EKONOMİ
Giriş Tarihi : 15-07-2021 17:08   Güncelleme : 15-07-2021 17:08

Kira artışında rekor kıran şehirler! İstanbul'u geride bıraktılar

Ev almak, konut sahibi olmak Türkiye'de halkın en güvenli ve talep gösterdiği yatırım aracı olarak dikkat çekiyor. Konut piyasasında, salgına ilişkin önlemlerin genişletilmesi ile birlikte hem satılık hem de kiralık konutlar için yoğun talep artışı görüldü. Yıllık kira artış oranı üç büyük ilden İstanbul’da yüzde 36,4 gerçekleşerek, yüzde 23,2 ile Ankara’yı ve yüzde 22,2 ile İzmir’i geride bıraktı.

Kira artışında rekor kıran şehirler! İstanbul'u geride bıraktılar

sahibinden.com ve Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) iş birliğinde hazırlanan "sahibindex Konut Piyasası Görünümü" raporuna göre, kısıtlamaların etkisi altına giren konut piyasasında, salgına ilişkin önlemlerin genişletilmesi ile birlikte hem satılık hem de kiralık konutlar için yoğun talep artışı görüldü.

KONUT PİYASASI İLE İLGİLİ RAPOR YAYIMLANDI

sahibinden.com açıklamasına göre, BETAM ve sahibinden.com verileri ile hazırlanan "sahibindex Konut Piyasası Görünümü" raporunun yedincisi yayınlanırken, rapora göre salgın kısıtlamalarından sıyrılan ve normalleşme etkileri altına giren satılık ve kiralık konut piyasasına olan talep büyük artış gösterdi. sahibinden.com'un emlak kategorisindeki veri havuzunun analiz edilerek, elde edilen istatistiki veriler üzerinden, BETAM uzmanlarının yorumlarını içeren araştırmaları kapsayan rapor, gayrimenkul alıcı ve satıcılarıyla emlak profesyonellerine yol göstermek amacıyla hazırlanıyor ve platform üzerinden kullanıcılarla paylaşılıyor.

LÜKS KONUT FİYATLARI REKOR KIRARKEN, EN HIZLI SATILANLAR UCUZ KONUTLAR OLDU

Lüks konut fiyatları, 2017'nin eylül ayından sonraki en yüksek seviyesini gördü ve o dönemdeki artışın yüzde 7,2 üzerine çıkarak yeni bir rekora imza attı. Buna karşılık ucuz konut fiyatları, geçmişte yaşanan kayıpları haziran ayında da telafi edemeyerek 2017 Eylül seviyesinin 11.9 puan altında kalarak düşüş seyrine devam etti.

UCUZ KONUTLAR HIZLI BİR ŞEKİLDE ALICI BULDU

Böylece, lüks ve ucuz konut fiyatlarındaki yüksek aralık korunurken, ortalama satılık metrekare cari fiyatı lüks konutlarda 12 bin 380 TL, ucuz konutlarda ise 2 bin 171 TL oldu. Haziran ayında ucuz konutların satış oranı önceki aya göre yüzde 3,7'den yüzde 5'e yükselirken, lüks konutların satış oranı ise yüzde 3,1'den yüzde 3,9'a yükselerek ucuz konutların daha hızlı bir şekilde alıcı bulduğu görüldü.