MALATYA
Giriş Tarihi : 24-05-2020 22:50   Güncelleme : 24-05-2020 22:50

Malatya’nın Mutlaka Görülmesi Gereken En İyi Yerleri

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en gelişmiş ve en kalabalık şehirlerinden biri olan Malatya, büyük bir tarih ve medeniyet mirasının üzerine kurulmuştur. Tarih boyunca etrafında pek çok uygarlığın kurulmuş olduğu Fırat Nehri’nin üst kısmında bulunan Malatya’nın tarihi, milattan önce 4000’li yıllara götürülebilecek kadar eskidir.

Malatya’nın Mutlaka Görülmesi Gereken En İyi Yerleri

Malatya’nın Mutlaka Görülmesi Gereken En İyi Yerleri

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en gelişmiş ve en kalabalık şehirlerinden biri olan Malatya, büyük bir tarih ve medeniyet mirasının üzerine kurulmuştur. Tarih boyunca etrafında pek çok uygarlığın kurulmuş olduğu Fırat Nehri’nin üst kısmında bulunan Malatya’nın tarihi, milattan önce 4000’li yıllara götürülebilecek kadar eskidir. Kent sürekli olarak farklı devletler tarafından ele geçirildiği için, pek çok medeniyete ait izlere rastlamak mümkündür. Sadece Türklerin Anadolu’ya gelişinden sonra bile Selçuklular, Danişmentliler, İlhanlılar ve Osmanlılar gibi büyük devletlerin kontrolüne girmiş olan Malatya, tüm bu devletlerin kültürel ve tarihsel izlerini barındırmaktadır. Malatya, sahip olduğu tarihi doku nedeniyle turistlerin de uğrak noktalarından biridir.

Nemrut Dağı’nda Gün Doğumunu İzlemek

Genelde İbrahim peygamberin ateşe atılması hikâyesinde adı sıklıkla geçen Nemrut, Anadolu toprakları üzerinde yaşamış bulunan büyük medeniyetlerden birinin imparatorudur. Yapılan kazılardan anlaşılanlara göre aynı zamanda da kendisini tanrı olarak takdim etmektedir. Bu medeniyetten geriye kalmış olan bazı heykeller, Adıyaman’da bulunan Nemrut Dağı’nda sergilenmektedir. Ayrıca Nemrut Dağı, Türkiye’de güneşin doğuşunun izlenebileceği en güzel alan olarak kabul edilmektedir. Her ne kadar Adıyaman’da olsa da, Malatya’ya da oldukça yakın olan Nemrut Dağı, Malatya’ya gelen ziyaretçilerin de sıklıkla gittikleri noktalardan birisi.

Sanat Sokağı

Malatya’da bulunan Sanat Sokağı, yakın bir zamanda Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilmiş olan bir kültür projesinin sonucunda ortaya çıkmıştır. Proje kapsamında, Malatya’da bulunan tarihi evler restore edilerek çeşitli sanatsal amaçlarla halkın kullanımına açılmıştır. Bu sokakta doya doya gezilebilecek sergiler, müzeler ve galeriler bulunmaktadır. Fotoğraf makineleri müzesi, çocuk oyuncakları müzesi, kültür evi ve gramafon müzesi bu sokakta en çok ziyaret eden yapılar arasında yer almaktadır. Ayrıca sokakta restorasyonu tamamlanmış olan birçok taş ev bulunmaktadır.

Levent Vadisi

Malatya yalnızca tarihi güzellikleri açısından değil, doğal güzellikleri bakımından da oldukça zengindir. Bu güzelliklerin arasında en öne çıkanlardan birisi de Levent Vadisi’dir. Akçadağ ilçesinde yer alan vadide çok sayıda mağara bulunmaktadır. Ayrıca bu mağaraların bazılarında ilginç duvar kabartmaları da bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar, bu kabartmaların Hitit çağına ait olduğunu ortaya çıkarmıştır. Mağaraların dışında gizemli uçurumlar da vadide yer almaktadır. Levent Vadisi, Malatya’ya seyahat edeceklerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir adrestir.
Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı
Tarihi İpek Yolu’nun üzerinde bulunması nedeniyle, tarih boyunca Malatya ticari açıdan da önemli bir merkez olmuştur. Özellikle üç kıtanın birleşme noktalarından biri olması nedeniyle kârlı bir ticaret rotası olarak kabul edilen Malatya’da bu amaçla inşa edilmiş pek çok kervansaray bulunmaktadır. Bunlardan en çok bilineni ise Osmanlı Dönemi’nde 1637 yılında Silahtar Mustafa Paşa tarafından yaptırılmış olan ve kendi adı ile anılan kervansaraydır.

Malatya İle İlgili En Güncel Haberler

İnsanların hayatlarını şekillendirebilmeleri için gerekli olan temel unsurlardan biri, çevrelerinde yaşanan olaylar hakkında bilgi sahibi olmalarıdır. Örneğin salgın bir hastalık olduğu zaman evden çıkmama yönünde bir karar verebilmesi için, öncelikle bu durumdan haberdar olması gerekmektedir. İnternetten haber sunan Malatya haber platformları arasında yer alan https://malatyahaberleri.net/  de Malatya’da yaşanan en güncel olaylardan insanları haberdar etmek için faaliyet göstermektedir. Malatya haber konusunda bilgi almak istiyorsanız ve Malatya’daki son dakika haberlerini öğrenmek istiyorsanız site adresini ziyaret etmeniz yeterlidir. Ayrıca sitede yalnızca Malatya’dan değil; Doğu Anadolu’nun tüm şehirlerinden haberlere ulaşabilir ve böylelikle bölgenizde de neler olup bittiğinden haberdar olabilirsiniz. Doğru ve güncel haberin merkezi Malatya Haber ile bir tık uzağınızda.