GÜNDEM
Giriş Tarihi : 12-08-2020 15:12   Güncelleme : 12-08-2020 15:12

ÇATI USTALIĞI

ÇATI USTALIĞI

                     ÇATI USTALIĞI

 

 

                                   

  Bazı meslekler vardır ki, diploma, belge gibi konularla değil, ustasından öğrenilerek yapılan işlerdir. Bunlardan biri çatı ustalığı denilmektedir. Çatı ustasının işiyle ilgili her bilgiye ve ayrıntıya vakıf olması çok önemlidir. Bu konuda kendini usta görebilmek için yıllardır çatı konusunda her noktayı bilmek, çokça deneyim sahibi olmak ve işin kusursuz olduğunun çevredekiler tarafından belirtiliyor olması gerekir.  

    Öncelikle sıfırdan çatı yapımını bilmek çatı ustası olabilmenin ilk noktasıdır. Çatı için gerekenleri anında görebilmek, neler yapılması gerektiğini tereddütsüz anlayabilmek çatı ustalığının olmazsa olmazıdır. Pratik çözümler sunmak, insanları mağdur etmemek bir çatı ustasının göz önünde bulundurmasını gerektirir. Her türlü çatı malzemesini bilmek, bu konuda kendini en iyi şekilde yetiştirmek önemlidir. Kalitesiz malzeme kullanıldığının belirtilmesi, işini iyi yapmayan çatı ustaları için şikayet edilen konulardan biridir. En iyi malzemeleri seçip, nasıl kullanacağına dair fikir ve bilgi sahibi olması ustalığa yakışır. İnşaat denildiğinde mutlaka ki, en tehlikeli iş alanları akla gelmektedir. Bu nedenle gerekli iş güvenliği önlemi almayan ustalar kesinlikle tercih edilmemelidir. Bu göz ardı edildiğinde yapı sahipleri de bundan mesul sayılmaktadır. İşin verilen süre zarfında bitirilmemesi, bu sürenin usta tarafından aşılması da şikayet konusu olabilmektedir. Bunun tam tersinin de olabilme olasılığı vardır. İşi çok çabuk bitirme ancak özensiz ve kalitesiz iş çıkarma da bu alanda görülmek istenmeyen görüntülerdir. Belli bir maliyet istenilir ancak çok uçuk rakamlar bu konuda son derece dikkat edilmesi gerekenlerdendir. Mazeretlerin arasına sığınıp, işini kaytaran bunun yanında da olması gerekenden fazla ücret talep eden çatı ustaları piyasada elbette vardır. Ancak bunlar kesinlikle gerçek çatı ustası kategorisine girmez. Bunun yanında da kaliteli çatı ustalarını seçebilmek adına daha önce yapılan işleri görebilmek ve iş sahibinden ustaya ve yaptığı işe dair bilgi alabilmek aklınızdaki soru işaretlerini gidermeye yardımcı olmaktadır.

   Bir çatı kurulumu ya da tamiri ve bakımı için mutlaka belli bir plan, proje ve hazırlık yapmak gerekir. Bunu yapmayan çatı ustaları sadece çalışma anında kiremit seçmek, dizmek gibi son anda yapılacak aktiviteleri planlamadan yapıyorlarsa, bu da ileri zamanlar için büyük sorunlar ortaya çıkarabilmektedir. Doğru tekniklere sahip olmak, öncesinde belli bir süreci planlama ile geçirmek çatının uzun ömürlü olabilmesi konusunda şarttır.

http://bircati.com/