GÜNDEM
Giriş Tarihi : 02-06-2021 21:03   Güncelleme : 02-06-2021 21:03

Ekonomiyle alakalı intihar olmaz, o zaman ülkenin yarısı intihar etsin

Mersin’de AKP’li Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, ekonomik nedenle bir inşaat işçisinin intiharını değerlendirirken şok bir çıkışı ile dikkat çekti. Gültak, intiharlara açıklama getirmek isterken, “Ekonomiyle alakalı intihar olmaz. En fakir, zavallı insan intihar eder mi? O zaman memleketin yarısının intihar etmesi gerekir" demesi ülkedeki yoksulluğu kabul ettiği yorumuna neden oldu. Gültak'ın açıklamalarına "Vicdanı rafa mı kaldırdın" diye sert tepki gösterildi.

Ekonomiyle alakalı intihar olmaz, o zaman ülkenin yarısı intihar etsin

Mersin'de Akdeniz Belediye Meclisi'ne ekonomik sıkıntılar nedeniyle intihar eden 6 çocuk babası inşaat işçisi Abdullah Ertem'in intiharı damga vurdu. Konuyu toplantıyla taşıyan meclis üyelerine yanıt veren AKP'li Belediye Başkanı M.Mustafa Gültak, şok çıkışı ile dikkat çekti.

MECLİSTE TARTIŞILDI

Akdeniz Belediyesi Haziran ayı 1.Birleşimi yapıldı. Mecliste 6 çocuk babası Abdullah Ertem'in intiharı CHP'li Meclis Üyesi Muhittin Ertaş tarafından gündeme getirildi. Ertaş şöyle konuştu:

* Sabah bu haberi aldım gerçekten de yüreğim burkuldu. Ülkemiz gerçekten de çok derin ekonomik sorunlarla boğuşmakta. Bunu üzerine pandemi koşulları da ertelenince gerçekten de çok zor günler geçiriyoruz. Bugün haberlere düşen bir konu var; Şevket Sümer Mahallesinde Abdullah Ertem adında 5 kız ve bir erkek çocuğu olan inşaat işçisi kardeşimiz, girdiği ekonomik bunalımdan dolayı intihar etti. Bu çok üzücü bir haber. Kendisin Allah'tan rahmet diliyorum. Belediyemiz imkanları dahilinde ailesi ve çocuklarına ne yapabiliyorsak en fazlasıyla yapmamız gerektiğini düşünüyorum.

HDP'li meclis üyesi Nuriye Arslan da, “Bu intiharların nedeni nedir? Buna kim çözüm getirir? Bu ülkede siyaset yapanlardır. Arkadaşımız bu noktaya değindi. İsrafın haram olduğunu hepimiz biliyoruz, bu noktada hepimiz sorumluyuz” dedi.

“EKONOMİYLE ALAKALI İNTİHAR OLMAZ”