GÜNDEM
Giriş Tarihi : 22-07-2020 12:22   Güncelleme : 22-07-2020 12:22

E-Devlet Giriş İşlemi

E-Devlet Giriş İşlemi

E-Devlet Giriş İşlemi

E-Devlet Kapısı ya da bir diğer adı ile Turkiye.gov.tr, vatandaşların ihtiyaç duyduğu birçok kamu işlemini yerine getirmek üzere 2006 yılında kurulmuş bir online hizmet alanıdır. Bu alan içerisinde birbirinden farklı birçok hizmet bulunmakla birlikte, sigortalı çalışanlar için ehemmiyeti en yüksek olan hizmetlerden birisi, E-Devlet 4A Hizmet Dökümü. 4A, 4B ve 4C usulünce sigortalı çalışan ya da kendi sigortasını ödeyen bireyler, E-Devlet’in sunduğu imkânlar dahilinde sigorta dökümlerini kolayca elde edebiliyorlar. Peki, nasıl?

 

 

 

E-Devlet Giriş İşlemi

 

 

E-Devlet’e giriş yapabilmek üzere Google üzerinden ‘’E-Devlet’’ şeklinde bir arama gerçekleştirerek ya da doğrudan https://www.turkiye.gov.tr/ adresine giderek işlem gerçekleştirebilirsiniz. Turkiye.gov.tr adresine ulaşır ulaşmaz, şifre bilgilerinizi girmeniz için ekranın sağ üst köşesinde bulunan ‘’Giriş’’ sekmesini tıklamanız yeterli olacaktır. Bu sekmeyi tıkladığınızda, sistem tarafından giriş bilgilerinizi girmek üzere yönlendirileceğiniz sayfada, sizden T.C. Kimlik Numarası ve Şifre bilgileriniz istenecektir. Bu alanı da bilgileri girerek geçmeniz durumunda, E-Devlet Giriş İşlemi sona erecek ve sistemin size sunduğu imkânlardan fayda edebileceksiniz.

 

 

 

E-Devlet Sigorta İşlemleri

 

 

E-Devlet sigorta işlemleri, sisteme giriş sağladığınızda karşınıza çıkacak olan arama bölümü ya da hemen altında, sol başta bulunan e-Hizmetler bölümünden ulaşabileceğiniz işlemlerdir. E-Hizmetler alanını tıklamanız durumunda, sigorta işlemleri için hizmet veren SGK işlemlerine, Kurum Hizmetleri bölümü altında, Sosyal Güvenlik ve Sigorta hizmetleri çerçevesinde ulaşabilirsiniz. Yalnız 4A değil, SGK çatısı altında birleşen tüm sigorta işlemleri, bu ekrandan gerçekleştirilmektedir.

 

 

 

E-Devlet 4A Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

 

 

Sosyal Güvenlik ve Sigorta seçeneğini tıkladıktan ve SGK hizmetlerine eriştikten sonra, SGK tarafından sunulan onlarca hizmet sıralanacaktır. Burada yapmanız gereken, kendi sigorta kolunuza göre seçimler gerçekleştirmek. Amacımız E-Devlet 4A Hizmet Dökümü almak olduğundan, ‘’Sigortalılık Uygulamaları’’ başlığı altında bulunan 4A Hizmet Dökümü seçeneğini tıklamak yeterli olacaktır. Bu tıklamayı da gerçekleştirdikten sonra, 4A’lı olmanız durumunda son 6 aylık dökümünüz, doğrudan ekrana yansıyacak ve sizler için hazır hale getirilecektir. Daha kapsamlı döküm almak için yapmanız gereken tek şey ise ekranın biraz aşağısına doğru kaymanız halinde karşınıza çıkacak olan 4A Detaylı Hizmet Dökümü seçeneğini tıklamak.