır. Malatya haber kurumları arasında önemli bir yere sahip olan bu sitede, yalnızca Malatya ile ilgili değil; Doğu Anadolu’nun diğer şehirleri hakkında da haber bulabilmeniz mümkün. Sorumlu Malatya haber anlayışı ile hareket ederek haber üreten bu adresi ziyaret ederek, Malatya’da meydana gelen en güncel olaylar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
 

AdminAdmin