GÜNDEM
Giriş Tarihi : 18-06-2019 18:40   Güncelleme : 18-06-2019 18:40

Türkiye'nin ilk yumurta müzesi görenleri hayran bırakıyor

Afyonkarahisar'daki "Yumurta ve Sanatları Müzesi"ndeki, farklı türlerden hayvanlara ait ve bir kısmı sanat eserine dönüştürülmüş yumurtalar ziyaretçilerini şaşırtıyor. Dünyanın altıncı "Yumurta ve Sanatları Müzesi"ndeki, farklı türlerden hayvanlara ait ve

Türkiye'nin ilk yumurta müzesi görenleri hayran bırakıyor

Afyonkarahisar'da,Hattat Ahmet Karahisari Kültür ve Sanat Merkezi bünyesinde kurulan İsmail Kumartaşlı Yumurta ve Sanatları Müzesi'nde piton yılanı, köpek balığı, kara kaplumbağası, caretta caretta, salyangoz, çekirge ve ipek böceği gibi birçok hayvan türünün yumurtaları sergileniyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, AA muhabirine açıklamada, şehrin kendine has özelliklerinin yanı sıra turistlerin ilgisini çekecek projelerle turizmi canlandırmak için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Afyonkarahisar'ın yumurta sektörü açısından ülkenin önde gelen illerden biri olduğunu anımsatan Tanır, "Yaklaşık 20 milyon tavuğun olduğu ilimizde 18 milyon civarında yumurta üretiliyor. Bu ekonomimiz açısında önemli bir değerdir. Çocuklarımızı yumurtayla buluşturarak, sağlıklı beslenmelerini sağlamamız gerekiyor. Ama onun da ötesi bir sanat ürünü olarak ortaya koymak gerekiyordu" diye konuştu.