GÜNDEM
Giriş Tarihi : 01-07-2021 12:34   Güncelleme : 01-07-2021 12:34

Migren ve Baş Ağrısı İçin Hacamat

Migren ve Baş Ağrısı İçin Hacamat

Migren ve Baş Ağrısı İçin Hacamat

 

 

Migren, mide bulantısı, kusma, uyuşma veya karıncalanma hissi, ışığa ve sese karşı hassaslaşma ile ilişkili olabilen şiddetli baş ağrılarıdır. Migren nörolojik bir durumdur. Migrenler genellikle genetiktir, bazen aile öyküsü ilgili olmayabiliyor. Migren her yaşta görülebilmekle birlikte daha çok kadınlarda görülmektedir. Migren ve baş ağrısı için hacamat fayda sağlar mı? Yazımızın devamında migren ve hacamat ile tedavisi hakkında bilgi verilecektir.

Migrene dayalı baş ağrıları o kadar dayanılmazdır ki bu aşamadan geçen kişi yaptığı her şeyden uzaklaşır ve kendini birçok şeyden izole eder. Migren sırasındaki herhangi bir rahatsızlık, daha ağırlaştırıcı semptomlara neden olabilir.

Migren iki geniş kategoride açıklanabilir:

Auralı Migren: Duygular tipik olarak migren atağından önce ortaya çıkar. Bu duyumlar, bir ataktan 10 ila 30 dakika önce herhangi bir yerde olabilir. Bunlar şunları içerebilir:

 • Dikkati dağılmış hissetmek
 • Düşünmekte güçlük çekmek
 • Dikkat etmekte güçlük çekmek
 • Yanıp sönen ışıklar görmek
 • Yüzde veya ellerde karıncalanma hissi veya uyuşma
 • Tuhaf bir koku ya da farklı bir tat hissetmek
 • Dokunma hissetmek

Aurasız Migren: Belirtiler gerçek ataktan 1-2 gün önce ortaya çıkar. Bu belirtilerden bazıları şunlardır:

 • Kabızlık
 • Depresyon
 • Sinirlilik
 • Boyun tutulması
 • Sık esneme
 • Olağandışı yeme istekleri

 

Migren Baş ağrısında Tedavi

Migren tam olarak tedavi edilemez, ancak bir doktor geçici rahatlama konusunda size yardımcı olabilir.Uygun yönetim ve yaşam tarzı değişiklikleri ile migren ataklarının sıklığı en aza indirilebilir.

Rahatlama için birçok OTC ilaçları da mevcuttur. Doktor veya bir nörolog, migren için daha iyi bir ilaç reçetesi verebilir. Lakin bunlar tedavi amaçlı değildir. Daha çok ağrılarınızı hafifletmeye yarar.

Şunu belirtmekte fayda var. Migrenlere bütünsel yaklaşım aynı zamanda çok yaygınlaştı ve faydalı olarak da görülüyor.

Migren ve Baş Ağrısına Hacamat

Hacamat veya kupa tedavisi, baş ağrısı ve migren yoğunluğunu azaltan etkili bir tedavi yöntemidir. Çeşitli çalışma grupları, doktorlar ve tıp öğrencileri tarafından hacamatın migren üzerinde çok olumlu ve faydalı bir etkisi olduğu sonucuna varan birçok çalışma yaptılar. Kanlı (ıslak) hacamat migren tedavisinde etkilidir. Yüzünde iz kalmasından endişe duyan kişiler de kuru hacamatı tercih edebilirler.

Peygamberimiz, kan akıtmanın doğru zamanının hicri ayın 2. haftasından sonraki günlerde yapılması gerektiğini hadislerinde bildirmiştir. 17, 19, 21, 23 gibi tekli günler maksimum pozitif sonuç verdiği için hacamat takvimine uygun olarak yapılmalıdır.

Migren için hacamat yapılırken alınacak önlemler

Migrenli hastalara hacamat yapılırken azami özen gösterilmeli ve bazı güvenlik önlemleri alınmalıdır. Profesyonellerden oluşan bir ekiple hasta değerlendirilmelidir. Olası olumsuz durumların yaşanmaması için ön tetkikler alınmalı ve uzman doktor tarafından incelenmelidir. Hastanın hacamat yaptırmaya istekli olması önemlidir. Aksi halde hacamat hasta üzerinde ciddi bir strese sebep olabilir. Bu durum fayda yerine zarar verebilir.

Hasta hacamat hakkında bilgilendirilmeli. Hacamatın ona sağlayacağı faydalar anlatıldıktan sonra hasta hacamat olmak isteyecektir. Her adım iyice planlanmalıdır. İyi plan doğrultusunda yapılan tedavi olumlu sonuç verecektir.

Kahramanmaraş ve çevre illere hizmet veren Dr. Cuma SABUN muayenehanesi, migren hastaları için umut kapısı olmaktadır. Dr. Cuma SABUN ve ekibi uzun yılların verdiği tecrübe ile migren hastalarına profesyonel bir yaklaşım göstererek büyük bir başarı yakalamışlardır. Migren ve baş ağrısında hacamat uygulamasını yıllardır başarı ile sürdüren Dr. Cuma SABUN, kendilerine müracaat eden her hastayı büyük bir titizlikle dinleyip gerekli işlemleri adım adım gerçekleştirdiklerini ifade etti.