GÜNDEM
Giriş Tarihi : 01-07-2020 11:47   Güncelleme : 01-07-2020 11:47

Otizm Ve Ebeveynler

Otizm çocukluk dönemlerinde ortaya çıkan ve ömür boyu kalıcı olan bir hastalıktır.

Otizm Ve Ebeveynler

Otizm çocukluk dönemlerinde ortaya çıkan ve ömür boyu kalıcı olan bir hastalıktır. Bir çocuk hastalığı olan otizm önemli bir nörolojik rahatsızlıktır ve çocukların genelinde zekâ geriliği olarak kendini göstermektedir. İlaçla veya farklı türde kesin bir tedavisi olmayan ancak alınan eğitimlerle etkileri hafifleyen otizm, aileler tarafından oldukça zor kabullenilen bir süreçtir.

Otizmde en etkili ve gerekli tedavi süreci ailenin bu durumu kabullenmesi ve bu süreç ile birebir olarak ilgilenmesi ile başlamaktadır. Çünkü otizmli çocuklar sürekli olarak ilgi isteyen çocuklar olacaktır. Ve özellikle ilk dönemlerde alacakları eğitimler ile bazı otizm kaynaklı belirtilerin hafifletebileceğini kanıtlanmış bir durumdur. Bu nedenle otizm teşhisinin aileler tarafından bir an önce kabullenilmesi ve tedavi sürecine başlanılması gerekmektedir.

Otizmin Belirtileri

Otizm nedir ve belirtileri nelerdir sorusu birçok ebeveyn tarafından sıklıkla araştırılmaktadır. Otizm çok önemli bir çocuk hastalığıdır. Ve bilinçli ve gözlemci aileler tarafından belirtiler kolaylıkla fark edilen belirgin bir rahatsızlıktır.

En çok bilinen ve görülen Otizm belirtileri arasında göz teması kurmama gelmektedir. Otizmli çocuklar kimse ile göz teması kurmazlar. Konuşmazlar ve siz onunla konuştuğunuzda sanki sizi duymuyormuş gibi sizinle ilgilenmezler. Onlara ismi ile hitap ettiğinizde ya da bir komut verdiğinizde sizlere bakmazlar. Çünkü otizmli çocuklar iletişim kurma ihtiyacı duymazlar.

Acıbadem Hayat web sayfamıza giriş yapabilir ve otizm hakkında sizler için hazırlanmış olan en donanımlı içeriklerimize ulaşabilirsiniz.