GÜNDEM
Giriş Tarihi : 27-04-2021 20:57   Güncelleme : 27-04-2021 20:57

Endodonti Diş Tedavisi

Diş hekimliğinin en etkili alanlarından birisi olan endodonti, diş özü ve diş kökleriyle ilgilidir. Eski Yunancada ‘’Endo’’ sözü ‘’iç’’ anlamına gelmektedir. ‘’odont’’ sözcüğü ise ‘’diş’’ anlamına gelen bir sözcüktür. Endodontist ise dişleri kurtarmada uzmanlaşmış diş hekimidir.

Endodonti Diş Tedavisi

 

Birçok hasta, işlemin ağrılı olduğunu duydukları için endodontik tedaviden endişe duymaktadır. Dt. Oğuzhan Esen herhangi bir acıyı yönetmek ve bunlarla başa çıkmak içinendişelenmenize gerek olmadığını ve sinirin dişten çıkarıldıktan sonra prosedürlerin genellikle ağrısız olduğunu belirtiyor.

Endodontide Kullanılan Tedavi Yöntemleri

Kök kanal tedavisi

Bu prosedür, dişi kurtarmak için hasarlı bir siniri ve enfekte olmuş pulpayı çıkarmak için lokal anestezi altında yapılan bir tedavi şeklidir. Endodontist, iltihaplı veya enfektepulpayı çıkarmak için çeşitli araçlar kullanır ve ardından enfeksiyonu önlemek için dişi temizler ve dezenfekte eder. Dişi dezenfekte ettikten sonra ise boşluğu doldurmak ve kapatmak için kauçuk benzeri bir malzeme kullanır. Bu yapıldıktan sonra, diş genellikle uzun süreli koruma için bir kuron veya dolgu kullanılarak restore edilir. Enfekte olmuş ancak endodonti için uygun olmayan dişler için tedavi seçenekleri sınırlıdır ve genellikle mümkün olan tek şey çekimdir.

Endodontik yeniden tedavi

Bu prosedür, daha önce kanal tedavisi görmüş kişilere uygulanan bir tedavi şeklidir. Kanal tedavisi, ilk tedavinin yapılmasından aylar ve hatta yıllar sonra ağrılı veya hastalıklı bir hale gelebilir. Tedavinin başarısızlığının bu nedenleri tam olarak anlaşılamamıştır, ancak kötü bir başlangıç ​​tedavisinden veya karmaşık bir kanal sisteminden kaynaklanabilir.

Endodontik cerrahi

Bu prosedür, röntgen filmleri veya önceki cerrahi olmayan kök kanal prosedürü ile tespit edilmeyen küçük kırıkların veya gizli kanalların bulunmasına yardımcı olan bir prosedürdür. Prosedür, herhangi bir kalsiyum birikintisini gidermeye veya hasarlı kök yüzeylerini veya çevreleyen kemiği tedavi etmeye yardımcı olur. Uygulanan yaygın bir cerrahi prosedür apikektomi veya kök ucu rezeksiyonudur.

Ne Zaman Endodontiste Başvurmalıyım?

Uzun süren diş ağrısı, ağzınızda veya çenenizde açıklanamayan ağrı, sıcak-soğuk veya tatlı yiyeceklere karşı hassasiyet oluşturan dişler, dişlerin veya diş etlerinin yakınında şişlik ve iltihaplanma durumlarında endodontiste başvurmalısınız. Eğer uzun süre tedavi edilmezse özellikle diş apsesi gibi bazı nedenler sağlığınız için ciddi tehdit oluşturabilir.

Ayrıca İnegöl Diş Hastanesi Doktorlarından Dt. Oğuzhan Esen; herhangi bir kazada ağzınızı yaralarsanız veya ateş, nefes almada ve yutmada güçlük, ağzınızda yanağınıza doğru genişleyen şişkinlik veya kızarıklık gibi enfeksiyon belirtileri varsa vakit kaybetmeden hekiminize başvurmanızı öneriyor.