GÜNDEM
Giriş Tarihi : 29-01-2021 22:57   Güncelleme : 29-01-2021 22:57

Mobilya Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Mobilya Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Mobilya Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

 

Alışveriş yaparken mobilyaların fazlalığı sebebiyle kişilerde kafa karışıklığı olabilmektedir. Bu yüzden alışverişe çıkmadan önce ön araştırma yapmalısınız. Tarzınızı belirlerken, mobilya alacağınız alana  göre kriter belirlemelisiniz. Örneğin, koltuk kumaşının türünden rengine kadar en ince detayına kadar düşünmelisiniz. Çünkü tarzınız, ev konseptinizi belirleyecek. Bu yüzden en ince detaylarına kadar özen göstermenizde yarar var. 2021 Mobilya Modellerini herkes aramaya baladı. Peki Mobilya almak için nelere dikkat edilmeli?

Siz de mobilyaların evin ruhu olduğuna inananlardan mısınız? Klasik mobilyalar, modern mobilyalar ve bohem tarzda mobilyalar… Her bir mobilya çeşidi, evinizdeki havayı değiştirecektir. İyi bir mobilya, hem fiziksel hem de ruhsal olarak dinlenmenize ve enerji depolamanıza yardımcı olabilecekken kötü bir mobilya çeşidi ise fiziksel olarak bel, boyun ve sırt ağrılarına sebep olabilir ve ruhen kötü hissetmenize neden olabilir. Bu nedenle ruhunuzu yansıtan mobilya çeşitlerini doğru seçebilmek oldukça önemli. İşte mobilya seçmenin püf noktaları…

Mobilya seçerken adım adım dikkat edilmesi gereken noktalar...

Mobilya Kategorimizi Hemen İnceleyin derim önce...

Bütçe planlaması yapmalısınız.

Alışverişe çıkmadan önce düşünülmesi gerekilen detaylardan birisi de bütçedir. Bütçe planlaması yapılmadan alışveriş yapılmaması gerekir. Aksi takdirde ileriki zamanda bu durum size zarar verebilir. Alacağınız ürünleri belirleyip, planlama işlemine geçmelisiniz.

Sıra geldi alışverişe

Alışveriş esnasında hangi alana mobilya alacağınızı belirlemelisiniz. Koltuk takımı alacaksanız, l koltuk mu yoksa bütünsel olarak bir takım mı alacağınıza karar vermelisiniz.  Koltuk takımı alırken, koltuk takımının iskelet sağlamlığı, kumaşının dayanıklı olması ve kolay temizlenebilir olmasıdır. Aynı zamanda taban kısmının yüksek olması da önemlidir.

Yatak odası takımı alacaksanız, yatağın rahatlığı ve fonksiyonel olarak kullanılması önemlidir. Fonksiyonel olarak kullanılması demek yatağın bazalı olarak da kullanılabiliyor olması demektir. Aynı zamanda yatak odası takımında dolap sistemlerinin de çok raflı ve kullanışlı olması gerekir. Bu sayede yerden tasarruf kazanmış olursunuz.

Yemek odası takımı alacak kişiler için, dikkat edilmesi gereken en önemli husus yemek masasının büyük olması ve katlanabilir özelliğe sahip olması gerekir. Bu sayede daha kullanışlı hale gelecektir. Aynı zamanda yemek odası takımında bulunan konsolun da çok raflı olması gerekir. Bu sayede kişilere yer açısından fayda sağlayacaktır.

İnsan ve Çevre Dostu Mobilyalar

İşten eve geldiğimiz zaman üzerinde saatlerce vakit geçirdiğimiz ve çocuklarımızın üzerinde yattığı mobilyaların sağlığımıza zararlı kimyasal maddeler içermemesi çok önemlidir. Satın almak istediğiniz mobilyanın modeli her ne kadar güzel olursa olsun eğer kumaşı kimyasal maddeler içeriyorsa uzun vadede sizde ve sevdiklerinizde ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Bu nedenle mobilyanızı satın almak istediğiniz mağazayı iyice araştırmanız gerekir.

Eğer eviniz küçükse mobilya seçerken kendinizi biraz kısıtlanmış hissedebilirsiniz. Ancak doğru mobilyalar ile evinizi olduğundan daha büyük göstermeniz mümkün. Sırf modelini beğendiğiniz için boyutlarına bakmadan satın aldığınız bir mobilyayı eve getirdiğinizde sıkış tıkış yaşamak zorunda kalabilirsiniz. Buna engel olmak adına evinizin boyutlarını göz önünde bulundurarak kullanışlı ve çok fonksiyonlu mobilyaları tercih etmelisiniz. Yatağa dönüşebilen puflar çok fonksiyonlu mobilyalara örnek olabilir.

Artık tüm bu önerilerimizi göz önünde bulundurarak mobilya seçiminizi rahatlıkla yapabilirsiniz.