EKONOMİ
Giriş Tarihi : 08-08-2021 19:15   Güncelleme : 08-08-2021 19:15

1 Haftada Müstakil Prefabrik Ev Sahibi Olmanın En Kısa Yolu

1 Haftada Müstakil Prefabrik Ev Sahibi Olmanın En Kısa Yolu

1 Haftada Müstakil Prefabrik Ev Sahibi Olmanın En Kısa Yolu

Karmod Çelik konstrüksiyon sistemiyle bilgisayar yazılımları üzerinden üretilen prefabrik ev modelleri, alanların hayatlarını değiştiriyor. Şehir hayatından uzak güvenli ve sakin bir hayat sürmek isteyenlerin ilk tercihi olan bu yapılar, alıcılarına birçok avantajı da beraberinde getiriyor. Bahçeli, müstakil veya villa tipi yapılabilen evlere araba garajı gibi ek yapılar da dahil edilebiliyor. İstenilen boyutlarda ve şekillerde üretilerek müşterilere sunuluyor.

Depreme karşı dayanıklı olmalarıyla bilinen prefabrik yapılar, kullanılan malzemeler sonucu esnek bir yapı kazanır. Bu sayede şiddetli esen rüzgarlara karşı da dirençli olmalarını sağlar. Yaşam tarzınızı değiştirecek, renklendirecek ve daha yüksek konfor sunacak evler, Karmod yapı sayesinde kısa sürelerde teslim ediliyor.

‘Prefabrik Ev Talepleri Arttı’

Prefabrik ev üreticileri, taleplerin artışıyla ilgili açıklamada bulundu. Son günlerde pandeminin ve arka arkaya yaşanan depremlerin talepleri arttırdığını dile getiren üreticiler, şehir hayatının kalabalıklığından izole olmak isteyenlerin bu yapılara yöneldiklerini söylüyorlar.

Bir prefabrik ev üreticisi firmanın Yönetim Kurulu Başkanı, “Aldığımız sipariş sayısı 3’e katlandı, yetişmekte zorlanıyoruz.” dedi ve özellikle kırsal kesimlerde taleplerin daha yoğun olduğunu aktardı. Köyde arsası bulunan, yayla evi yaptırmak isteyen veya doğayla iç içe yaşamak isteyenler tercihi olan prefabrik yapılar, istenilen alanda inşa edilebiliyor.

Özel fabrikalarda çevreye ve doğaya zarar vermeden, gürültü kirliliği yapmadan üretilen yapılar, her konuda alıcıya avantaj sağlıyor. Betonarme evlere göre ısı yalıtımının yüksek olması sayesinde enerji tasarrufu yapabilmeye olanak tanıması da tercih sebeplerinden bir diğeri oluyor.

‘Prefabrik Ev Alıp Köyüne Yerleşti’

Emekli olunca köye yerleşmek hemen hemen herkesin hayalidir. Ancak pandeminin etkisiyle, bu hayallerini daha öne çekenler oldu. Şehirden uzaklaşmak ve izole yaşamak isteyen kişiler, prefabrik ev alarak köylerine yerleşmeyi tercih ediyor.

Ankara’da yaşayan Özgül Aktaş, betonarme evini satarak köylerine villa tipi bir prefabrik ev yaptırdı. Yaşamının geri kalanını burada geçirmek isteyen Aktaş, doğayla iç içe güvenli bir yaşam sürüyor. Aynı zamanda bu yapıların üzerine kat çıkılabiliyor veya çıkılan kat iptal edilebiliyor. Prefabrik evlerin bu tasarım kolaylığını da es geçmemek gerekiyor.

Bir diğer doğaya kaçış hikayesiyse Uşak’ta karşımıza çıkıyor. Uşak’ın Banaz ilçesinde yaşayan Cemal Dinçer, keçisiyle birlikte her gün 5 kilometre yürüyor ve ormandaki çöpleri topluyor. 2015’ te emekli olan Dinçer, memleketi olan Banaz’da arazi aldı ve prefabrik ev yaptırarak buraya yerleşti. Günlük neredeyse 2 çuval çöpten ormanı temizleyen Dinçer, “Bugüne kadar 3 tonu aşkın çöp topladım. Hem spor yapıyorum hem de ormanı temizlemiş oluyorum. Sağlığım el verdiğince çöp toplamaya devam edeceğim.” dedi.

Konya’da Prefabrik Evlere Talep Patlaması

Salgın hastalık sebebiyle insanlar kalabalıkların uzaklaşarak bağ bahçe işleriyle uğraşmak istiyor. Bu da konteyner ve prefabrik evlere olan talebi arttırıyor. Konya’da bir Prefabrik ev firmasının sahibi olan Fatih Torbalı, “Bir konteyner ev yapımı, teknik özelliklerine göre değişmekle birlikte 2-5 gün arasında yapılabiliyor. Klasik konteyner evlerse 1-2 gün gibi kısa bir süre içerisinde bitiyor. Konteyner evler banyo, tuvalet ve mutfağı içinde bulunduruyor ve ölçü olarak 3’ e 7 şeklinde yapılsa da özel ebatlarda da imalat yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

Prefabrik yapı fiyatları konusunda da açıklama yapan Torbalı, fiyatların 12 bin TL’den başladığını ve içinin bölme sayısına ve kullanılan malzemeye göre farklılık gösterebileceğini söyledi.

‘Depreme Dayanıklı Konteyner Evler Revaçta’

Depreme dayanıklı konteyner evlerin son dönemde revaçta olduğunu söyleyen Torbalı, “Konteyner evlerin zeminle bağlantısı olmadığından deprem de bir tehlike yaratmıyor. Taşınabilir olduklarından deprem esnasında en fazla titreme olur. Betonarme evlerde, deprem söz konusu olduğunda insanın üstüne düşecek yük çok fazlayken bu yapılarda düşecek en büyük şey alçıpan olur.” açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin her yerine hizmet verdiklerini söyleyen Torbalı, “Prefabrik ev, konteyner ev ve çelik ev üretimlerimiz devam ediyor. Şehirden uzaklaşmak isteyenlerin sayısının artmasıyla birlikte talepler de neredeyse 2 katına çıktı. Bu evler Türkiye’nin her yerine nakledilebiliyor.” açıklamasında bulundu.

Köylere de kurulan bu yapılar, sabit bir yerde kalmayanlar ve ne olur ne olmaz diye düşünenler için de iyi bir alternatif oluyor. Siz de prefabrik yapı satın alarak şehir dışına kaçabilirsiniz.