GÜNDEM
Giriş Tarihi : 18-12-2020 21:21   Güncelleme : 18-12-2020 21:21

Anksiyete

Anksiyete

Anksiyete

Psikolojik bir rahatsızlık olan anksiyete bozukluğu, kaygı duygusunun ortada herhangi bir tehlike yokken kendini göstererek uzun ve oldukça güçlü hissedilmesi durumudur. Anksiyete bozukluğu kişinin günlük hayatını kaliteli bir şekilde sürdürememesine neden olduğu için tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Günümüzde yaygın görülen bir durum olduğu için birçok insan anksiyete bozukluğu nedir sorusunu sormakta ve araştırmalar yapmaktadır. Sorularınıza cevabı makalemizde bulabilirsiniz.

Anksiyete

Kaygı bozukluğu olarak da bilinen anksiyete kişinin sürekli olarak gelecek hakkında düşünüp devamlı olarak endişe içerisinde olmasıdır. Anksiyete bozukluğu olan bireyler günlük hayatta sürekli endişe ve kaygı içerisinde bulunduğu için hiçbir şey yapmak istemezler ya da yapsalar bile keyif alamazlar. Aile, iş ve sosyal hayatta sağlıklı ilişkiler kurabilmek için anksiyetesi olan kişilerin tedavi olması gerekmektedir.

Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Kaygı tetikleyici herhangi bir durum olmamasına rağmen kişinin sık sık girgin, stresli, endişeli ve kaygı içerisinde olması durumuna anksiyete bozukluğu denilmektedir. Uzun süre devam eden ve güçlü bir şekilde hissedilen kaygı duygusu bireylerin günlük yaşamdaki işlevlerini gerçekleştirmesini zorlaştırıp sosyal ilişkilerini olumsuz yönde etkilemektedir. Anksiyete bozukluğu olan kişiler genelde bu durumun farkında olmasına rağmen kendilerini kontrol edemezler. Oldukça ciddi bir rahatsızlık olan anksiyete bozukluğu sağlıklı bir hayat yaşanmasına engel olacağı için en kısa süre içerisinde tedavi edilmesi gerekmektedir. Eğer sizde kendinizde anksiyete bozukluğu olabileceğinden şüpheleniyor ve anksiyete bozukluğu nedir sorusunu sık sık soruyorsanız uzman bir psikolog ya da psikiyatr ile görüşmeniz yerinde bir karar olacaktır.

Kaygı Bozukluğu

Bireylerin çevresinde gördüğü ve tehdit olarak algıladığı durumlar karşısında kontrol edemediği korku, sıkıntı, gerginlik ve endişe duymasına kaygı bozukluğu denilmektedir. Kaygı bozukluğu, anksiyete bozukluğu ile yakından ilişkilidir.

Depresyon Belirtileri

Sebepsiz yere ağlamak, umutsuzluk, değersiz hissetme, konsantrasyon güçlüğü, sinirlilik, hayal kırıklığı, kaygı, huzursuzluk, üzüntü, intihar ve ölüm düşünceleri, uykusuzluk ve yorgunluk en sık rastlanan depresyon belirtileri arasında yer almaktadır.

Kaygı Bozukluğu Belirtileri

Nefes darlığı, huzursuzluk, panik, endişe, gerginlik, hızlı kalp atışı, terleme, titreme, odaklanma sorunları, uyku sorunları ve devamlı kötü bir şey olacakmış gibi hissetmek başlıca kaygı bozukluğu belirtileri arasında en sık rastlananlardır. Kaygı bozukluğu belirtilerinden biri ya da birkaçını gösteriyorsanız bir uzmana görünmenizi tavsiye ederiz.

Panik Atak

Bireyin bir anda ya da düzenli bir şekilde panik veya korku hissinin etkisi altında kalması durumuna denilmektedir. Çoğunlukla belirli bir sebebi olmadan ortaya çıkar, endişe ve stres duygularıyla kendini belli eder.

Anksiyete & Kaygı Bozukluğu Tedavi

Panik atak, kaygı bozukluğu, anksiyete ve depresyon tedavi edilmesi mümkün rahatsızlıklardır. Kısa sürede tam iyileşme sağlamak için erken tıbbi müdahale oldukça önemlidir.