SAĞLIK
Giriş Tarihi : 22-06-2019 18:53   Güncelleme : 22-06-2019 18:53

Kayısı Kurutmanın Püf Noktaları

Kayısı ülkemizde başta Malatya olmak üzere birçok bölgede üretilen ve bolca tüketilen meyvelerdendir. Kayısının bir özelliği de kurutulup yenebilmesidir.

Kayısı Kurutmanın Püf Noktaları

Kurutma İşlemi 

 

  Bu kayısıları kurutmak için gün kurusu ya da kükürt ile kurutma yöntemleri kullanılır. Kayısının renginin değişmesini önlemek, kurutmada geçen süreyi azaltmak, böceklenmemesini sağlamak ve daha çok dayanmasını sağlamak amacı ile en çok kükürtleme yöntemi kullanılmaktadır. Ancak gün kurusu adı verilen yöntemde meyve daha lezzetli olmaktadır. Bu yöntemde kayısının rengi daha koyu ve dayanıklılığı da daha azdır. Bu nedenle de diğer yöntem daha fazla kullanılmaktadır. Kayısının renginin koyu bir renge bürünmemesi için uygulanan kükürtleme sayesinde ürün dört yıla kadar dayanabilmekte ve bu süre zarfında da lezzetini koruyabilmektedir. Gün kurusu yönteminde öncelikle kayısılar temizlenerek güneşin altında iki üç gün bekletilir. Ardından da içlerindeki çekirdekleri çıkartılır ve tekrar güneş altına serilir. Kayısılar güneşin altında kurumaya bırakılarak kurutma işlemi tamamlanır. Bu kayısı kurutma işleminde elde edilen kayısılar diğer yöntemde elde edilenlere göre daha sert olmaktadır.

 

Fırında Kayısı Kurutma İşlemi

 

  Kayısıları tamamen olgunlaştığında bu işlemi yapın. Kurutacağınız meyve olgunlaşmamışsa o zaman ekşi olabilir. Aldığınız kayısılar henüz yumuşamamış ise kağıt bir torba içine koyun ve pencere önünde bekletin. ya da aldığınız kayısıların çok olgun olduğundan endişeleniyorsanız bir hafta kadar buzdolabında bekletin.

Kayısıların hazır olduğunu düşündüğünüzde önce onları iyice yıkayın. Çürük kayısıları atın. Ardından kayısıları ortadan ikiye kesin ve çekirdeklerini çıkarın.

Yarım kayısılarınızı elinizle etli kısmı dışarıya gelecek şekilde iç kısmını dışarıya çıkarın. Etli kısmı dışarıda olması gerekiyor.

Fırın tepsisisin üzerine yağlı kağıt koyun ve kayısıların etli kısımları yukarıya bakacak şekilde tepsiye dizin. Daha hızlı kuruması için kayısıya fırının teline de koyabilirsiniz.

Fırını en düşük seviyede ısıtın. En fazla 100 derece olmalı. Ama en ideali 80 derecede olmasıdır.

Kayısıların kuruması için en az 10-12 saat bekleyin. Kurumuş olmasını sağlamak için onları arada tes yüz edin. Kuruma işlemi tamamlandığında kayısıların derisi biraz yumuşak olmalıdır.

Pişirme süresi kayısının boyutuna ve kuruttuğunuz sıcaklığa bağlı olarak değişir.

Kuruyan kayısıları soğuduktan sonra cam kavanoz içine koyun. 6 ay boyunca dayanacaktır.