EKONOMİ
Giriş Tarihi : 30-07-2021 15:01   Güncelleme : 30-07-2021 15:01

Plastik Atık Nedir?

Plastik Atık Nedir?

Plastik Atık Nedir?

 

Plastik temelde karbon (C), hidrojen (H), oksijen (O), azot (N) ve diğer organik veya inorganik elementlerin bir araya gelmesi ile oluşur. Plastiğin bu oluşum süreci monomer olarak adlandırılır. Basit yapıda bulunan moleküllü gruplardaki bağın koparılmasıyla beraber polimer adı verilen malzemelerin elde edilmesiyle monomerler ortaya çıkar.

Plastikler temelde doğada kendiliğinden bulunmayan ancak sonradan insan eliyle üretilen malzemelerdir. Kimyasal reaksiyonlar sonucu insan tarafından oluşturulan plastikler çeşitli şekillerde karşınıza çıkar. Kolay ve ulaşılabilir özellikte olan plastikler birçok avantajı nedeniyle sıklıkla tercih edilir. Üretim aşamasında toz, reçine ya da granül halinde bulunan plastikler işlevini kaybettiğinde plastik atık olarak adlandırılır. Belli bir süre kullanılan plastik malzemeler geri dönüştürülemez hale geldiğinde hurda atık konumunda yer alır.

Plastik atıklar denildiğinde akla ilk gelen malzemeler günlük kullanımdaki ambalajlardır. Ancak bunun yanı sıra plastik bidon gibi farklı ürünler de aynı kategoride yer alır. Plastik bidonlar kullanılamaz duruma geldiğinde atık olarak adlandırılır. Hurda bidon konumunda bulunan malzemelerin, çeşitleri süreçleri geride bırakması ile birlikte atık yerine geri dönüştürülmüş ürünler elde etmek mümkündür.

Plastik geri dönüşüm süreçleri maliyetli ve zorlu bir yolculuk olduğu için kullanımı azaltarak, çevre bilinciyle hareket etmek gerekir. Bu nedenle plastik üretim süreçleri ve elde edilen malzemeler değişiklik gösterir. Günümüzde atık plastik malzemelerin çevreye daha az zarar vermesi için güneş ışığı yardımıyla parçalanabilen ürünler geliştirilmektedir.

Plastik Atık Türleri

Genel olarak günlük hayatta kullandığınız birçok plastik malzeme zamanla atık halini alır. Özellikle işlevini yitiren ve doğaya bırakılan plastik malzemeler pek çok tehlikeyi beraberinde getirir. Plastik geri dönüşüm süreçleri sayesinde bazı atık malzemeleri tekrar kazanmak mümkündür. Plastik atık denildiğinde akla ilk gelen ürünler çoğunlukla günlük yaşamda kullanılan malzemelerdir. Bunun yanı sıra plastiğin kullanıldığı pek çok sektör de atıklara neden olabilir.

Hurda teneke olarak adlandırılan malzemeler zamanla kullanılamaz hale gelen ürünlerin işlevini yitirmesi anlamına gelir. Atık teneke malzemelerinin ve içeriğindeki pek çok bileşenin doğaya zarar vermemesi adına gerekli imha ya da geri dönüşüm süreçlerine ihtiyaç duyulur.

Plastik atık malzemeler birçok işlemden geçerek farklı amaçlar için kullanılabilir. Bu işlem için plastik çapak haline gelen hammaddeler renk ayarlaması ve kalıba döküm süreçlerini geride bırakarak kurtarılabilir.

İbc tank olarak adlandırılan ve birçok sıvı- katı maddenin taşınmasına yardımcı olan koruyucu ürünler de zamanla atık halini alabilir. Üst düzey koruma sunan IBC tanklar görevini yerine getiremediğinde atık olarak isimlendirilebilir.

Plastik atık ve geri dönüşüm süreçleri ile ilgili pek çok ayrıntıya Saydaş Plastik üzerinden ulaşabilirsiniz.

https://saydasplastik.com.tr/