MALATYA
Giriş Tarihi : 24-05-2020 22:44   Güncelleme : 24-05-2020 22:44

Malatya’daki Korona Vakasındaki Son Gelişmeler

Tüm dünyada ve ülkemizin diğer kentlerinde olduğu gibi Malatya’da korona virüs ile mücadele eden illerimizden biridir. Malatya’da yapılan testler sonucunda bazı kişilerde bu virüse rastlanmıştır. Büyük şehirler kadar olmasa bile yüksek bir rakam olduğu söylenebilir. Malatya İlinde son rakamlar, toplam altmış kişinin korona virüs testinin pozitif çıktığı yönündedir.

Malatya’daki Korona Vakasındaki Son Gelişmeler

Malatya’daki Korona Vakasındaki Son Gelişmeler

Tüm dünyada ve ülkemizin diğer kentlerinde olduğu gibi Malatya’da korona virüs ile mücadele eden illerimizden biridir. Malatya’da yapılan testler sonucunda bazı kişilerde bu virüse rastlanmıştır. Büyük şehirler kadar olmasa bile yüksek bir rakam olduğu söylenebilir. Malatya İlinde son rakamlar, toplam altmış kişinin korona virüs testinin pozitif çıktığı yönündedir. Bu konuda yetkililer sıkı önlemler almakta ve vatandaşa bilgilendirici çalışmalar yapmaktadır. Malatya Hasan Çalık Hastanesi’nde bu konuda hummalı çalışmalar yapılmaktadır. Hastalardan iyileşen vakalar da olmakta bu durum gerek sağlık ekipleri gerekse de hasta yakınları tarafından sevinçle karşılanmaktadır. Yakın zamanlarda iyileşen vakalar olmuş ve hastaneden alkışlar eşliğinde uğurlanarak gönderilmiştir. Bu aşamadan sonra hasta kendini on dört gün boyunca evinde izole edecek ve sonra rutin yaşamına geri dönebilecektir.


Malatya Korona Vakalarında Sıkı Önlemler Almaktadır

Malatya, korona vakalarında sıkı önlemler alan illerin başında gelmektedir. Malatya’da toplam üç hastanenin bu konu ile ilgili tahsisi, en açık göstergesidir. Malatya sırf kendi ilindeki vakalarla ilgilenmeyip, başka illerdeki vakalarla da ilgilenmektedir. Elazığ, Tunceli ve Adıyaman gibi illerdeki vakalar da Malatya’daki İnönü Üniversitesi’nde test edilmektedir. Kendi ilinin dışında diğer iller için de önemli bir rol oynamaktadır. Bu testlerin sonuçları da aynı gün içerisinde hasta yakınları ile paylaşılmaktadır. İl Sağlık Müdürlüğü’ne gönderilen veriler, Ankara’ya da aynı gün içerisinde gönderilmektedir. İnönü Üniversitesi Tıbbi Mikrobiyoloji alanında bu konuda yürütülen çalışmalar, Çin’de artan vaka sayıları ile eş zamanlı olarak başlatılmıştır. Günün her saati açık olan laboratuar, konu ile ilgili titiz çalışmalar yürütmektedir.
Malatya’da tüm güvenlik ekipleri de bu konuda seferber olmuş durumdadır. Banka önlerinde sıra bekleyen insanlara gerekli anonslar yapılmakta ve ücretsiz maske dağıtılmaktadır. Turnike konularak ta hizmet sektöründeki yerler uygun mesafelerle açılmaktadır.

Korona Konusunda Alınacak Kişisel Önlemler

Korona vakalarının artışını önlemek için alınacak kişisel önlemler arasında sosyal mesafenin korunması gelmektedir. Mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamak, çıkıldığı takdirde de gerekli olan önlemlerin alınması gerekmektedir. Maske ve eldiven kullanımı önem taşıyan konular arasındadır. Kişisel olarak alınacak olan bu önlemleri, yerel yönetimlerin de desteklemesi önem taşımaktadır. Uyarıcı anonslar, maske ve dezenfektan dağıtımı, dar gelirli ailelere yardım önemli hususlar arasındadır. Altmış beş yaş üstü bakıma muhtaç ailelerin, gözetilmesi ve alışverişlerinin düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Malatya bu konuda duyarlı şehirlerden biridir. Sokaklar ve toplu taşıma araçları düzenli olarak dezenfekte edilmektedir. Kamu kuruluşlarında çalışanların ateşi düzenli olarak ölçülmekte ve yardıma muhtaç vatandaşlara yardım yapılmaktadır.


Malatya’da Korona Vakaları Hakkında Detaylı Bilgi Almak

Malatya’da korona vakaları ile detaylı bilgi almak isteyenler için Malatya Haber, önerilen yayın kuruluşları arasındadır. Tarafsız haber ve titiz gazetecilik anlayışı gereği objektif haber yapan yayın kurumlarındandır. Malatya ve civarında en sıcak haberleri anında okuyucusu ile buluşturmaktadır. İnternet üzerinden haber sitesinin yayınlarına rahatlıkla erişim mümkündür. Gündemin en sıcak konusu olan korona virüs salgını ile de çok sayıda haber yapılmış, yöredeki tüm gelişmeler anında okuyucu ile paylaşılmıştır. Malatya Haber, dürüst habercilik anlayışını benimsemekle birlikte, pozitif yayıncılıkta da öne çıkan haber sitelerindendir. Gönüllü olarak yapılabilecek çalışmaları ile yöre insanının dertlerini ve sevinçlerini de anında paylaşmayı da görev edinmiştir. Malatya ve civar illerdeki gelişmeleri yakından takip etmek isteyenler için Malatya Haber, önerilecek kuruluşlar arasındadır. İnternet üzerinden takip etmek isteyenler için, https://malatyahaberleri.net / sitesine girerek, kolaylıkla dünyadaki ve bölgedeki haberlere ulaşma imkanı bulunmaktadır.
 

AdminAdmin