GÜNDEM
Giriş Tarihi : 20-08-2021 15:56   Güncelleme : 20-08-2021 15:56

X-Ray Cihazları Hayatımıza Ne Zaman Girdi? Ne Zaman Yaygınlaştı?

X-Ray Cihazları Hayatımıza Ne Zaman Girdi? Ne Zaman Yaygınlaştı?

X-Ray Cihazları Hayatımıza Ne Zaman Girdi? Ne Zaman Yaygınlaştı?

Günümüzde hiç kuşkusuz, X-ray cihazları tüm havaalanlarına standart bir ekipman olarak kullanılıyor. Bu cihazlar bagaj, paket, kargo ve vücut taraması gibi farklı amaçlar için kullanılıyor. 1970li yıllarda ilk defa ortaya çıkan bu tasarım, her geçen yıl evrim geçirerek oldukça gelişmiş bir teknolojiye kavuştu. 

X-Ray Cihazları Sadece 20 Yıldır Hayatımızda

Bu cihazların geçmişine baktığımız zaman sadece son 20 yıldır havaalanlarında aktif olarak kullanıldıklarını görebiliyoruz. Aslında x-ray cihazlarının aktif olarak kullanılmasının ana nedenlerin bir tanesi hava korsancılığı olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle 1961-1972 yılları arasında tam olarak 159 uçak kaçırma vakası yaşandı. Uçak kaçırma vakaları da havaalanlarında daha fazla güvenlik önlemi alınması gerektiğini ortaya çıktı.

X-Ray Cihazları Ne Zaman Yaygınlaştı?

1969 yılında ABD Senatosu, havaalanlarında kontrollerin arttırılması konusunda kararlar aldı. Bu kararlar neticesinde x-ray cihazları havaalanlarında bagaj taraması için aktif olarak kullanılmaya başladı. 1970 yılında New Orleans Uluslararası Havaalanı, metal içeren silahları tespit edecek magnetometreyi kullanan ilk havaalanı oldu. 

1973 yılında ise FAA, yolcuların tüm dünyada havaalanlarında taranması gerektiğine dair bir karar aldı. Bu karar neticesinde ilk metal detektörleri uygulanmaya başladı. Daha sonra bu metal detektörleri teknolojik açıdan gelişerek günümüzde kullanılan kapı tipi x-ray cihazlarına dönüştü. Günümüzde ise bu tarama cihazları hem bagajlar hem de yolcular için standart bir hale geldi. Artık sadece havaalanlarında değil trend garlarında, alışveriş merkezlerinde ve kamu binalarında da bu cihazları görmek mümkün.

Unutmayın, ZKTeco'nun dünya çapında yaklaşık 3.600 çalışanı vardır, bunların arasında yaklaşık 1.000 Ar-Ge personeli ve 450 yabancı personel bulunmaktadır. ZKTeco, Silikon Vadisi, Avrupa, Hindistan, Dongguan, Xiamen ve Dalian'da çeşitli geliştirme, tasarım ve yenilik merkezlerine sahiptir. Şu anda, ZKTeco teknikleri ve akıllı terminaller en iyi 500 küresel üst işletme tarafından uygulanmıştır ve işi zaten 100'den fazla ülke ve bölgeyi kapsamaktadır.