EKONOMİ
Giriş Tarihi : 09-05-2021 16:13   Güncelleme : 09-05-2021 16:13

“Sosyal Medyada 20 yaş akımına dikkat!” Gazeteci Eren Talha Altun : “Düşündüğünüz kadar masumane değil!”

“Sosyal Medyada 20 yaş akımına dikkat!” Gazeteci Eren Talha Altun : “Düşündüğünüz kadar masumane değil!”

“Sosyal Medyada 20 yaş akımına dikkat!” Gazeteci Eren Talha Altun : “Düşündüğünüz kadar masumane değil!”

 

 

30 milyondan fazla insanın katıldığı 20’li yaşlara ait fotoğraf paylaşma akımına ilişkin önemli bilgilendirme ve uyarılarda  bulunan Gazeteci Eren Talha Altun, bu akımlara katılmanın düşünüldüğü kadar masumane olmadığına ve dijital ortamda atılan her adıma dikkat etmesi gerektiğine değindi.

 

Son günlerde yaşlı genç, ünlü ünsüz 30 milyondan fazla kişinin katıldığı 20’li yaşlara ait fotoğraf paylaşma akımı, sosyal medyanın gündemine oturdu. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Siber Güvenlik Araştırmacısı Gazeteci Eren Talha Altun, bu akımların o kadar da masumane olmadığını savunarak, "Bu, yapay zekanın insanlarda yaş ilerlemesini daha iyi öğrenmesine yardımcı olur" dedi.

Altun ; Konunun tüm sosyal medya kullanıcılarının ilgiyle takip ettiği akımlardan bir yenisi olan ve tek amacı eğlence gibi görünen 20li yaşlarda fotoğraf paylaşma akımının, ünlü isimlerin de dahil olmasıyla viral haline geldiğini ifade etti.

 

Siber güvenlik ve bilgi güvenliği araştırmacısı gazeteci Eren Talha Altun, zararsız bir eğlence gibi görünen bu tür akımlara katılmak ve hatta çocuklarımızın katılım göstermesine izin vermenin çok normal ve zararsız gibi görünmesinin ardında aslında farklı sebepler yatabileceğini savundu.

 

Yapay zeka için , kişisel verilerimizin sistem veri tabanlarında toplandığını ve  , bu veritabanlarının da makine öğrenimi teknikleri için kullanıldığını  hatırlatan Eren Talha Altun;

 

"İyi vakit geçirdiğiniz eğlenceyi yayınlarken, kişisel verileriniz, yani yüzünüz birçok farklı şirketin yüz tanıma yazılım programları tarafından toplanıyor ve işleniyor. Sosyal medyada arkadaşlarınızla fotoğraf paylaşmak eğlenceli olabilir, ancak gizlilik ayarlarınızı ve bu verileri kimlerle paylaştığınızı bilmek de aynı derecede önemlidir. Zira son iki günde Türkiye'de bu akıma dâhil olan kullanıcı sayısı 30 milyonun üzerine çıkmış durumda"  dedi.