GÜNDEM
Giriş Tarihi : 22-06-2020 15:07   Güncelleme : 22-06-2020 15:07

ISO 22000 Gıda Belgesi Nedir?

ISO 22000 Gıda Belgesi Nedir?

ISO 22000 Gıda Belgesi Nedir?

 

ISO 22000 belgesi, gıdaların amaçlanan kullanıma uygun hazırlanıp tüketilmesi, tüketiciye zarar vermesinin önüne geçilmesi için getirilen ‘’Gıda Güvenliği Standardıdır.’’ Gıdaya ait tüm basamaklara belirli şartlar getiren sistematik bir yaklaşım olarak da adlandırılabilir. İnsan sağlığı açısından önemli bir noktada bulunmaktadır. ISO 22000 Gıda Belgesi insan sağlığını etkileyebilecek tehlikeli maddelerden korumak amacıyla bu sistem kurulmuştur. ISO 22000 Gıda Yönetim Belgesi, diğer kalite yönetim sistemlerinden ayıran farkı sadece Gıda’ya ait olmasıdır. Gıda zincirinde yer alan bütün şirketler için geçerli olup, Güvenli Sağlıklı Gıda üretimine yardımcı olması hedefiyle uluslararası akreditasyon federasyonu standardıdır.

Bu belge, standart çatısı altında gerekli uygulamaları yapan gıda şirketlerine verilen kalite belgesidir. Yasal mevzuatla bildirilen malzemelerin dışına çıkmak mümkün değildir. Gıda güvenliğinin sağlanması ile insan sağlığının korunmasına önem veren firmalar müşterilerin ilk tercih ettiği firmalar arasında yer alır.

ISO 22000 Gıda Belgesi Nasıl Alınır?

ISO 22000 Belgesi  alabilmek için ilgili gıda güvenliği standardının uygun ve doğru bir şekilde firmanın entegre sürecini kapsamaktadır. Bu entegrasyon gıda mühendisliği düzeyinde olup uygulanmalıdır. Belge alma süreci ciddi teknik bilgiler gerektirir. Üretimi yapılan gıda maddelerinin saklama sıcaklıkları, üretim şartları, depolama koşulları, nem durumları gibi onlarca belki yüzlerce dış etken arasından doğru olan bilgiyi belirleyip entegrasyon yapısına uygulaması gerekmektedir. Buna ek olarak, riskleri azaltmak, hesap verilebilir olmak ve şeffaflığı arttırmak için gereken tüm süreçleri ve politikaları öğrenme fırsatınız olur. Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi dünya çapında tanınan bir sertifika olduğunu unutmamalısınız. Marka itibarınız artar ve iş hacminde artışlara yol açtığından pazar rekabetinde oldukça avantaj sağlarsınız.

ISO 22000 Belgesini Kimler Alabilir?

  • Yem Üreticileri
  • Birincil Üreticiler
  • Gıda işleyenler
  • Taşıma ve Depolama Operatörleri
  • Taşeronlar
  • Perakende Satış Yerleri
  • Gıda Servisleri (ekipman üreticileri, ambalaj materyali, temizlik ajanları)
  • Katkı ve Bileşen Üreticileri

Gıda zincirinde yer alan ve çalışan sayısı ne olursa olsun tüm kuruluşlar tarafından uygulanabilir.

ISO 22000 belgesini işinde uzman ve profesyonel bir ekipten destek almak istiyorsanız Kılavuz Danışmanlık web adresinden bize ulaşın. www.kilavuzdanismanlik.com