GÜNDEM
Giriş Tarihi : 03-06-2021 22:43   Güncelleme : 03-06-2021 22:43

Karamollaoğlu: Şartlar değişti, başka bir yaklaşıma ihtiyaç var

Esnaf Kongresi'nde konuşan Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, "Avrupa'da, Amerika'da, Çin'de ve Japonya'da da, klasik ekonomik yaklaşımları gözeterek problemi çözmeye kalkarsanız; çözemezsiniz! Şartlar değişti, başka bir yaklaşıma ihtiyaç var" dedi.

Karamollaoğlu: Şartlar değişti, başka bir yaklaşıma ihtiyaç var

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, video konferans yöntemiyle düzenlenen esnaf ve temsilcilerinin katıldığı Esnaf Kongresi’nde konuştu.

Karamollaoğlu, dünya genelinde corona virüsü salgınına bağlı olarak toplumsal ve ekonomik sıkıntılar yaşanırken, salgından etkilenen tüm ülkelerin vatandaşlarına, iş yerlerine, çalışanlarına peş peşe destek paketleri açıkladığını ancak Türkiye’nin bu konuda geri kaldığını söyleyerek iktidarı şöyle eleştirdi:

*Herhalde dünyada kendi esnafına en az destek veren ülkelerden birisiyiz. Böylesi kritik dönemlerde devletin en önemli ve temel görevi; esnafın korunması ve kollanmasıdır. Çünkü esnaf, istihdamı oluşturmakta ve ekonomide üretici ile tüketici arasındaki köprü vazifesini üstlenmektedir.

*Sayıları 2 milyonu bulan esnafımız, ülke ekonomisinin bel kemiğidir. Esnafımızın içinde 200’e yakın farklı branş ve sektörler var.

*Her sektörün birbirinden farklı sıkıntıları var elbette. O nedenle sadece belli başlı sektörlerden ve birkaç temsilciden dinlediklerimiz, problemin bütününü görmemize ve çözmemize fırsat vermiyor.

*Esnafı ve çalışanları böylesi zor bir dönemde korunamamış, sınırlı destekler ve yetersiz yardımlar sonucunda esnafımıza çözüm yolu olarak bankalar adres gösterilmiştir.

*Bilinmelidir ki; borcu borçla kapatma alma yöntemi olan kredi paketleri, asla ama asla çözüm ve destek değildir.

“BORÇLARI BİR AY ERTELEMEK DESTEK DEĞİLDİR”

*Veya devlete olan borçlarınızı birkaç ay ertelemek, destek değildir. Yani bunların her birini sanki destekmiş gibi lanse ettirmek aslında yanlış bir metottur. Bunların hiçbir faydası yok demiyorum fakat sizlerin problemlerini kalıcı olarak çözecek adımlar değildir. Sadece problemleri zamana yayacak bir tutumdur. Evet, şimdi esas biz sizi dinlemek istiyoruz.

*Bugün sizlerle sizin sorunlarınızı konuşacağız; daha doğrusu siz konuşacaksınız, biz dinleyeceğiz. Çünkü siz, adeta bir barometre gibisiniz.