GÜNDEM
Giriş Tarihi : 24-07-2020 09:10   Güncelleme : 24-07-2020 09:10

Avustralya’da Üniversite ile İlgili Bilinmeyenler

Avustralya’da Üniversite ile İlgili Bilinmeyenler

Avustralya’da Üniversite ile İlgili Bilinmeyenler

 

Avustralya’da üniversite eğitimi almak pek çok lise öğrencisinin hayallerini süslüyor. Siz de Avustralya’da eğitim almak ve hayallerinize kavuşmak istiyorsanız sizin için hazırladığımız bu yazıyı keyifle okumanızı diliyoruz.

Avustralya, oldukça uzak bir coğrafya olmasına rağmen hem ekonomik hem de eğitim açısından ciddi manada gelişme göstermiştir. Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında pek çok üniversitesi ile adından söz ettiren Kangurular ülkesinde üniversite eğitimi bir başkadır. Hem eğitmenlerin uluslararası standartlarda olması hem de imkanları çok çeşitli olması öğrencileri bu ülkeye sevk eder. Ülkemizden pek çok öğrencinin yurtdışında üniversite eğitimi aldığı düşünüldüğünde Avustralya’da üniversite ile ilgili detayların açıklanması elzemdir. Şimdi gelin hep birlikte bu konuda detaylara bir göz atalım!

Avustralya’da Üniversite Eğitimi

Avustralya gibi gelişmiş bir ülkede eğitim alıyorsanız öncelikle buradaki sistemi yakından tanımalısınız. İşte Avustralya’da lisans eğitimi almadan önce mutlaka bilmeniz gerekenler!

•          Türkiye’de olduğu gibi Avustralya’da da pek çok lisans bölümü 4 yıllık eğitim verir.

•          Eğitim dili İngilizce olduğundan dil seviyesi yeterli olmayan öğrencilere 1 yıl ‘Foundation’ yani hazırlık eğitimi verilir.

•          Güney yarım kürede bulunan Avustralya’da eğitim Şubat – Aralık ayları arasındadır. Bu anlamda ülkemizden farklı bir eğitim dönemi vardır.

•          Üniversite eğitimi ücretlidir. Yani devlet üniversitesinde okuyor olsanız dahi bölümünüze göre belirli ücretler ödemeniz gerekir.

Avustralya’da Lisans Eğitimi ve Maliyetler

Üniversite eğitimi almak için yurtdışına gitmek isteyen pek çok öğrenci için eğitimi maliyetleri en çok önemsenen konudur. Bu anlamda öğrenciler ve veliler Avustralya’da üniversite eğitimi öncesi maliyetleri çok detaylı bir şekilde inceler.

Üniversite eğitimi göreceğiniz bölüme göre farklılık göstermek ile birlikte lisans eğitimi için 15.000 AUD ile 35.000 AUD arasında bedel ödemeniz gerekebilir. Bu ücretler yıllık ücretlerdir. Sosyal yaşantınızı sürdürmek ve diğer masraflarınızı karşılamak için ise yıllık 12.000 AUD ile 18.000 AUD arasında değişen ücretler ödemeniz muhtemeldir. Maliyetler konusunda zorlanan pek çok öğrenci Avustralya’da okurken part-time çalışarak ekonomisine katkıda bulunur. Yine bu ücretlerin saat başı 12 AUD ila 20 AUD arasında değiştiğini vurgulamak gerekir.

https://www.realegitim.com/avustralyada-universite/