GÜNDEM
Giriş Tarihi : 13-07-2021 10:58   Güncelleme : 13-07-2021 10:58

Rektör’den tepki çeken açıklama: Paranız yoksa namaz bile kılamayız

Adı AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş’a koltuğunu vermesiyle gündeme gelen Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, İlahiyat Fakültesi’nin mezuniyet töreninde öğrencilere, “Paranız olmazsa namaz bile kılamayız” dedi. Rektöre, başta akademisyen ve öğrenciler olmak üzere çeşitli kesimlerden tepki geldi.

Rektör’den tepki çeken açıklama: Paranız yoksa namaz bile kılamayız

GAÜN Mavera Kongre Merkezi'ndeki mezuniyet töreninde öğrencilere, “Bizde ruhbanlık sınıfı yok. Sınıflı toplum değiliz. Bence, iş kadını olsanız, iş erkeği olsanız çok daha iyi olur. Teklif ediyorum size. İş kadını, iş erkeği olalım. Alalım, satalım. İlla kendinizi dini anlatmaya adamayın” dedi.

Konuşmasının devamında, batı medeniyetinin bittiğini de savunan Rektör Özaydın sözlerini şöyle sürdürdü:

* Batı medeniyeti bitmiştir, bitmek üzeredir. Bu anlamda tarihin sonuna gelinmiştir. İlahiyatçılarla ekonomiye el atmak istiyorum.

* Ama bir tane ilahiyatçı bulamadım. ‘Faiz haramdırdan' öteye gidemedik. Gerçekçi olacağız. Herkes iş arayacak. Niçin? İhtiyacınız var. Ekonominin gereği bu. Para olmadan olmaz ki.  Paranız yoksa namaz bile kılamayız.

ÖĞRENCİ VE AKADEMİSYENLERDEN TEPKİ

Rektör'ün İlahiyat Fakültesi öğrencilerine yönelik bu konuşmasına, mezun olan öğrenci ve aileleri ile salonda bulunan akademisyenler tepki gösterdi.

Özaydın'ın İlahiyat Fakültesi mezuniyet programında mezun olan öğrencileri dini düşünce konusunda, kendi alanlarında ülkemize ve insanlığa katkı sağlamalarına dönük motivasyon içerikli bir konuşma yapmak yerine, piyasaya girmeye, alım-satım işi yapmaya yönlendirerek kendi alanlarını değersizleştirdiğini savunan akademisyen ve öğrenciler sözlerini şöyle sürdürdü:

* Oysa üniversitede her alan özeldir ve beklenen, mezunların birinci derecede kendi alanlarına katkı sağlamalarıdır.

* Genelleme yaparak bir kültürü veya medeniyeti bütünüyle yok saymanın, ötekileştirmenin hatta dışlama yapılarak batı medeniyetinin kötülenmesinin de kabul edilmesi mümkün değildir.

* Akıl, mantıkla bağdaştırılamayacak düzeyde ve inanan hiç kimsenin kabul etmeyeceği asıl cümle para olmadan namaz kılınamayacağı görüşüdür.