GÜNDEM
Giriş Tarihi : 17-12-2020 23:26   Güncelleme : 17-12-2020 23:26

Hemoroid (Basur) Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Hemoroid (Basur) Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Hemoroid (Basur) Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Hemoroid (Basur) makat bölgesinin etrafındaki damarların genişleyerek sorunlu bir hal almasıdır. Bu sorunlu damarlar basur memesi olarak adlandırılan iç ve dış memeleri oluşturur. Hastalığın ilk evrelerinde sorun sadece iç memeler ile sınırlı kalmaktayken ilerleyen evrelerde hastalık kendisini dış memeler olarak da göstermektedir. Elinizle de tespit edebileceğiniz bu dış memeler hastalıkta son evrelerde olduğunuzun da bir göstergesidir.

Yaşadığınız hemoroid sorunu kendisini öncelikle kanamalar ile gösterecektir. Dışkılama esnasında yaşayacağınız ağrılar ve kanamalar hemoroidin ilk belirtileridir. Hastalık ilerledikçe bu kanamalara akıntılar da eklenecektir. Artan ağrılar ve akıntılarla birlikte son olarak da dışarıdan tespit edebileceğiniz basur memeleri eklenecektir. Tüm bunlar basurun belirtileridir ve anlaması zor değildir. Siz de belirtilerin kendinizde olduğunu düşünüyorsanız hastalığın hangi aşamasında olduğunuzu öğrenmek için doktora başvurabilirsiniz.

Basur tedavisi nasıl gerçekleştirilir, basuru olanlar nelere dikkat etmeli?

Basur tedavisi için birden fazla yöntem bulunmaktadır, bunlar cerrahi müdahale ve ameliyatsız yöntemler şeklindedir. Ameliyatsız yöntemler de ileri seviyeler için tedavi ve başlangıç seviyesinde tedaviler olarak ayrılabilir. Başlangıç seviyesinde hastalıklar için tedaviniz çeşitli ilaçlar vasıtasıyla olabilir. Buna fitiller, kremler de dahildir. Bunlarla birlikte tedavinizi sürdürebilirsiniz.

Basuru olanların dikkat etmesi ve basur tedavisi sırasında önemsemesi gereken şeylerin başında su içmek gelmektedir. Dışkılamanın büyük sorun oluşturabileceği bu hastalıkta kabızlık hastalığı artırabilir. Bundan dolayı bolca su içmeniz ve sizin kabız olmanıza ya da aynı şekilde ishal olmanıza sebep olan beslenme alışkanlıklarınızı terk etmeniz gerekmektedir. Ayrıca acı baharatlardan da uzak durmanız faydalı olacaktır.

Hemoroid tedavisi için kullanılan ameliyatsız yöntemler

Hastalığınız ilerlediyse ve ileri düzey olduğu için tedavi almanız gerekiyorsa korkmanıza gerek yoktur. Hemoroidtedavisi için kullanılabilecek oldukça kolay ameliyatsız yöntemler bulunmaktadır.

Bu tedavi yöntemleri: lazerle tedavi, neolaser, lastikle boğma yöntemleridir. Hızlı bir şekilde tedavi gerçekleştiren bu yöntemler sayesinde hemoroid sorununuzdan kurtulabilirsiniz.

Cerrahi yöntemlere göre başarı oranı daha yüksek, tedavi sonrası iyileşmeyi bekleyeceğiniz sürenin daha kısa olduğu yöntemlerdir. Tedaviyi ameliyat korkusu sebebiyleertelemeden kolayca olabilirsiniz.