GÜNDEM
Giriş Tarihi : 03-08-2021 23:21   Güncelleme : 03-08-2021 23:21

"Böyle bir çaresizliğe şahit olmadım"

İstanbul'dan, İzmir'den, Kayseri'den, Giresun'dan Türkiye'nin dört bir yanından itfaiye ve orman ekiplerinin geldiğini aktaran Özdil, “Hemen her şehrimiz burada. Gönüllü, sivil vatandaşlarımız burada. Asker olmadığı için organize olunamıyor. Hangi noktaya ne zaman, hangi ekibin müdahale etmesi gerektiğine kimse karar veremiyor. Var olan kısıtlı çabalar da heba oluyor” diye konuştu.

“İSİMSİZ KAHRAMANLAR KENDİLERİNİ SİPER ETTİ”

Özdil, yangınlardaki son durumu şöyle aktardı:

* Bodrum'daki yangın Kumbahçe ve Umurca'da başladı; burası kendi kendine söndü diyebiliriz. Ama ağaçlık bölgelere sıçradı. Mumcular'dan çıkar çıkmaz Mazı'ya doğru yangın var. Mazı adı üstünde yaz-kış yemyeşil olan bol yapraklı bir ağaç türüdür.

* Mazı kül oldu. Hemen yanında Çökertme var dünya cenneti. Meşhur Çökertme türküsünün çıktığı yer yandı. Onun yanında Ören'e sıçramış vaziyette. Ören'i alevlerin saracağı gündüzden belliydi. Saat 16.00 civarında Ören bölgesindeki köylerdeki hayvanların tahliye edilmesi için acil araç aranıyordu.

* Şu an itibarıyla termik santrale en fazla 500 metre mesafede çok ağır bir şekilde orman yangını devam ediyor. Kemerköy Termik Santrali'nin sırtını yasladığı dağ şu anda meşale gibi yanıyor. Kemerköy Termik Santrali'nin kuzey tellerine kadar yangın gelmiş vaziyette.

* Bu karanlıkta görmemiz imkansız ama köylerin tamamen yanmış olduğunu düşünüyorum. Köylüler Milas yönünde tahliye edildi. İtfaiyecilerimiz ve ormancılarımız, isimsiz kahramanlarımız, Kemerköy Termik Santrali'ne siper olmak için resmen kendilerini etten duvar yapmış vaziyetteler. Gerçekten konuşmakta güçlük çekiyorum. Hakikaten bu çocuklar kahraman.