TÜRKİYE
Giriş Tarihi : 23-08-2021 22:22   Güncelleme : 23-08-2021 22:22

Ölen kadının ailesinden suç duyurusu

İzmir'de özel bir hastanede safra kesesi ameliyatı olduktan 10 gün sonra kan kusmaya başlayan ve hastane hastane dolaştırıldıktan sonra yatırıldığı bir başka hastanede 10 gün bitkisel hayat kalıp, yaşamını yitiren Esin Başaran'ın (52) ölümünde yakınları ihmal olduğunu iddia etti. Başaran'ın bir süre önce boşandığı avukat eşi Talat Özat, iki çocuğuyla birlikte ameliyatı yapan Genel Cerrah U.T. ve ihmaleri olduğunu öne sürdükleri hastaneler hakkında avukatları aracılığıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Ölen kadının ailesinden suç duyurusu

Manisa’da yaşayan 2 çocuk annesi Esin Başaran, geçen yıl karın ağrısı şikayetiyle Manisa Merkezefendi Devlet Hastanesi’ne başvurdu. Başaran, burada Genel Cerrah U.T. tarafından safra kesesi ameliyatına alındı. Ancak, ameliyat sırasında Başaran’ın organlarının birbirine yapışık olduğu ortaya çıktı.

Bunun üzerine ameliyattan riskli olduğu için vazgeçildi. Ancak, 1 yıl sonra ağrılarının daha da artması üzerine Başaran, tekrar doktoru U.T. ile irtibata geçip, ameliyatını yapması istedi. Genel Cerrah U.T., çalıştığı İzmir’deki bir özel hastanede, geçen 25 Haziran’da Başaran’ın safra kesesi ameliyatını gerçekleştirdi.

AMELİYATTAN 10 GÜN SONRA KAN KUSMAYA BAŞLADI

Ameliyatın ardından Başaran, taburcu edildi. Taburcu olduktan sonra İzmir’in Menemen ilçesindeki kızının yanına yerleşen Başaran, ameliyattan 10 gün sonra, kan kusmaya başladı. Sonrasında yaşanan süreci Başaran’ın bir süre önce boşandığı eşi avukat Talat Özat (61), şöyle anlattı:

* Safra kesesi gibi basit bir ameliyat bizi bu duruma kadar getirdi. Eski eşimin 1 yıl önce ameliyata alındığında, organları yapışık olduğu ortaya çıkınca ameliyatından vazgeçildi. 1 yıl sonra Esin, ağrıları artınca, ‘Bu doktor iyi bir doktor’ diyerek, doktoru U.T. de ameliyat olmaya karar verdi.

* Kendisine, kızım vasıtasıyla başka yerde de ameliyat olabileceğini söylememize rağmen bu kararından dönmedi. Doktoru da çalıştığı İzmir’deki özel hastanede her türlü teçhizatın olduğunu belirtip, ‘Gel ameliyatını yapalım’ dedi. Esin, kredi çekip, ameliyatı oldu.