EĞİTİM
Giriş Tarihi : 22-07-2021 13:17   Güncelleme : 22-07-2021 13:17

redaksiyon ile tashih

redaksiyon ile tashih

redaksiyon ile tashih

Günümüzde birçok editör, redaksiyon ile tashih arasındaki farkı bilmemekte, redaksiyonun ne olduğu konusunda emin olamamaktadır. Bunun en önemli nedeni ise redaksiyonun birçok tanımının olması, bu konuda internette fazla bir bilgi de olmamasıdır. İnternette bilgi kaynaklarının yetersiz olması nedeniyle redaksiyon genellikle tashihle karıştırılmakta, bu iki işlemin sıklıkla birbirlerinin yerine kullanıldıkları görülmektedir. Oysa bu iki kavram birbirlerinden tamamen farklı anlamlara gelen ifadelerdir. Tashih, bir metindeki hataların düzeltilmesidir. Redaksiyon ise tashihle birlikte bir metnin değiştirilmesidir.

 

Tashih, sadece bir metindeki imla hatalarını, yanlış kullanılmış noktalama işaretlerini, dilbilgisi ve anlam hatalarını düzeltmektir. Redaksiyonun tashihten farkı ise hem tashih yapılması hem de bir metinin daha iyi bir hale getirilmesi için elden geçirilmesi işlemi olmasıdır. Kısaca söylemek gerekirse; tashih metindeki hataları düzeltmek, redaksiyon ise hem tashih yapıp hem de metini geliştirmektir.

 

Redaksiyonun iyi bir biçimde yapılabilmesi için uygulanabilecek bazı püf noktaları vardır. Öncelikle redaksiyon işi yüksek konsantrasyon gerektiren bir iştir. Mümkünse sessiz bir ortamda ve yalnız yapılmalıdır. Çalışılan ortamda dikkat dağıtıcı hiçbir unsur bulunmamalıdır. Çalışırken mutlaka bir sözlükle çalışılmalıdır. Emin olunmayan kelimelere mutlaka sözlükten bakılmalı ve kontrol edilmelidir. Eğer yeterli zaman varsa metin mutlaka yüksek sesle en az bir kez okunmalıdır.

 

Redaksiyon genellikle 3 aşamadan oluşur. Bunlardan ilki tashih aşamasıdır. Editör bu aşamada öncelikle metindeki hatalara odaklanır ve bu hataları belirleyip düzeltir. Redaksiyonun ikinci aşaması yeniden yazma aşamasıdır. Editör bu aşamada metinde düzenlemesi gerektiğini düşündüğü yerleri belirler. Metinde gerekli gördüğü yerlerde eklemeler veya çıkarmalar yapar, bazı cümleleri gerekiyorsa yeniden yazar. Redaksiyon temelde bu aşamada yapılır ve tashih aşamasından daha fazla zaman alır. Redaksiyonun 3. aşamasında ise metin baştan sonra tekrar okunur. Hatalar, düzeltmeler son kez gözden geçirilir. https://ceviricozumleri.com