TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 12-08-2020 15:10   Güncelleme : 12-08-2020 15:10

                         KAROT VE KAROTÇU

                         KAROT VE KAROTÇU

                         KAROT VE KAROTÇU

 

 

                    

  İnşaatlar hayatımızın olmazsa olmazları olduğu için günümüzde bazı meslekleri de ön plana çıkarmış durumdadır. Bunların en başında karotçuluk gelmektedir. Karotçuluk son derece önemli bir konudur. Karot makineleri artık son teknolojik aletler olarak kullanılmaktadır. İnşaat halindeki yapının pek çok yerinde beton delmek ve kesme işlemleri gerekmektedir. Bu nedenle karotçuluğa çok fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Betona istenilen şekli veren bu makineleri sorunsuz ve profesyonel olarak kullanabilen karotçulardır. Manuel yöntemle bu işlemleri yapmak binaya zarar vermektedir. Kayma olmadan ve titreşimsiz bu işi yapmak son derece önemlidir. Aksi halde binaya büyük hasar vermektedir. Karotçu bunu kusursuz yaptığında, düzgün bir silindir yapının ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Karot çalışmaları esnasında farklı makinelerden yararlanma durumu söz konusudur. Tek bir amaç için karot işlemi yapılmadığı için, belli makineleri farklı yerlerde kullanmamak gerekmektedir. Karot işlemleri esnasında oluşabilecek problemlerin önüne geçmek ve sürecin daha da hızlanması için hassas ve özenli çalışmak gerekmektedir. Bu nedenle doğru firma ve ekiple çalışıldığında temiz iş çıkması da doğru orantılı olmaktadır. Karot firmaları arasında son teknolojiyi kullanan ekiple çalışanları tercih etmek çok önemlidir. Betona verilen herhangi bir zarar, dönülmez sorunları da beraberinde getirebilmektedir. Bu şekilde uzmanlara da güvenin hiçbir önemi de kalmamaktadır. Teknolojiyi kullanan karotçuları takip ederek daha hızlı ve güvenli bir çalışma ortamı yaratabilmek mümkündür. Özellikle çevreye zarar vermeden gürültüsüz çalışmak karotçuların mutlaka uyması gereken noktalarıdır. İşin zamanında teslimatının yapılması da kaliteli ve işinin uzmanı karotçular tarafından kolaylıkla yapılabilmektedir.

  Karotçuların çalışma alanlarını sıraladığımızda beton delme-kesme, karot testi alma olarak sıralamak mümkündür. Binalarınıza karot testi yaptırmak istediğinizde, binanın bir sütunundan karot makinelerini kullanan karotçular tarafından numune aldırtarak, binanızın dayanıklılık testini yaptırabilirsiniz.

  Hataları en aza indirerek binaları koruma ve hasar tespitlerinin kısa sürede belirlenmesi için karotçuluğa ihtiyaç duyulmaktadır. Böylece tüm sorunlar daha fazla büyümeden ortadan kaldırılmaktadır. Bu iş ciddi bir makine kullanma eğitimi ve disiplin ile birleştiğinde uzmanlık sağlanır. Eline her karot makinesi alan bu işin disiplinine ve tecrübesi,ne sahip anlamına da gelmez.