MALATYA
Giriş Tarihi : 24-05-2020 22:47   Güncelleme : 24-05-2020 22:47

Malatya’nın En Meşhur Yemekleri Nelerdir?

Malatya, birçok medeniyete başkentlik etmiş bir şehirdir. Malatya denilince ilk akla gelen kayısıdır. Ancak bunun yanında çok daha güzel yemeklere de imza atıyorlar. Kültürel değerlerle harmanlanmış bu şehir oldukça geniş bir yemek yelpazesine sahiptir. Beş bin yıllık bir geçmişe sahip olan bir şehir.

Malatya’nın En Meşhur Yemekleri Nelerdir?

Malatya’nın En Meşhur Yemekleri Nelerdir?

Malatya, birçok medeniyete başkentlik etmiş bir şehirdir. Malatya denilince ilk akla gelen kayısıdır. Ancak bunun yanında çok daha güzel yemeklere de imza atıyorlar. Kültürel değerlerle harmanlanmış bu şehir oldukça geniş bir yemek yelpazesine sahiptir. Beş bin yıllık bir geçmişe sahip olan bir şehir.Bu yüzden kültürel mirası oldukça fazla olan kayısının başkenti bir şehirdir. Şehrin her tarafında kayısı sembolleri görmeniz mümkün. Kayısı kadar bulguru da meşhur olan bu şehir oldukça zengin bir mutfağa sahiptir. 70 çeşitten daha fazla bulgur köfte yemeği yapılmaktadır. Malatya’nın mutfağı da kültürü kadar çeşitlidir. Kendine has birçok lezzeti sınırları içerisinde barındıran bu şehre uğradığınızda meşhur lezzetlerini tatmadan geçmeyiniz. Özellikle eşi benzeri olmayan kayısısından stok yapmanızı öneririz. Böylesine güzel mutfağı daha yakından tanımanız için sizlere daha fazla bilgi vererek aydınlatacağız. 

Malatya Yemekleri Yöresel Çorbalar

Türk gelenek göreneklerinde yemeğe ilk başta çorba ile başlanır. Malatya’nın zengin mutfak kültüründe de bu şekildedir. Mercimek çorbası, kulak çorbası,  tarhana çorbası, pıt pıtı çorbası, gendime çorbası, döğme çorbası, kavurmalı erişte bulgur çorbası, pirinç çorbası, kara çorba sevilen çorbalardır. Bunun yanında ayali çorba, pirpirim çorbası, kelle paça çorbası, ekşili çorba, keşli çorba, gurut çorbası, aşure çorbası ve malhıta çorbası sayılabilir. Çorba severler için birçok çeşidi olan Malatya zengin kültürü ile paralel kendine has yemekleri ile sizleri lezzet yağmuruna tutuyor. Tarihi güzellikleri ile hem gözünüze hem midenize hitap eden bu şehir görenleri kendine hayran bırakıyor. 

Malatya'da Ne Yenir?

Yemeklerden önce Malatya'nın kültüründen bahsetmek gerekirse Malatya geleneksel evlerinde mutfak bir de kiler bulunur. Mutfak evin kuzey yönünde olur. Kiler de ya üst katta mutfağın yanında ya da mutfak ile yan yanadır. Malatya yemekleri yer sofralarında yenir. Özel günlerde tören çocuk görme adak adama gibi günlerde yemekler daha çok çeşitleniyor. Yeni doğum yapan lohusa kadına kuymak herle götürülür. Eve misafir geldiği vakit ya da hıdrellezde ve bir rüya görüldüğünde hayırlara vesile olması için kömbe yapılır. Düğünlerde yemek üç çeşittir. Düğün yemeği olarak etli bulgur pilavı, tiritli yemek ve mevsimine göre meyve cacık ve salatadan oluşur.

Malatya Yemeği Yöresel Köfteler

Malatya mutfağında zengin olarak kullanılan bulgur vasıtası ile köfte de oldukça önemlidir. Birçok çeşidi vardır. Bazılarının isimleri şunlardır, analıkızlı, içli köfte, kurşun geçmez köftesi, sumaklı ekşili köfte, sıkmalı köfte, elmalı köfte, kurşungeçmez köftesi, gilgirikli köfte, yumru köfte, yoğurtlu balkabağı köfte, etli çiğ köfte, ıspanaklı dolma köfte, ciğer köfte, haşhaşlı top köfte, patatesli içli köfte, yavandan patlıcanlı köfte olarak birçok köfte türü vardır. Malatya Haber olarak merak ettiğiniz köfte tariflerini bulmanız mümkündür. Daha fazla yemek çeşitleri görmek için tarifleri ile ulaşabilmeniz mümkündür. 

Malatya Yemekleri Yöresel Tatlılar

Yemekleri kadar kayısının başkenti olmasından dolayı birçok tatlı çeşitleri de olan Malatya mutfak kültürü oldukça zengindir. Birçok çeşidi Malatya Haber sayesinde bulabilirsiniz. Dut helvası, kaymaklı kayısı tatlısı, halbur tatlısı, çir kavurması, deli kız baklavası, köpük pestili, arapgirin peynir helvası, üzüm pestili, üzüm sucuğu, pekmez, sütlaç, çiğdemli sütlaç sayılabilir. Elma, ayva, erik, gül, kabak, çilek gibi türlerden reçel yapılır. Malatya ile ilgili daha fazla bilgi almak için Malatya kültürünü derinlemesine tanımak ve çevrenizdeki insanlara tanıtmak için bu lezzetli yemekleri evlerinizde denemek için hepsinden daha fazla bilgiye ulaşmak için https://malatyahaberleri.net  bu adrese ulaşabilirsiniz.