MALATYA
Giriş Tarihi : 24-05-2020 21:31   Güncelleme : 24-05-2020 21:31

Malatya’da Görülmesi Gereken 5 Yer

Türkiye'nin 81 ilinden bir tanesidir. Coğrafi Konumuna baktığımızda Ülkenin Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan şehir konum olarak Yukarı Fırat Bölümünde bulunmaktadır.

Malatya’da Görülmesi Gereken 5 Yer

Malatya’da Görülmesi Gereken 5 Yer

Türkiye'nin 81 ilinden bir tanesidir. Coğrafi Konumuna baktığımızda Ülkenin Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan şehir konum olarak Yukarı Fırat Bölümünde bulunmaktadır.
Hitit döneminde kurulan şehir günümüze kadar birçok isimle karşımıza çıkmıştır. Malatya Kültepe Tabletlerinde "Malita"  olarak geçmektedir. Hitit döneminde tabletlerde "Maldia" olarak geçen şehir Hititçede Melid bal anlamına gelmektedir. Konumu, su kaynakları ve verimli topraklarından dolayı bal gibi şehir olan Malatya isminin hakkını veriyor Günümüzde Şehir Kayısının başkenti olarak anılmaktadır. 

Tarihteki Yeri 

Hititler M.Ö. 2000 yıllarının başında bu bölgede hâkimiyetlerini sağlamıştırlar. M.Ö. 4. yüzyılda Makedonya Kralı İskender'in Anadolu'yu ele geçirmesiyle, Malatya Helenistik kültürün etkisinde kalmıştır. Bu tarihten sonra Malatya sırasıyla, Medlerin, Perslerin, Romalıların, Bizanslıların, Selçukluların egemenliği altına girmiş birçok kültüre ev sahipliği yapmıştır. 
Oğuz Boyundan olan Battal Gazinin ata yurdudur. Malatya  1927-1931 yıllarında Adıyaman, Kâhta, Arapkir, Akçadağ, Hekimhan, Pütürge ve Kemaliye (Eğin) ilçelerinden oluşuyordu.

Malatya Da Gezilecek Yerler
Gezi planlarınız içine mutlaka eklemeniz gereken yerlerden biri Malatya olmalı. Kesinlikle gidip de dönmek istemeyeceğiniz şehirlerden biridir. 
Günpınar Şelalesi 

Tohma Kanyonu’nun üzerinde yer alan görkemli şelalenin, heybetli ve rahatlatıcı görüntüsüyle adeta sizi büyülüyor. Eskiden Aşudu Köyü’nün ismiyle anılan şelale, günümüzde herkes tarafından Günpınar Şelalesi olarak biliniyor. Şelale muhteşem görüntüsüyle Türkiye’nin 243. doğal güzelliği olarak kabul edilmiş.
Günpınar şelalesi ilçe merkezine yaklaşık 5 kilometre mesafede yer alıyor. Son derece etkileyici bir görünümü vardır. Birçok insanın ilgi gösterdiği ve yılın belli dönemlerinde ziyaret ettiği bir şelaledir. Üç ayrı kaynaktan ve 40 metre yükseklikten dökülen şelale, coşkulu sesiyle, bütün yorgunlukları üzerinizden alabiliyor. Başta Malatya Haber olmak üzere Güzelliği ile birçok haberin konusu olmuştur.


Karakaya Barajı

Elazığ’ı Malatya’ya bağlayan ve Karakaya Barajı üzerinden geçen Kömürhan Köprüsü, aslında asıl köprünün yeniden yapılmış halidir. Tarihi ilk köprü, baraj yapımı sırasında sular altında kalmıştır. Harika doğasıyla sizleri beklemektedir. 


Arslantepe Höyüğü

Birçok Medeniyete ev sahipliği yapan bu güzel topraklar birçok tarihi eser ve kalıntıları bünyesinde bulundurmaktadır. Malatya- Orduzu’da bulunan Arslantepe Höyüğü son derece önemli bir tarihi öneme sahiptir. Görülmesi gereken yerler arasında bulunan bu höyük birçok araştırmacının da ilgi gösterdiği alanlardan biri olmuştur.  Höyük, Karakaya Baraj Gölü'nün batısında kalmaktadır.


Orduzu Pınarbaşı

Malatya’da gölün kenarında vakit geçirmek isterseniz, bunun için en uygun mekânlardan biri Malatya’nın Orduzu ilçesinde bulunan Pınarbaşı Mesire Alanı. Göl  etrafına kurulan tesisler ve piknik alanıyla Malatyalıların en çok tercih ettiği yerlerden. Muhteşem manzara eşliğinde çayınızı yudumlayarak doğayı selamlayabilirsiniz.


Levent Vadisi Ve Seyir Terası

Malatya’nın Akçadağ ilçesinde yer alan vadi Seyir tepesiyle daha farklı bir ambiyans kazanmıştır. Seyir tepesinin zemininin camdan yapılması misafirlerin renkli halleriyle daha da keyifli bir hal alıyor. Amerika’da bulunan Büyük kamyona benzetilmektedir. Malatya Haber  de Malatya’nın gelişimine ve insanlarının her konuda bilgi sahibi olmasına büyük bir destek olmaktadır. Her türlü habercilik anlayışına uygun haberleri sizlere iletmektedir. Malatya ilgili haberlere ulaşmak isterseniz https://malatyahaberleri.net/  adresine giriş yapmanız yeterlidir.Aradığınız her haber tarafsız yayıncılık anlayışı ile sizlere ulaştırılmaktadır.