EĞİTİM
Giriş Tarihi : 12-10-2020 19:51   Güncelleme : 12-10-2020 19:51

Almanya İşçi Alımı Programı 2020

Almanya İşçi Alım Programı 2020. İşçi Alımı Başvuru Formu. OBM Başvurusu. Almanya İşçi Alımı Hangi Meslekleri Kapsar? Nitelikli İşçi Şartları Nelerdir?

Almanya İşçi Alımı Programı 2020

 

 

Almanya İşçi Alımı Programı 2020

Almanya son yıllarda istihdam bakımından birçok Avrupa Birliği ülkesini geride bıraktı ve sadece AB ülkelerinden değil, AB dışından da Almanya işçi alımı gerçekleştirmektedir. Almanya, nitelikli çalışana duyduğu ihtiyaç sebebiyle Mart, 2020’de yayımladığı yeni nitelikli göç koşullarıyla hem AB ülkelerinden hem de AB dışından işçi almayı planlamaktadır. 2020 senesinde tüm ülkeleri etkileyen koronavirüs salgını sebebiyle programda aksaklıklar olsa da Almanya’nın işçi alım isteği bakidir. Bu yazı özellikle bizi ilgilendirecek şekilde 2020’de yayımlanan nitelikli göçün AB dışından işçi alımı koşullarına odaklanacaktır.

Almanya İşçi Alımı Başvuru Formu

Almanya çalışma vizesi, nitelikli çalışanların dünyanın en büyük dördüncü ekonomisi Almanya'ya yerleşmeleri ve kendi alanlarında çalışmaları için bir fırsattır. 2020’de vize almak için ön koşul, alınan lisans eğitimin Almanya’da denkliğidir. Ayrıca başvuru için Almanya’da denk eğitimle uyuşan bir iş bulunmuş olması gerekmektedir.

Almanya’da 2020 senesinde işe başvururken formda bulunması gereken bazı belgeler mevcuttur. AB ülkelerinin hepsinde büyük bir öneme sahip olan ön mektup (cover letter), özellikle AB dışından iş için başvuru yapanların dikkat etmesi gereken bir husustur. Ön mektupta, şirkete kendinizle ilgili ilk izlenimi veriyorsunuz. Pozisyonla neden ilgilendiğinizi açıklamalı ve kendi güçlü yönlerinizi anlatmalısınız. Mektubunuzda, kendinizi diğer başvuru sahiplerinden ayırmak için ikna edici bir şekilde kendinizi ifade etmek önemlidir. Ayrıca içerisine fotoğrafınızı da eklediğiniz kısa bir özgeçmiş belgesi de istenen belgeler arasındadır. Her özgeçmişte muhakkak bulunması gereken bilgiler kişisel bilgiler (isim, adres, iletişim bilgileri), eğitim, mesleki deneyim, billinen diller, ilgi alanları ve sertifikalardır. Varsa önceki işverenlerinizin yazmış olduğu referansların bir kopyasının eklenmesi de oldukça faydalı olacaktır.

OBM Almanya İşçi Alımı

OBM Türkiye, Almanya işçi programını ilk başlatan firmadır. 5 adımda Almanya’ya nitelikli türk işçi alımını sağlar. Bu adımlar sırasıyla başvuru formu doldurmak, evrakları tamamlamak, dil eğitimini tamamlamak, yüz yüze görüşme yapmak ve Almanya’ya uçmaktır. Başvuru formu doldurma koşulları, sicilde yüz kızartıcı suçun olmaması ve iş deneyiminin olmasıdır.  İstenilen evraklar, kimlik fotokopisi, sabıka kaydı, ikametgâh belgesi, nüfus kayıt örneği, mesleki yeterlilik belgesi, sağlık raporu, diploma, özgeçmiş, geçmiş çalışma dönemlerine ait bonservis veya çalışma yazısı, 6 adet biyometrik fotoğraf ve pasaport fotokopisidir. Dil ve mülakat işlemleri de tamamlandıktan sonra vize işlemleri için konsolosluğa gitmeniz gerekir. OBM’nin Türk işçi alım programı burada sona erer.

Almanya İşçi Alımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya işçi alım başvurusu yaparken; başvuru formunu doldurmanız, vize randevusunu almanız, iş arayan vizesi için gerekli belgeleri toplamanız, mülakat için Alman Konsolosluğu'na gitmeniz ve Almanya vize ücretlerini ödemeniz gerekmektedir.

Almanya İşçi Alımı Hangi Meslekleri Kapsar?

Almanya vasıfsız işçi alımını engellemek için detaylı inceleme yapmasının yanı sıra ikamet yasasıyla vize başvurusu için kategoriler de belirlemiştir. Özel teknik bilgiye sahip araştırmacıların, seçkin pozisyonlarda öğretim personeli veya bilim insanların işçi alım başvurusunun kabul edilme olasılığı daha yüksektir. Şirket içi transferlerde ise yöneticilerin ve uzmanların şansı daha fazladır.

Almanya işçi alımı şartlarını karşılıyorsanız ancak üst düzey çalışan değilseniz iş portalları ve şirket web siteleri ile çalışmak istediğiniz şirkete doğrudan başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca gazeteler, yerel istihdam büroları, Federal İş Ajansı'nın yetenek profili, iş fuarları ve personel işe alım ajansları sayesinde vasıfsız işçi olmadığınızı kanıtlayabilir ve Almanya’da çalışmaya bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Almanya İşçi Alımı Şartları

Almanya işçi alım şartları, başvuranların niteliklerini araştırmadan önce işçi alımı için karşılanması gereken temel şartların tümünü kapsar. Yaşınızın 18’den fazla olması, bir Alman üniversitesinden lisans veya yüksek lisans derecesine veya eşdeğer başka bir yabancı dereceye sahip olmanız, en az 5 yıllık iş deneyimine sahip olmanız ve finansal istikrarınızı kanıtlamanız işçi alımının temel şartlarıdır.

Başvuru ve Bilgi için: 0850 241 1868