GÜNDEM
Giriş Tarihi : 21-07-2020 12:09   Güncelleme : 21-07-2020 12:09

Taş baskı zeytinyağı

Taş baskı zeytinyağı

Taş baskı zeytinyağı

 

Faydası ve buna paralel olarak üretimi 5000 yıl öncesine uzanan zeytinyağının, çeşitli üretim teknikleri mevcuttur. Binlerce yıl öncesinde zeytinin yağının çıkarmak hayli güç bir iş olmasına rağmen, bu konuda özel teknikler ve dahası özel aletler oluşturulması mümkün olmuş. Çağımızda zeytinyağı elde etmek için kullanılan tüm teknikler, bu geleneksel yöntemlerin ya az geliştirilmiş halidir ya da tamamen aynısıdır. Günümüzün teknolojisi vesilesiyle, işleri daha kolay hale getiren, çeşitli makineler kullanılır. Taş baskı zeytinyağı bu geleneksel yöntemlerin, dünyanın pek çok bölgesinde kullanılan ve en fazla tercih edilen yöntemidir. Günümüzde de bu yöntemle zeytinyağı elde edilmesine halen başvurulur.

Taş baskı zeytinyağı nasıl elde edilir?

Taş baskı zeytinyağı elde etmek için hasat döneminde toplanan zeytinler, öncelikle yıkanırlar. Yapraklarından ve dallarından arındırılan, tüm dış etkilerden temizlenen zeytinler, özel çuvallara doldurularak, kendi ekseni etrafında dönen taş değirmenlere konulur. Burada çekirdekleri kırılarak ezilen zeytinler, bir hamur haline gelirler. Bu aşamadan sonra baskı uygulayacak ağır presler altında biriktirilen çuvallar, preslenirler. Presleme aşaması kontrollü ve aşama aşama gerçekleştirilir. Uygulanan baskı sonucunda hamurun içerisinden yağ ve meyve suyu sızar. Çuvallardan sızan bu karışım tanklarda biriktirilir. Ardından baskı kaldırılarak, çuvallar açılır ve çuvalların içerisine sıcak su sıkılır. Yeniden kapatılan çuvallar yeniden preslemeye tabii tutulur ve bu şekilde, zeytinin içerisinde ki yağın olabilecek en fazla şekilde alınması sağlanır.

Dinlenme saflaştırma aşaması

Elde edilen karışımdan, suyun ayrıştırılması amacıyla çeşitli işlemler uygulanır. Genellikle başvurulan yöntem, karışımın dinlendirilmesidir. Bu dinlenme sırasında ağır yabancı maddeler dibe çökerken, sularda yukarıya çıkar. Yukarıya çıkan su ayrıştırılır ve en kaliteli Taş baskı zeytinyağı elde edilmiş olur. Diğer yöntemlere göre besin değeri ve kalitesi daha yüksek olan Taş baskı zeytinyağının, üretim süreci ve daha az yağ elde edilmesi, benzer ancak daha farklı tekniklerin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Bununla birlikte kalitesi ve lezzeti nedeniyle, günümüzde de belirli miktarlarda taş baskı tekniği ile üretim gerçekleştirilir. Taş baskı yönteminin binlerce yıl öncesine göre uygulanması, günümüzde de aynıdır.