GÜNDEM
Giriş Tarihi : 01-07-2020 13:20   Güncelleme : 01-07-2020 13:20

Hava Kompresörleri Hakkında Genel Bilgi

Hava Kompresörleri Hakkında Genel Bilgi

Hava Kompresörleri Hakkında Genel Bilgi

 

Hava kompresörleri, evde veya işyerlerinde verimli ve güvenli bir şekilde iş yapmak için boş zaman ve bakım için çok sayıda kullanıma sahiptir. Basınçlı havadan gelen basıncın o kadar çok kullanımı vardır ki, birkaç uygulamayı dışarıda bırakacağımızdan emin olabiliriz, ancak hava kompresörlerinin çok sayıda ortamda kullanılmasının çeşitli yolları vardır.

Farklı uygulamalar farklı tipte hava kompresörleri gerektirir ve boyut ve güç kaynağında birçok tip kompresör bulunurken, hava kompresörlerinin çoğu için iki ana tasarım bulacaksınız: pistonlu pistonlu hava kompresörleri ve döner vidalı hava kompresörleri.

Bu iki tasarımda, küçük bir depolama tankındaki düşük basınçlı havadan, bisikletinizi veya araba lastiklerinizi pompalamaya yetecek kadar düşük basınçlı havadan sürekli ve tesis operasyonları için güvenilir hava verilmesini sağlar.

Üretimde veya başka bir endüstriyel ortamda çalışmadığınız sürece, muhtemelen pistonlu hava kompresörleri hakkında bilgi sahibi olursunuz, ancak bu hava kompresör  tasarımının tüm çeşitlerini görmemiş olabilirsiniz. Tank dikey veya yatay olabilir, tek silindirli bir tank veya çift silindirli olabilir ve kolayca hareket etmek için tekerlekli taşınabilir bir tasarım veya tek bir yerde kalan sabit bir model olabilir.

Hava kompresörleri üç sınıfta toplanabilir: tüketici sınıfı, profesyonel sınıf ve endüstriyel sınıf.

  • Tüketici sınıfı hava kompresörleri gözleme veya tek aşamalı bir model olarak tanımlanabilir. Lastikleri ve şişirilebilir ürünleri şişirmek gibi ev işleri ve muhtemelen zımbalar ve brad tabancaları gibi bazı düşük yüklü hava araçları için kullanılırlar.
  • Profesyonel kalitede hava kompresörleri daha fazla güç ve daha yüksek basınçlı hava sağlar. İki aşamalı pistonlu modeller veya döner vidalı modeller olabilir ve aralıklı kullanımla aynı anda birkaç hava aracını çalıştırmak için daha fazla güç sağlayabilirler.
  • Endüstriyel tip hava kompresörleri, bir üretim tesisinin beyni veya bir petrol platformundaki güvenilir güç kaynağı olacaktır. Uzun süre boyunca sabit bir basınçlı hava akışı sağlamak üzere tasarlanmıştır ve büyük üretim tesislerinde tipik olarak kullanılan dalgalanma dalgalanmalarını alabilirler. Bu kompresör tipleri, performansı, enerji verimliliğini ve güvenilirliği artırmak için belirli bir ortama özelleştirme sağlayan yüksek kaliteli bileşenlerle üretilmiştir.