MALATYA
Giriş Tarihi : 24-05-2020 21:28   Güncelleme : 24-05-2020 21:28

Malatya’da Coronavirüs İle İlgili Son Durum

Ekonomik anlamda her geçen gün daha büyük başarılar elde eden Malatya, 800 bine yaklaşan nüfusu ile Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Bölge şehirleri arasında bağlantı yolu üzerinde bulunan şehir; aynı zamanda bölge şehirleri arasındaki en yüksek tarımsal üretime sahip olan şehir unvanını taşıyor.

Malatya’da Coronavirüs İle İlgili Son Durum

Malatya’da Coronavirüs İle İlgili Son Durum


Ekonomik anlamda her geçen gün daha büyük başarılar elde eden Malatya, 800 bine yaklaşan nüfusu ile Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Bölge şehirleri arasında bağlantı yolu üzerinde bulunan şehir; aynı zamanda bölge şehirleri arasındaki en yüksek tarımsal üretime sahip olan şehir unvanını taşıyor. Malatya’yı bu alanda bu denli yükselten ise adı dillere destan olmuş olan kayısısı. Tek başına Türkiye’nin kayısı ihtiyacının yüzde 45’lik kısmını karşılayan Malatya, bu yolla büyük bir tarımsal gelir ve istihdam yaratmaktadır. Ayrıca büyük medeniyetlerin mirası üzerine kurulmuş olan şehir, sahip olduğu tarihi yapılar sayesinde, bölgenin turistik anlamda en çok ziyaret alan şehirlerinden biridir.


Coronavirüs Nedir?


2019 yılının son aylarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve o günden itibaren de büyük bir hızla yayılımını sürdüren coronavirüs, esasında hayvanların taşıdığı, ancak hayvanlardan insanlara geçmiş bir virüstür. İnsan bedeninin alışık olmadığı bir organizma olması nedeniyle, bağışıklık sistemleri bu virüs ile mücadele etmekte yetersiz kalmaktadır. Özellikle akciğerlere ve solunum yollarına saldıran coronavirüs, bugüne kadar yaklaşık olarak 1,3 milyon insana bulaşarak hasta olmalarına yol açtı. Kesin olarak bir aşısı ve tedavisi bulunmayan virüs başta Amerika ve Avrupa olmak üzere pek çok insanın hayatını kaybetmesine neden oldu.


Türkiye’de Coronavirüs


Türkiye, aldığı güçlü tedbirler nedeni ile virüsü uzunca bir süre kendisinden uzak tutmayı başarmıştır. Ancak daha sonra yurtdışından gelen vatandaşları ile birlikte, virüs bu ülkeye de taşınmıştır. Virüs ile en geç tanışan ülkelerden biri olmasına rağmen, Türkiye kısa süre içerisinde dünyada virüsün en çok görüldüğü 9.ülke konumuna yükselmiştir. Bu hızlı yükseliş, çoğu kişi için korkutucu bir durum olarak görülse de, erken tespit edilen her vaka, durumun derinleşmesinin önüne geçmek için adılmış bir adımdır. Bugüne kadar yaklaşık olarak 30 bin kişiye coronavirüs tanısı koyulan Türkiye’de, bu nedenle hayatı kaybedenlerin sayısı ise 650 civarındadır. Bunun yanı sıra, sağlık sistemi yetersiz kalan Avrupa ülkelerine kıyasla, oldukça güçlü bir mücadele sürdürmektedir. Uygulanan tedaviler neticesinde sağlığına kavuşan kişilerin sayısı da 1.326‘dır.


Coronavirüs İle Nasıl Mücadele Edilir?


Ortaya çıkmasının üzerinden 6 aya yakın süre geçmiş olmasına rağmen, bilim insanları virüsün yapısını tam olarak çözümleyebilmiş değiller. Farklı ülkelerde incelemeler yapan bilim insanları, virüs hakkında farklı görüşler ileri sürmektedir. Bu da virüsün ya anlaşılamayacak kadar karmaşık bir yapıda olduğunu, ya da farklı özelliklere sahip birkaç coronavirüs türünün olduğunu ifade etmektedir. Tam olarak tanımlanamaması nedeni ile ilaç ya da aşı da üretilemeyen coronavirüs ile mücadele etmenin en iyi yolu, sosyal izolasyondur. Kişiden kişiye genellikle temas yolu ile bulaşan virüsten korunmak için, sosyal mesafeyi korumak ve acil olmadığı sürece evden çıkmamak tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra, sürekli olarak elleri temiz tutmak ve yıkanmamış elleri yüze, göze, buruna sürmemek de alınabilecek tedbirler arasındadır.


Güncel Malatya Coronavirüs Haberleri


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan son rakamlara göre, Malatya’da 66 coronavirüs tanısı konulmuş olan hasta bulunaktadır. Malatya haber hakkında daha detaylı ve güncel bilgileri almak istiyorsanız  https://malatyahaberleri.net/  adresini takip etmeniz yeterli olacaktır. Malatya’da meydana gelen olayları ve coronavirüs hakkındaki son durumları öğrenebileceğiniz Malatya haber sitesinde, en güncel ve en doğru haberlere ulaşabilirsiniz. Artık Malatya’da ya da Doğu Anadolu Bölgesi’nde olan hiçbir olaydan habersiz kalmayacaksınız çünkü  https://malatyahaberleri.net/ okuyucu odaklı haber anlayışıyla sizler için çalışmaktadır.
 

AdminAdmin