MALATYA
Giriş Tarihi : 25-05-2020 00:24   Güncelleme : 25-05-2020 00:24

Malatya’nın Tarihi Ve Nüfus Bilgisi

Türkiye’nin en önemli illerinden biri olan Malatya en kalabalık 28. Şehirdir. Doğu Anadolu bölgesinin yukarı Fırat bölümünde yer alır. Malatya hem doğal güzellik bakımından hem de tarihi olarak oldukça zengin bir bölgedir. Tarihi oldukça eski zamanlara kadar dayanmaktadır.

Malatya’nın Tarihi Ve Nüfus Bilgisi

Malatya’nın Tarihi Ve Nüfus Bilgisi

Türkiye’nin en önemli illerinden biri olan Malatya en kalabalık 28. Şehirdir. Doğu Anadolu bölgesinin yukarı Fırat bölümünde yer alır. Malatya hem doğal güzellik bakımından hem de tarihi olarak oldukça zengin bir bölgedir. Tarihi oldukça eski zamanlara kadar dayanmaktadır. Malatya denilince akla ilk olarak kayısı diyarı gelmektedir. Ülkemizdeki kayısının yaklaşık olarak yüzde sekseni bu şehirden çıkmaktadır. Tohma, Fırat, Söğütlü, Beylerderesi, Derme Suyu, Kuru Çay, Sürgü, Sultansuyu ve Şiro Çayı Malatya'nın en önemli akarsularıdır. Ayrıca bu bölgelerde geniş ovalar yer almaktadır.

Malatya’nın Tarihi Hakkında

Malatya tarihi olarak oldukça eski zamanlara dayanmaktadır. En eski olarak Hitit dönemi olarak bilinmektedir. Aslantepe Höyüğü yakınında bulunan M.Ö 8. Yüz yıla ait Hitit Sarayı bulunmaktadır. Ayrıca tarihte oldukça tanınan Kommagene Krallığı da bu bölgede hüküm sürmüştür. Bu krallığın dışında ise Sami Babilleri, Asurlar, Medler, Mitanniler, Pontus Krallığı, Sasaniler, Patlar, Romalılar ve Perslerde Malatya bölgesinde hüküm sürmüştür. Bulunduğu konum itibari ile oldukça önemli bir şehirdir. Kültürel olarak oldukça zengin olması, topraklarının verimliliği, önemli akarsu ve ovalarının bulunması ayrıca alışveriş yollarının bu bölgeden geçiyor olması tarih boyunca şehri oldukça önemli kılmıştır. En önemli olay ise Roma devletinin ikiye bölünmesi ile Malatya Bizanslılar tarafından merkez olarak ilan edilmiştir.

Osmanlı Döneminde Malatya 

Malatya 1515 yılından itibaren Osmanlı yönetimine geçmiştir. Halk uzun yıllar boyunca ise huzur içinde yaşayarak varlığını sürdürmüştür. Osmanlının çöküş dönemi başlayınca önemli olarak Ali Galip olayı olarak bilinen olay yaşanmıştır. Ali Galip Cumhuriyet döneminde İstanbul hükümeti tarafından görevlendirilerek Mustafa Kemali tutuklama görevi verildi ancak bu durum başarısızlıkla sonuçlandı. Bunun sonucunda ön görülen plan uygulanamadı ve Mustafa Kemal ve arkadaşlarını tutuklama girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. Cumhuriyetin ilanı ile birlikte Malatya’da gerekli düzen sağlandı ve Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biri haline geldi.

Malatya’nın Nüfus Bilgileri

Malatya bölgenin en önemli şehirlerinden biridir ve oldukça gelişmiştir. Şehrin ekonomisi çoğunlukla kayısı üzerinden yapılmaktadır. Malatya haber olarak da yer alan haberlere göre bölgede pek çok kayısı fabrikası bulunmaktadır. Böylece bölgede istihdam düzenli olarak sağlanmaktadır. Bunun dışında ise bölgenin toprak verimliliği oldukça yüksektir. Ayrıca tekstil alanında da oldukça gelişmiş bir şehirdir. Malatya’da ayrıca iki adet organize sanayi yer almaktadır. Ülkenin önde gelen şirketleri de bu bölgeye yatırım yapmaktadırlar. Ayrıca şehirde bulunan üniversite sayesinde bölgenin ekonomisi de oldukça güçlenmiştir. Tüm bu bilgilerin dışında ise şehirde Karakaya barajı bulunmaktadır.
Malatya’nın yüz ölçümü 12.146 km2’dir. Bölgenin ekonomideki yükselişi ve üniversitenin varlığı ile birlikte nüfus giderek artmaktadır. Yıl bazında sürekli olarak artış gözlenmektedir. 2018 yılında 797.036 kişi iken 2019 yılında ise 800.165 kişi olmuştur. Üniversite bölgeye canlılık getirmiştir. Dönemsel olarak da artışlar olmaktadır. Demografik olarak incelendiğinde ise kadın erkek nüfus oranı dengeli olarak dağılmaktadır.

Malatya Hakkında Diğer Merak Edilenler

Malatya görüldüğü üzere oldukça önemli bir şehirdir. Ekonomik, sosyal ve tarım olarak son derece gelişmiştir. Bunların dışında ise tarihi ve kültürel olarak da oldukça zengindir. Bölgenin önemli akarsuları ve ovaları bulunmaktadır. Ayrıca önemli bir futbol takımına sahip olan Malatya spor alanında da kendinden söz ettirmektedir. Malatya haber hakkında tüm merak ettiğiniz detaylara ulaşmak için https://malatyahaberleri.net/  sitesine girebilirsiniz. Malatya’daki önemli gelişmeler, tarihsel, kültürel, coğrafi, ekonomik ve sosyal alanda her türlü bilgiye bu siteden ulaşabilirsiniz. Malatya hakkındaki tüm bilgiler ve detaylar bu sitede yer almaktadır.