GÜNDEM
Giriş Tarihi : 13-08-2020 12:27   Güncelleme : 13-08-2020 12:27

Eskişehir Oto Ekspertiz

Eskişehir Oto Ekspertiz

Eskişehir Oto Ekspertiz

 

 

Oto ekspertiz, işinde usta kişilerin teknik cihazlarla ve gerekli ekipmanlarla otomobilleri detayları bir biçimde incelemeleridir. Daha sonra bu incelemeler sonucunda görüşlerini bildirmektedirler. Oto ekspertiz işlemleri birçok bölümden oluşmaktadır. Aracın yaşadığı kazalar, sistemlerde oluşan bozulmalar ve yakın zamanda çıkarabileceği masraflar tespit edilmektedir. Bu işlemler sonucunda incelemeyi isteyen kişiye yazılı rapor verilmektedir. Oto ekspertiz işlemleri yapılmadan ikinci el otomobil alımı yapılması çok risklidir.

 

 Rapor ve tespit konularında Eskişehir ekspertiz sizler için hizmet vermektedir. İncelemeler detaylı bir şekilde yapılmaktadır. Her türlü sorun raporlandırılarak sizlere sunulmaktadır.

 

 Ekspertiz Zorunluluğu

 

 Türkiye'de otomobil alım ve satımları giderek artmaktadır. Kişiler araç sahibi olma konusunda oldukça isteklidirler. Bu yüzden sektör özellikle ikinci el araçlarda çok popülerleşmiştir. Birikimler, yatırımlar araçlara çok fazla yatırılmaktadır. Sonuç olarak ikinci el piyasası giderek önem kazanmaktadır. Sıfır araçlardansa ikinci el otomobiller daha çok tercih edilmektedir. Oldukça hareketli bir piyasadır.

 

 Türkiye'de ikinci el otomobil satışı geçmişte çok sorunlu bir sektördü. Tüketici hakları konusunda güvensiz bir tablo çizilmekteydi. Hasara sahip olan araçlar saklanmaktaydı. Kusurlar alıcılara gösterilmemekteydi. Birçok insan bu durumlardan dolayı mağduriyet yaşamıştır. Ancak günümüzde bu kanunlar düzenlenmiştir. Oto ekspertiz raporları zorunlu hale getirilmiştir. Bu da ikinci el araç piyasasına güveni geri getirmiştir. Birçok insanın tekrar ikinci el araçlara yönelmesine sebep olmuştur.

 

 Zorunlu ekspertiz döneminin girmesi ile birlikte sizler de Eskişehir oto ekspertiz ile anlaşma yapabilirsiniz. Araç satışlarınızda güven ile başvurabileceğiniz bir ekspertiz firmasıdır. Araç sahipleri ve aracı satın alacak kişiler için büyük bir özen ile çalışılmaktadır.

 

 Yeni Dönem

 

 İkinci el araç satışında yaşanan sorunlar sonucunda birçok kişi Tüketici Hakem Heyetine başvurmuştur. Tüm başvuruların sonucunda Yargıtay'a çok fazla dava taşınmıştır. Davaların artması ile devlet bu konuda önlem almaya karar vermiştir. 2019 yılına kadar ikinci el otomobil satışlarında herhangi bir rapora ihtiyaç duyulmamaktaydı. Raporsuz olarak noter huzurunda satışlar yapılmaktaydı. Sorgu sisteminin Ağustos ayında kullanılmaya başlanması beklenmektedir.

 

 Sorgu sistemi ile raporsuz araç satışları engellenecektir. Bu sistem başlayana kadar ise rapor kuralı uygulanmaya başlanacaktır. Satışlar otomobil ekspertizlerinin raporu olmadan yapılamayacaktır. Türkiye Cumhuriyeti Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bir yönetmelik sunmuştur. Bu yönetmelik İkinci El Kara Taşıtları hakkındadır. Yönetmeliğe göre ikinci el otomobil satışında araç sahibi sattığı kişiye mutlaka garanti sunmak zorundadır. Garantinin süresi de belirlenmiştir. Bu süre 3 ay ya da 5000 kilometredir.

 

 Garanti kapsamı Eskişehir ekspertiz tarafından özenle uygulanmaktadır. Tüm yönetmelik kuralları çerçevesinde güvenilir raporlar hazırlanmaktadır. Sorgu sistemi öncesinde de hizmete açık olan firma ile satışlarınızı hızlandırabilirsiniz. Güven ve kalite ile doğru tercih yapabilirsiniz.

 

 Garanti Kapsamı

 

 Araçların satışı esnasında satıcılar aracı alan kişilere garanti sunmak zorundadır. Sunulan garantinin kapsamları mevcuttur. Elektrik sistemi, diferansiyel, şanzıman, tork konventörü ve motor bu kapsama girmektedir.

 

 Garanti kapsamında olan parçalarda meydana gelen sorunlar, en az 30 iş günü içerisinde giderilmektedir. Ancak bu süre yalnızca otomobiller için geçerlidir. Motosikletlerde meydana gelen sorunlar ise 20 iş günü içerisinde düzeltilmektedir. Arıza sonucu oluşan masraflar ise işletmeye aittir.

 

 Ekspertiz Raporu

 

 Ekspertizden rapor almak ücretlidir. Araç satışlarında bu raporun ücreti aracı satan kişi tarafından ödenmektedir.

 

 Ekspertiz raporları Eskişehir oto ekspertiz ile doğru bir şekilde hazırlanmaktadır. Eskişehir oto ekspertiz bu konuda müşterilerine kaliteli hizmet vermektedir. Her türlü satış işlemlerinizde başvurabilirsiniz.

 

 

 Ekspertiz Raporu ve Satış Yetkisi

 

 Noterde gerçekleştirilen satış işlemlerinde otomobil ekspertiz raporunun kopyasının da notere sunulması gerekmektedir. Ancak rapor zorunluluğu bulunmayan araç kategorisi de bulunmaktadır. 8 yaşın üzerindeki ya da 160 bin kilometrenin üzerindeki araçlar için bu zorunluluk bulunmamaktadır.

 

 İkinci el araç satışlarında ekspertiz raporu alabileceğiniz kişilerin seçimi de oldukça önemlidir. Bu konuda bakanlık belirli kişileri yetkilendirmiştir. Sizin de ikinci el araç satışında yetkili otomobil ekspertizlerinden rapor almanız gerekmektedir.

 

 Yönetmelik üzerinde tekrar düzenlemelerin yapılmasın hazırlanılmaktadır. İkinci el araç satışı yapan kişilerin satış yetkileri düzenlenmektedir. Yüz kızartıcı suç işlemiş olan kişilerin araç satışı yapması yasaklanmıştır. Ayrıca satış yetkisi yasal olarak bulunmayan kişilerin yıl içindeki satabileceği araç sayısı sınırlandırılmıştır. Bu sınırlandırmaya göre satabilecekleri araç sayısı yılda yalnızca 3'tür.

 

 Rapor zorunluluğu sağlandığı için ikinci el araç satışı piyasasının tekrar canlanması beklenmektedir. Bu sektöre insanların güveni artmaktadır.

 

 Garanti Uzatımı ve Garanti Sigortası

 

 Garanti Uzatımlı Ekspetiz Paketleri bulunmaktadır. Bu paketler ile aracınızın durumunu eksiksiz şekilde tespit ettirebilirsiniz. Ayrıca aracınızı teminat altına alabilirsiniz. Bu teminat 3 ay, 12 ay ya da 20.000 kilometre sürebilmektedir. Teminat ile aracınızda satış öncesi çıkabilecek sürpriz arızaları sigortalatmış olursunuz. Çıkacak sorunlar sigorta kapsamında olacaktır. Böylece sorumlu siz olmayacaksınız. Masrafları siz karşılamak zorunda olmayacaksınız.

 

 Eskişehir oto ekspertiz için doğru alışverişlerin yapılması çok önemlidir. Alıcıların ve satıcı kişilerin en iyi ticaret deneyimi yaşamaları için hizmet verilmektedir.